عاشق بدنساز

گفتگو با یک پزشک عاشق بدنساز

به اعتقاد او وعده های مشابه 14 کیلو عضله سازی طی 12 هفته دروغ هایی است که مجلات

گفتگو با یک پزشک عاشق بدنساز
همین امروز شروع کنید
به اعتقاد او وعده های مشابه ۱۴ کیلو عضله سازی طی ۱۲ هفته دروغ هایی است که مجلات برای فروش بیشتر تیتر می زنند. او حدود ۱۰ سال است که در بدنسازی مسابقه می دهد و در این مدت توانسته حدود ۹ کیلو وزن مسابقه ای اضافه کند یعنی سالیانه کمتر از ۱ کیلو.
این همان سابقه ای است که دکتر لین در جواب کسانی که اتهام استفاده از استروئیدها را به او می زنند به رخ می کشد. سال ها قبل خیلی ها به او می گفتند بدنش افتضاح است و باید بدنسازی را کنار بگذارد، اما او هرگز به دیگران گوش نکرد و فقط در جهت پیشرفت تلاش کرد و به ژنتیک متوسطی که داشت خرده نگرفت.

به اعتقاد او مردمی که می گویند ژنتیک در شکل و فرم بدن مهم است دروغ هایی است که افراد تنبل می بافند تا تنبلی خود را توجیه کنند.
آنچه در ادامه می خوانید، مصاحبه ای است با دکتر لین نورتون بدنساز طبیعی که عضو IFPA است و در NGO Pro به حساب می آید که تشکیلاتی است برای بدنسازان طبیعی.

مقداری خود را معرفی کنید؟
شاید جالب ترین معرفی برای خوانندگان و هواداران این باشد که من یک بدنساز حرفه ای و پاورلیفتر حرفه ای هستم که در مسابقات دارای تست دوپینگ شرکت می کنم. همچنین در رشته تغذیه دارای مدرک دکتری هستم به اضافه تخصصم که در متابولیسم پروتئین عضله است.

چگونه بدنسازی، مدلینگ و فیتنس را شروع کردی؟
من هم مثل خیلی های دیگر تمرین وزنه را به خاطر بالابردن اعتماد به نفس شروع کردم و در این مورد هم موفق شدم.

مهم ترین عاملی که باعث می شد تو با انگیزه بمانی چه بود؟
انتخاب هدف و تلاش مداوم برای بهتر شدن چیزی بود که به من انگیزه می داد. می خواهم میراثی از خودم به جای بگذارم و برای انجام دادنش نمی توانم وقت خود را تلف کنم. یک روز بد تمرینی روزی است که باید جای دیگر آن را جبران کنم.
برنامه تمرینی ات چگونه است؟
من از برنامه های دوره ای غیر خطی پیروی می کنم و برای آن واژه PHAT را انتخاب کرده ام که یعنی تمرینات سازگاری هایپرتروفی توانی. به طور مختصر، شما تمرینات هفتگی را تقسیم می کنید به برنامه های توان/ قدرت  و جلسات تمرین هایپر تروفی. ۲ جلسه اول از هفته (بالاتنه- یا بین تنه) تقریبا در استیل پاورلیفتینگ انجام می شوند. وزنه های سنگین با تکرارهای کم و تلاش برای رسیدن به حداکثر شدت در تمرین. بخش دوم از هفته هم بر اساس تمرینات هایپر تروفی برنامه ریزی شده است. یعنی تکرارهای بالاتر، مقدار بیشتر و استراحت کوتاه تر بین ست ها. این روش غیر خطی نسبت به روش های غیر دوره ای و یا دوره ای خطی خیلی موثر تر نشان داده است(در حیطه قدرت و هایپر تروفی موثرتر است).

آیا بیشتر برای افزایش سایز عضله تمرین می کنی یا افزایش قدرت؟
برای هر دو هدف تمرین می کنم در حالی که همیشه با هم مرتبط نیستند و برایم دشوار است که باور کنم کسی که از اسکوات ۱۳۵ کیلو به ۲۲۵ کبلو می رود، عضلات بزرگتری ندارد!

نوع رژیم غذایی ات چطور است؟
این سوال خیلی عمومی است اما در دوره حجم هدفم مصرف روزی ۲۲۵ گرم پروتئین، ۴۰۰ گرم کربوهیدرات و ۸۰ گرم چربی است و حدود ۵۰ گرم نیز فیبر.

فلسفه ات در تغذیه چیست؟
این هم یک سوال عمومی است و پاسخ گفتن به آن دشوار است. من یک فلسفه خاص و مشخص ندارم. فلسفه ام این است که متابولیسم هر کسی متفاوت است و باید بر اساس همان برنامه ریزی کند و یک روش برای کسی موثر است شاید برای شخص دیگر افتضاح به حساب آید.

آیا به وعده های غذایی تقلبی اعتقادی داری؟ چرا و چرا نه؟
اعتقادی به شکم پرستی یا وعده های تقلبی بدون محدودیت ندارم. آنها باعث افزایش ذخایر چربی می شوند و باعث افزایش ناهنجاری غذایی می گردند. اگر مردم غذاهای غیر بدنسازی بخورند، اما از لحاظ تقسیم مواد مغذی تحت کنترل باشند، مشکلی با آنها ندارم. اما کسانی که یک روز را برای پرخوری یا غذا خوردن خارج از رژیم انتخاب می کنند و سعی دارند اینطور توجیه کنند که این کار باعث افزایش متابولیسم شان می شود، به نوعی چرند کامل است.

رژیم و تمرینات تودر دوره مسابقات و خارج فصل چه تغییراتی دارد؟
تمرین تفاوتی نمی کند، چرا که هر کاری که باعث عضله سازی می شود باید در تمرین حالت خود حفظ شود.در مورد رژیم هم وقتی که می خواهم برای مسابقه آماده شوم، حدود روزی ۲۷۵ گرم پروتئین، ۱۰۰ الی ۲۰۰ گرم کربوهیدرات (روزهای پر کربوهیدرات ۳۰۰ الی ۴۰۰ گرم از معمولا ۱ الی ۲ روز در هفته است) و ۵۰ الی ۶۰ گرم چربی می خورم. پر واضح است که از محدوده عدد بالایی شروع می کنم و زمانی که چربی سوزی با مشکل مواجه می شود مقداری مصرف را کمتر می کنم.

به کدامیک از مشخصات فیزیکی خود بیشترین افتخار را می کنی؟
فکر می کنم عضلات پایم. آنها هرگز خیلی توسعه یافته به نظر نخواهند رسید، اما با توجه به چیزی که در ابتدا بودم، در حال حاضر به آنچه که تبدیل شده اند خیلی افتخار می کنم.

چه مکمل هایی را استفاده می کنی؟ اگر هم نمی کنی دلیلش چیست؟
پروتئین وی، آمینو های شاخه ای، کراتین منوهیدرات، سیترولن مالات، بتا آلانین، HMB Lipoic Acid، روغن ماهی، مولتی ویتامین.
چیزهایی دیگری هم استفاده می کنم که دوره ای است اما این موارد که نام بردم، همیشه در برنامه های من جای دارند. البته وقتی که رژیم دارم. یا وقتی که یک تمرین جدید را شروع می کنم که حدس می زنم تخریب عضلانی اضافی دارد، فقط HMB استفاده می کنم.

بدنسازان مورد علاقه ات کیست؟
دیو گودین، فیلیپ ریکاردو و دکتر بوکلمسوزسکی

چه کسی بیشتر از همه به تو انگیزه می دهد؟
پدر بزرگم که شجاع ترین، قابل افتخارترین و جالب ترین شخصی است که در عمرم دیده ام. اگر به اندازه نیمی از او رشد می کردم، می توانستم خودم را موفق به حساب آورم.

به نظرت بزرگترین ضعفی که داری چیست؟
تلاش برای اینکه همه را خوشحال کنم و همه را مثل خودم کنم. باید به این حقیقت توجه کنم که نمی توانم همه را خوشحال کنم و بعضی ها همیشه مرا دوست نخواهند داشت و هیچ فرقی هم نمی کند چه شرایطی باشد.

حرف پایانی ات چیست؟
هیچ جادویی در کار نیست، باید کار کنید. حالا و امروز باید کار کنید. بدترین طرح اگر امروز اجرا شود بهتر از بهترین طرحی است که خیلی دیر اجرا شود. می بینیم خیلی از مردم در آنالیز کردن مشکل دارند و در پایان روز می توانید خیلی کارها را اشتباهی انجام دهید اما اگر به باشگاه بروید و هر روز تمرین کنید و به تغذیه خود توجه کنید با پشتکار می توانید تغییرات بزرگی را مشاهده کنید به شرطی که پشتکار به “سال ها” برسد.

بادی فول

به اشتراک بگذارید:

2 دیدگاه در مورد “گفتگو با یک پزشک عاشق بدنساز

ثبت دیدگاه