چگونه درصد چربی بدن خود را اندازه بگیریم؟ (قسمت 1)

چگونه درصد چربی بدن خود را اندازه بگیریم؟ (قسمت ۱)

کالیپرز، ابزاری است که برای اندازه گیری میزان درصد چربی بدن با استفاده از لایه های چربی در زیر
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
1+

تست درصد چربی بدن با استفاده از کالیپرز

کالیپرز، ابزاری است که برای اندازه گیری میزان درصد چربی بدن با استفاده از لایه های چربی در زیر پوست بکار برده می شود. با بکارگیری این ابزار، در جای صحیح، می توان میزان چربی بدن را تخمین زد. تست چربی بوسیله ی کالیپرز، باید به کمک شخص دیگری صورت گیرد. در بدن نقاط مختلفی وجود دارد که سنجش چربی در آن نقاط صورت می گیرد. حتما باید کالیپرز در جایگاه صحیح قرار گیرد تا درصد بدست آمده، از خطای کمتری برخوردار باشد.

چگونه می توان به طور صحیح اندازه گیری کرد؟

اگر شما دست راست هستید، پوست خود را با دست چپ به سمت بالا بکشید و با کمک انگشتان همان دست، نگه دارید. سپس با استفاده از کالیپرز که در دست خود دارید، دهانه ی آن را مانند آنچه که در تصویر نشان داده شده است بر روی پوست خود قرار دهید. (تصویر داخل لینک بالا موجود است).

دهانه ی کالیپرز باید حدود ۱.۴ اینچ (۷.۵ میلی متر)، از جایی که انگشتان دست چپتان بر روی پوست قرار دارد، باشد. سپس، خشاب کالیپرز را رها کنید به گونه ای که نهایت فشار بر پوست وارد شود. تا زمانی که عدد آن را به طور کامل نخوانده اید، آن را محکم بگیرید. دقت کنید که بعد از گذشت چند ثانیه، احساس درد به شما دست می دهد. بنابراین، باید خیلی سریع عدد را بخوانید و آن را از روی پوست خود بردارید.

اندازه گیری و محاسبه ی درصد چربی

اندازه گیری ۴ نقطه در بدن و همچنین مقیاس کالیپرز در نمودار زیر نشان داده شده است. دقت کنید، که دو سری اندازه گیری وجود دارد. به این صورت که، یک سری مناسب برای خانم ها و یک سری مناسب برای آقایان می باشد.

 چربی بدن چند در صد باشد خوب است؟

۴ نقطه ی اندازه گیری

  1. پشت بازوها (عضلات سه سر): قسمت بالایی و پشت بازوها. این نقطه بین شانه ها و مفاصل بازو قرار گرفته است. نقطه ی مورد نظر، در جهت عمودی، در مرکز پشت بازو قرار دارد.
  2. جلو بازو (عضلات دو سر): قسمت بالایی و جلویی بازوها. این نقطه، دقیقا مانند مورد بالاست، با این تفاوت که در جلوی بازوان قرار دارد.
  3. سرشانه: پشت و زیر سرشانه. این نقطه دقیقا در زیر سرشانه قرار دارد. توجه داشته باشید که پوست باید زاویه ی ۴۵ درجه به خود بگیرد.
  4. کمر: این قسمت در خروجی استخوان لگن و از طرف کمر، کمی به سمت جلو قرار دارد و به صورت افقی بر روی نمودار نشان داده شده است.

منبع: مجله بدنسازی بادی فول – شماره ۲۳

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۸۸دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۷دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۸۶دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۵دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۵۳۴دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۲۹دیدگاه

ارسال دیدگاه