رژیم های غذایی غلط

رژیم های غذایی غلط

به جرأت می توان گفت بزرگتر ین عامل عدم موفقیت بسیاری از بدنسازان نداشتن رژیم های غذایی صحیح
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
3+
زمان مطالعه: کمتر از 4 دقیقه

به جرأت می توان گفت بزرگتر ین عامل عدم موفقیت بسیاری از بدنسازان نداشتن رژیم های غذایی صحیح (داشتن رژیم های غذایی غلط ) و مناسب است رعایت رژیم های غذایی صحیح نه تنها در بدنسازی که در سایر ورزش ها نیز عاملی مهم در موفقیت ورزشکاران محسوب می شود

بسیاری از ورزشکاران با شنیدن عبارت «رژیم غذایی» در ذهن خود مصرف مواد کم کالری به منظور کاهش وزن را تصور می کنند در صورتی که رژیم غذایی عبارت است از یک برنامه غذایی هدف دار که این هدف می تواند افزایش وزن، کاهش وزن، درمان برخی بیماری ها و …. باشد.

رژیم های غذایی غلط

در بدنسازی که هدف اصلی از پرداختن به آن دستیابی به سلامت جسمانی و زندگی سالم و پرنشاط است تغذیه سالم و درست نقشی مهم دارد. در پرورش اندام که علاوه بر موارد فوق، رشد عضلات، و تناسب بخشیدن به اندام نیز مد نظر است. اجتناب ورزیدن از مصرف مواد غذایی مضر و یا دارای ارزش غذایی ناچیز، از اهمیت بسیاری برخوردار است. یکی از بزرگترین اشتباهات بسیاری از بدنسازان در تنظیم رژیم غذایی به منظور تفکیک عضلانی، رخ می دهد بسیاری از آن ها به میزان کافی پروتئین یا کربوهیدرات مصرف نکرده و برخی دیگر گام فراتر نهاده و رژیم «صفر کالری» را رعایت می کنند یعنی حذف کلیه مواد غذایی و مصرف فقط سبزیجات! البته بیشتر این بدنسازان به تفکیک عضلانی دست می یابند اما غافل از اینند که اگر رژیم را به گونه ای دیگر رعایت کرده بودند. می توانستند به همین تفکیک عضلانی ( وشاید هم بیشتر) البته با حجم و توده عضلانی بیشتر برسند.اجازه بدهید این مطلب را از جهت علمی بررسی کنیم.

هنگامی که شما به منظور کاهش وزن و تفکیک عضلانی میزان مصرف کالری خود را محدود می کنید و قصد آب کردن و سوزاندن چربی های اضافی را دارید، بدن شما چند واکنش انجام می دهد. برای تأمین انرژی بدن و استفاده از ذخیره های آن، ترشح چند هورمون افزایش می یابد. اولین هورمون، هورمون رشد است که افزایش آن برای بدنسازان مطلوب است. این هورمون موجب آزاد شدن اسیدهای چرب از بافت چربی و وارد شدن آن ها در خون به منظور استفاده و سوزاندن چربی ها برای تأمین انرژی می شود. این هورمون هم چنین موجب ساخته شدن پروتئین ها از اسیدهای آمینه در عضلات شده و افزایش توده عضلانی سبب می شود. هورمون دیگر، هورمون کورتیزول است. این هورمون برای تأمین انرژی بدن از پروتئین ها استفاده می کند. بدین معنا که اسیدهای آمینه را از نسوج محیطی مانند عضلات آزاد کرده و شرایط تبدیل آن ها به قند و انرژی را فراهم می سازد. به زبان ساده این هورمون عامل اصلی از دست دادن عضلات شما به هنگام رعایت رژیم غذایی کم کالری است. اگر رژیم غذایی شما به میزان کافی از پروتئین ها برخوردار باشد، این هورمون به جای سوزاندن عضلات شما از پروتئین موجود در رژیم شما به منظور تأمین انرژی استفاده می کند. البته این هورمون میزان آزاد شدن اسیدهای چرب را نیز به مقدار کمی سبب می شود که چندان مهم نیست. ضمناً بدن شما روزانه برای بازسازی بافت ها و اندام ها و انجام فرآیند ها و واکنش های روزانه خود نیاز مبرمی به میزان حداقلی پروتئین دارد و این میزان پایه در یک بدنساز به دلیل زیاد بودن توده عضلانی، بالا بردن متابولیسم بدن و غیره افزایش می یابد. باید بدانید که یک فرد عادی (غیر ورزشکار) روزانه به ۱۲ گرم پروتئین فقط برای تجدید و تشکیل سلول های از بین رفته دستگاه گوارش خود نیاز دارد. حال اگر پروتئین مورد نیاز برای تجدید و تشکیل سلول هایی که هر روز از بین می روند، از طریق غذا به بدن نرسد، پروتئین های دیگر بدن بخصوص ماهیچه ها شروع به تجزیه و جایگزینی در دیگر سلول ها می کنند.

همچنین رژیم غذایی شما به منظور تفکیک عضلانی باید حاوی حداقل ۵ گرم قند (کربوهیدرات) به ازای هر صد کالری باشد، باید بدانید واکنش هایی که در بدن منجر به سوزاندن چربی ها می شوند محتاج به وجود کربوهیدرات بوده و بدون وجود قند این واکنش ها به سختی انجام می شوند و بدن ترجیحاً و راحت تر از تجزیه پروتئین ها و عضلات تبدیل آن ها به قند، به منظور تأمین انرژی خود استفاده می کند. لذا افرادی که این گونه رژیم های غذایی را که فاقد کربوهیدرات و پروتئین و یا حاوی میزان ناکافی این مواد هستند، رعایت می کنند همراه با تفکیک عضلانی به میزان زیای توده عضلانی از دست می دهند. شایان ذکر است رعایت سه روزه رژیم صفر کالری همراه با تمرینات بدنسازی می تواند منجر به از دست دادن سه تا پنج کیلو از حجم عضلانی شود. با رعایت رژیم های صحیح غذایی و به تدریج می توان میزان از دست دادن توده عضلانی را به حداقل رسانده و تنها چربی ها را سوزاند بدون آنکه توده عضلانی از دست داد. همچنین بهتر است مواد غذایی زیر را در دوران حجم از رژیم غذایی خود حذف کنید. کالباس، سوسیس، همبرگر و پیتزا برای بدنسازان حکم«سم» را دارند. این مواد نه تنها فاقد بسیاری از ویتامین ها هستند بلکه دارای چربی زیادی بوده و پروتئین موجود در آن ها دارای ارزش غذایی کمی است. اینگونه مواد غذایی به دلیل دارا بودن نمک و مواد نگه دارنده و سرطانزا برای بدنسازان بسیار مضر می باشند. مواد غذایی در اثر سرخ شدن نه تنها بسیاری از ویتامین ها و ترکیبات ارزشمند خود را از دست می دهند بلکه این امر در بعضی موارد باعث ایجاد بسیاری از مواد سرطان زا در آن ها می شود. تخم مرغ، سیب زمینی، ماهی، مرغ، گوشت و … را بهتر است به صورت پخته یا کبابی مصرف کنید. چیپس، شکلات، کیک، شیرینی، آب نبات و… دارای قندهای بی ارزش بوده و ویتامین های خانواده B بدن شما را برای سوخت و ساز خود از بین می برند. همچنین این مواد چاقی شما را نیز باعث می شوند

نان سفید به دلیل از دست دادن بسیاری از مواد مغذی خود به هنگام کوبیده و آرد شدن گندم به منظور جدا کردن پوسته (سبوس). غذای مناسبی برای ورزشکاران نیست.

غذاهایی چون کوکو، کتلت، کله پاچه و انواع خورش ها معمولاً دارای چربی زیاد و ارزش غذایی کم هستند می توان گفت این غذاها اصطلاحاً شکم پر کن بوده و برای بدنسازان مفید نیستند. خامه، سرشیر و کره دارای چربی حیوانی و کلسترول بوده و موجب چاقی می شوند. از مصرف الکل، گوشت خوک و استعمال دخانیات بپرهیزید. الکل نه تنها به کبد و معده شما آسیب می رساند بلکه سوخت و ساز مواد غذایی در بدن را تحت تأثیر قرار داده و همچنین باعث افزایش بافت چربی و در نتیجه چاقی می شود. عضلات نمی توانند از الکل به عنوان سوخت و منبع انرژی استفاده کند و در حقیقت تمامی آن به وسیله کبد متابولیزه می شود. مصرف الکل موجب افزایش چربی خون نیز می شود گوشت خوک، علاوه بر منع شرعی پر چربی است.

سه خبر از چاقی !!

استعمال دخانیات عوارضی همچون کمبود ویتامین A و C پ، جلوگیری از رشد بدن و عضلات و مشکلات تنفسی و تنگی نفس در حین تمرینات، ناراحتی های قلبی و عروقی، مشکلات جنسی، زخم های معده و اثنی عشر و سرطان های ریه، حفره دهان، حنجره، مری، معده، لوزالمعده، روده بزرگ، کلیه و … می شود. مصرف مواد فوق نه تنها برای ورزشکاران بی ارزش و مضر است بلکه برای مردم عادی و غیر ورزشکار بخصوص افراد مسن نیز مضر هستند برای سالم تر زیستن بهتر است مواد غذایی فوق را از رژیم غذایی خود حدف کنید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۱۴دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۶۰۰دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۹دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۴۵دیدگاه

ارسال دیدگاه