دستورالعملی برای داشتن رژیم غذایی سالم و خوشمزه

دستورالعملی برای داشتن رژیم غذایی سالم و خوشمزه

اصول اولیه برای رژیم غذایی سالم این است که، از کیفیت غذاهایی که مصرف می کنید، اطمینان حاصل
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
1+

اصول اولیه برای رژیم غذایی سالم این است که، از کیفیت غذاهایی که مصرف می کنید، اطمینان حاصل کنید. این اصل را می توان در یک جمله خلاصه کرد: غذاهای طبیعی مصرف کنید و سعی کنید از غذاهای فرآوری شده دوری کنید. اصول این نوع رژیم های غذایی در لیست زیر بیان شده است:

  • از غذاهای فرآوری شده دوری کنید.
  • از مواد غذایی تصفیه شده امتناع کنید.
  • ترکیبات مصنوعی غذایی را حذف کنید.
  • الکل را از برنامه ی غذایی خود حذف کنید.
  • از نوشابه ها و آبمیوه های مصنوعی دوری کنید.

 دیدگاه کلی و اصولی رژیم غذایی سالم و خوشمزه

این نوع رژیم غذایی بر پایه ی کلیه ی مواد غذایی طبیعی غیر فرآوری شده است. اکثر طرفداران این نوع رژیم های غذایی معتقدند که این فقط یک رژیم غذایی نیست بلکه دیدگاهی است در مورد آنچه که می تواند بخورید و آنچه که نمی توانید بخورید. این نوع رژیم بر کیفیت غذایی تاکید دارد نه کمیت آن. بنابراین مقوله ی کالری در این رژیم غذایی در نظر گرفته نمی شود.

زمان بندی غذایی

در این نوع رژیم غذایی محدودیت های زمانی و تعداد دفعات مصرف غذایی وجود ندارد. در واقع اشاره می کند، شما هر چند باری که می توانید در یک روز غذا بخورید با این حال، در اکثر برنامه های غذایی و رژیم های غذایی سالم، افراد می توانند ۵ الی ۶ بار وعده های غذایی کوچک و میان وعده در بین سه وعده ی غذایی اصلی مصرف کنند.

محدودیت ها

این رژیم غذایی نیز دارای محدودیت هایی می باشد، به این صورت که افراد باید تنها غذاهای طبیعی مصرف کنند و از هر ماده ی غذایی فرآوری شده مانند پاستاها، نان، بیسکویت ها، چیپس و حتی چاشنی های مختلف مثل سس ها و مصرف نوشیدنی های مختلف مانند نوشابه ها، الکل و آبمیوه های مصنوعی دوری کنند.

آیا این رژیم غذایی دارای مراحل و فازهای مختلفی است؟

مانند رژیم های غذایی قدیمی، این نوع رژیم غذایی فاقد فاز و یا مراحل مختلف است. اکثر دستورالعمل های این نوع از رژیم های غذایی که در کتاب ها، مقالات و برنامه های مختلفی آمده اند، افراد کل رژیم را در یک مرحله آغاز می کنند. در بعضی موارد دیده شده است که کل رژیم غذایی تنها در ۳۰ روز انجام می گیرد به این صورت که آن ها باید تنها غذاهای طبیعی مصرف کنند.

نتیجه گیری

رژیم غذایی سالم دقیقا در نقطه ی مقابل رژیم غذایی IIFYM یا انعطاف پذیر قرار دارد. در این نوع رژیم غذایی بیشتر از این که به مقوله ی کمیت غذایی پرداخته شود، به کیفیت آن دقت شده است. از مهمترین اصول این نوع رژیم ها این است که مواد غذایی مصرفی باید سالم و فاقد هر گونه مواد شیمیایی باشند. می توان در یک جمله به این صورت خلاصه کرد: غذاها و مواد غذایی طبیعی را مصرف کنید و از هر گونه مواد غذایی فرآوری شده و غیر طبیعی دوری کنید و در کل غذاهای مصنوعی و فرآوری شده مانند الکل ها، نوشابه ها و آبمیوه های مصنوعی را از برنامه ی غذایی خود حذف کنید.

منبع: مجله بدنسازی بادی فول -شماره ۲۱

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۵۹۲دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۸۸دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۷دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۳۵دیدگاه

ارسال دیدگاه