پروتئین سویا برای بدنسازی

پروتئین سویا برای بدنسازی

خیلی از بدنسازان با پروتئین سویا میانه خوبی ندارند اما سویا تنها منبع پروتئین گیاهی است که پروتئین
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

خیلی از بدنسازان با پروتئین سویا میانه خوبی ندارند اما سویا تنها منبع پروتئین گیاهی است که پروتئین کامل به حساب می­آید یعنی دارای همه آمینو اسیدهای ضروری است. طی یک بررسی جدید تأثیرات پروتئین سویا در مقایسه با پروتئین شیر روی حجم عضلانی مورد آزمون و پژوهش قرار گرفت. اکثر ورزشکاران طی شواهد تجربی و سنتی حس می­کنند پروتئین مختلف روی رشد عضلانی آن­ها اثرات متفاوتی دارد.

تحقیقی که بالاتر ذکر کردیم با این پیش­ فرض صورت گرفت که پروتئین شیر نسبت به پروتئین سویا برتری دارد. شیر حاوی ۲ نوع پروتئین اصلی به نام­ های «وی» و «کازئین» است. سویا هم به افزایش دادن سطح آمینو اسیدهای ون شهرت دارد اما این رشد عمر کوتاهی دارد. شیر دارای اثر مداوم و بلند مدت­ تری می­باشد. در بررسی مذکور گروهی از جوانان سالم تحت آزمون قرار گرفتند که به یک سری از آن­ها پروتئین شیر و به یک سری پروتئین سویا داده شد که هر دوی آن­ها محتوی ۱۸ گرم پروتئین و کالری یکسان بود. آن­ها نوشیدنی­ های خود را بلافاصله بعد از تمرین مصرف کردند. سپس پژوهشگران تفاوت ­های به وجود آمده از نوشیدن ۲ پروتئین مذکور را مورد آزمون قرار دادند. هر دو گروه موجب بروز اثرات مثبت روی سنتز پروتئین شدند اما پروتئین شیر حدوداً ۲ برابر مؤثرتر از سویا دیده شد، محققان به این نتیجه رسیدند که پروتئین­ های با مبنای شیر وقتی بعد از تمرین مصرفی می­شوند باعث بهبود رویه عضله سازی به میزان بیشتری در مقایسه با پروتئین­ های سویا می­شوند. مصرف پروتئین سویا یا پروتئین شیر همراه با تمرینات با وزنه باعث بهبود حفظ حجم عضلانی و رشد آن می­شود اما مصرف بلند مدت پروتئین شیر بعد از تمرین با وزنه باعث حمایت از رشد سریع­تر می­شود.

این بررسی آنچه که عمده بدنسازان به آن معتقدند را تأیید کرد و آن اینکه پروتئین شیر نسبت به پروتئین ­های دارای مبنای گیاهی دارای اثر آنابولیک ­تری هستند. اگر چه همه بدنسازان همواره طرفدار پروتئین­ های با مبنای شیر به ویژه پروتئین Whey بوده و هستند اما این بدان معنا نیست که بخواهید از مصرف پروتئین سویا امتناع کنید. در واقع بهتر است رژیم غذایی یک بدنساز حاوی مخلوطی از پروتئین­ ها از جمله پروتئین سویا باشد.

به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۸۴دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۵دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۷۴دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۲۷دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۵۰۲دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۱۳دیدگاه

ارسال دیدگاه