امتیاز دهید
اولین امتیاز را بدهید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

فهرست مطالب

چربی سوزی در خواب

الگوهای نامناسب خواب، می توانند مانع رسیدن به اهداف فیتنس و سلامتی شوند. بسیاری از ما شنیده ایم که ۸ ساعت خواب برای فرد کافی است اما آیا از دیدگاه فیتنس نیز متناسب می باشد؟ اگر فاکتور کیفیت را نادیده بگیریم، آیا باز هم خواب موجب چربی سوزی و افزایش انرژی خواهد شد؟

چرا ۸ ساعت خواب؟ در اینجا صحبت از قانون ۸ ساعتی است. افراد اندکی وجود دارند که با تنها چند ساعت خواب در شب، عملکرد مفید دارند. در این زمینه می توان به ونیستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا اشاره کرد که او تنها چند ساعت اندک در شب می خوابید. توماس ادیسون نیز هر شب ۳ الی ۴ ساعت می خوابید. دونالد ترامپ نیز بیان می کند، فردی که ۱۲ الی ۱۴ ساعت در طول شبانه روز خود را به خواب اختصاص می دهد، چگونه می تواند با فردی که تنها ۳ الی ۴ ساعت می خوابد، رقابت کند؟

همه ی ما می دانیم که نداشتن خواب کافی برای ما مضر است و شدیدا بر عملکرد مغز تاثیر می گذارد و موجب ایجاد نوسانات قند خون و هورمون ها می شوند. این عوارض جانبی، نه تنها موجب کاهش بهره وری می شود، بلکه برساختار بدن نیز تاثیرگذار است. بنابراین، اگر شما جز آن دسته از افراد استثنا نیستید، بدانید که عدم خواب کافی موجب پیری زود رس و بیماری های بسیاری می شود. برخلاف آن دسته از افراد که نیاز به خواب بسیار ندارند، افرادی وجود دارند که عملا نیاز به ۱۰ ساعت و یا حتی بیش تر، خواب دارند. این افراد برای عملکرد صحیح مغزشان، نیازمند این مقدار خواب هستند. هرچه سن افراد بیش تر می شود، بدن نیاز به خواب کمتری دارد، در حالی که نوزادان نیاز به بیش ترین مقدار خواب دارند. در مقایسه با افراد بزرگسال، نوجوانان نیز نیاز به خواب بیش تری دارند.  فاکتورهای بسیاری وجود دارد که طبق آن مشخص می شود فرد به چه مقدار خواب نیاز دارد، اما نباید مقوله ی کیفیت خواب نادیده گرفته شود. در این مقاله سعی کرده ایم به ۵ راهکار اشاره کنیم که طبق آن کیفیت خواب بهبود پیدا می کند و در مقابل اهداف تناسب اندام نیز، در نظر گرفته می شود.

  • هر روز صبح زود ورزش کنید.

این موضوع تنها مربوط به افراد سحرخیز نمی باشد، بلکه تمام افراد باید از آن پیروی کنند. تحقیقات نشان داده است، اگر افراد هر روز صبح زود ورزش کنند، کیفیت خواب آن ها بهتر خواهد شد و در مقابل اگر فرد ورزش کردن را در بخش های دیگر روز انجام دهند، مثلا بعد از این که از کار خود برگشتند یا در عصرها و شب ها، تاثیرات عکس بر خواب خواهد داشت. بنابراین، به موقع به رخت خواب بروید و زنگ گوشی خود را برای یک زمان مشخص، در صبح زود تنظیم کنید، به طوری که قبل از این که به سرکار بروید ورزش کنید. در این صورت، شب ها خواب بهتر و با کیفیت تری خواهید داشت و این چرخه هر روز تکرار خواهد شد. همان طور که می دانید ۶۶ روز طول می کشد که یک عادت جدید شکل بگیرد. بنابراین، بعد از این مدت، خودتان به طور خودکار این کار را انجام خواهید داد. ناگفته نماند که در جاهای مختلفی بیان شده که برای شکل گیری یک عادت ۲۱ روز زمان لازم است، اما تحقیقات خلاف آن را ثابت کرده اند. بنابراین، نسبت به برنامه ی خواب و ورزش کردن خود، پایبند باشید و بدانید که هیچ چیز، یک شبه به وجود نمی آید.

منبع: مجله بدنسازی بادی فول – شماره ۲۷

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اولین امتیاز را بدهید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه