فهرست مطالب

بیوگرافی کای گرین

تاریخ تولد: ۱۲ جولای ۱۹۷۵
محل تولد: بروکلین، نیویورک
محل اقامت فعلی: بروکلین، نیویورک
اسپانسر: ویدر/ AMI، ماسل مدز
قد: ۱۷۰ سانتیمتر
وزن: ۱۲۳ کیلو گرم (زمان رقابت) ۱۴۵؛ کیلوگرم (در زمان حجم)

موفقیت های قابل توجه کای گرین :

۲۰۱۰: قهرمان رقابت آرنولد کلاسیک قهرمان جایزه بزرگ استرالیا
۲۰۰۹: قهرمان رقابت آرنولد کلاسیک قهرمان رقابت جایزه بزرگ استرالیا مقام چهارم مسترالمپیا
۲۰۰۸: مقام سوم رقابت آرنولد کلاسیک قهرمان حرفه ای نیویورک
۲۰۰۷: قهرمان رقابت حرفه ای کلورادو
رقابت حرفه ای نیویورک هفته پیش برگزار شد و چنانچه از نتایج آن مطلعید کای گرین قهرمانی را با اقتدار از آن خود کرد، مصاحبه ای که در ادامه خواهید دید چندی پیش، در طول دوران آماده سازی اش برای حضوری موفق در رقابت انجام شده:

برای کای گرین این رقابتی است که او را بار دیگر به مسیر موفقیت باز می گرداند. کافیست بازگشتی داشته باشیم به: ۲۰۰۷ شاید ندانید در حالی که آن زمان سه سال از دریافت کارت حرفه ای اش می گذشت، نتوانسته بود مقامی بهتر از چهاردهمی کسب کند. خودش می گوید در آن زمان تنها شهرتم بخاطر شیوه اجرای فیگورهایم بود. ولی برای رقابت نیویورک آن سال، برنامه خود را باز تعریف کرد و تمرکزش را از حواشی روی بدن خود متمرکز کرد، و توانست به مقام ششم صعود کند. و با آمادگی بالا نگاه های زیادی را به سوی خود جلب کرد، تا حدی که سه هفته بعد در رقابت حرفه ای کلورادو اولین قهرمانی را تصاحب کرد. پس از آن بود که سریال موفقیت هایش آغاز شد و تا جایی پیش رفت که با لقب “غارتگر” شهرت یافت، و مقام قهرمانی حرفه ای نیویورک ۲۰۰۸ و بدنبال آن مقام قهرمانی آرنولد کلاسیک ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ را هم از آن خود کرد.

برسیم به حال حاضر کای گرین :

با وجودی که کای گرین به سرعت در مسیر موفقیت گام بر می داشت و قهرمانی مسترالمپیا ۲۰۱۰ را هدف گرفته بود، ناگهان همه نقشه هایش نقش بر آب شد و غیر از مقام نا امید کننده هفتم چیزی عایدش نشد. در پی این عدم موفقیت تا حدی از نظرها پنهان شد و اعلام کرد برای اینکه به بدنش استراحتی دهد در پی حضور در شش رقابت سخت در طی دو سال اخیر، از شرکت در آرنولد کلاسیک هم انصراف داده. اخیراً قهرمان اسبق حرفه ای ـ دنیس جیمز ـ نشستی داشته باکای گرین؛ در مورد انتظاراتش از آینده، درس هایی که آموخته و اینکه چرا نسخه نهایی او که در رقابت نیویورک حاضر خواهد شد از همیشه بهتر خواهد بود.
ـ دنیس جیمز: پس از رقابت المپیا کمتر خبری از تو منتشر شد و باعث شد تا این سوال برای بسیاری مطرح شود که “کای کجاست !؟” در این فاصله مشغول چه کاری بودی؟

کای گرین: این دوره ای بود برای بازیابی خودم. وقتی شما همه چیز را روی یک لحظه سرمایه گذاری می کنید و ماه های متوالی را در جهت رسیدن به یک هدف سپری می کنید، هزاران ساعت را در باشگاه می گذرانید، از هیچ وعده ای طفره نمی روید، دو و حتی سه جلسه تمرین هوازی در روز انجام می دهید در شرایطی که تنها کاری که دوست دارید انجام دهید استراحت است، ولی در نهایت به هدف تان نمی رسید، بهای سنگینی برایتان دارد. دوست دارم تنها یک نفر را ببینم که تمام ذرات وجودش را برای دست یافتن به یک هدف صرف کند، و سپس آن هدف آنطور که می خواهد تحقق نیابد و ببینم آیا روز بعد از آن می تواند بی خیال باشد و به راحتی به حرکت خود ادامه دهد!؟

ـ همه ما می دانیم بدنسازی یک علم قطعی نیست. همه سعی می کنیم در بهترین شرایط بدنی روی صحنه حاضر شویم، ولی همیشه نمی توان بهترین امتیاز را کسب کرد و مجبور می شویم به کمتر از آنچه هدفمان بوده رضایت دهیم.
دقیقاً ! هیچکس برای مقام هفتم، هشتم یا نهم تلاش نمی کند. این تصور غلط وجود دارد که اگر مقام خوبی بدست نیاورید، حتماً به این دلیل است که به اندازه کافی سخت تمرین نکرده اید یا در رعایت رژیمتان نظم کافی نداشته اید. اما فاکتورهای بسیار دیگری هم در این مسئله دخیل است. ممکن است شما تمرین خود را در سطح بسیاری بالایی از شدت و سختی اجرا کنید، همه چیز را منظم رعایت کنید، پول خود را تا آخرین سکه برای با کیفیت ترین غذاها صرف کنید ـ ولی در نهایت حاضر شوید به فاکتورهای متعدد دیگری هم بستگی دارد. آیا من خیلی زود مصرف آب را قطع کردم یا خیلی دیر؟ آیا یک هفته قبل از رقابت به اوج رسیده بودم؟ شاید هم دو روز بعد از رقابت در اوج بودم، در حالی که در هتل نشسته بودم و منتظر تاکسی که مرا به فرودگاه ببرد !
تجربه یک معلم فوق العاده است. حالا وقتی به عقب نگاه می کنم، شاید چیزهای بسیاری است که برای مسترالمپیا متفاوت انجام دادم. در ابتدا نمی دانید در حال ارتکاب اشتباه هستید. متوجه نمی شوید تا وقتی نتیجه نهایی را می بینید و می فهمید که برنامه شما نقص داشته.
پس از چنان فشار و هزینه ای، ذهن و بدن شما نیاز به بازیابی دارد، و نیاز دارید که آسیب های پیش آمده در روابط خود با دیگران را که در طول چندین ماهی که تنها روی خودتان تمرکز داشته اید، ترمیم کنید.

ـ قرار نگرفتن بین شش مرد برتر المپیا به این معنی است که باید برای حضور در مسترالمپیای پیش رو جواز لازم را کسب کنید. چرا برای بازگشت به صحنه امسال رقابت حرفه ای نیویورک را انتخاب کردی ؟

کای گرین : من تمام عمرم را در اینجا زندگی کرده ام، و از زمانی که در سنین نوجوانی بودم در رقابت های نیویورک حضور داشتم، بنابراین در اینجا احساس راحتی بیشتری نسبت به هر جای دیگری از دنیا دارم. طرفداران نیویورکی هم از بهترین طرفداران بدنسازی به شمار می آیند. از هر کسی که در سال های پیش در این رقابت حضور داشته بپرسید هم به شما خواهد گفت که رقابت نیویورک بسیار منظم و خوب برگزار می شود. استیو وینبرگر (برگزار کننده رقابت) بخوبی با ورزشکاران رفتار می کند و آنچه را که طرفداران می خواهند در اختیارشان قرار می دهد.

ـ آیا به بازگشت تو در سال ۲۰۰۸ و قهرمانی ات برای اولین بار در یک رقابت حرفه ای هم ربطی دارد؟

کای گرین: واقع من احترام زیادی برای این رقابت قائلم. استیو میراث ارزشمندی برای این شهر باقی گذاشته. نامهای بزرگی به اینجا می آیند، به این دلیل که اگر شما پیروز شوید، نه تنها نامتان در کنار بزرگانی از جمله فیل هیث و برنچ وارن که در اینجا در سالهای گذشته به قهرمانی رسیده اند برده خواهد شد، بلکه درهای بسیاری هم روبه شما باز می شود.

۵ نکته تمرینی از فیل هیث

 حقیقت این است که وقتی حرفه ای شدم، اخبار بدنسازی به این مقدار در دسترس عموم قرار نمی گرفت. زمانی که برای اولین بار در رقابت نیویورک حاضر شدم تنها انتظارم قرار گرفتن بین ۱۵ مرد برتر بود گرین در سال ۲۰۰۵ در مقام چهاردهم رقابت قرار گرفت. ولی متوجه شدم که زندگی، یعنی تجربه کردن و قدم گذاشتن در مسیری درست. در واقع موفقیت یک شبه بدست نمی آید. برای یک جوان که عکس های دنیس جیمز را در مجلات می دید و با خود می گفت: “دوست دارم بدنی مشابه این بسازم” به یک دهه و حتی بیشتر تلاش و تعهد نیاز است، و چه کسی می تواند بگوید که او حتماً به چنین هدفی می رسد؟ ولی مهم این است که چه ما موفق شویم یا نه، دید و بصیرت تازه ای پیدا می کنیم نسبت به اینکه چه کسی هستیم و به چه قدم هایی نیاز داریم برای اینکه به قهرمان بهتری بدل شویم که در رؤیاهایمان در مورد خودمان تصور می کنیم. حتی در شکست ها هم درس های زیادی برای آموختن است، و اگر دقت کنید و تلاش کنید که اشتباهات مشابهی را تکرار نکنید، شکست هم به سود شما خواهد بود. هر چند که شاید در آن زمان بنظر نمی آمد، ولی همان موفقیت کوچک پایه ای شد برای آینده. در آن زمان من یک تازه وارد بودم. ولی حالا یک جنگجوی باتجربه یا تعدادی موفقیت که در پی موفقیت های بیشتر هم هست!

ـ دیدگاه تو نسبت به جنبه روانی ورزشی ریزتر و دقیق تر از هر کس دیگری است که تا به حال دیده ام. اغلب مردم نمی دانند ذهن چه مقدار در کارایی بدنی موثر است. همیشه به شاگردانم می گویم ابتدا لازم است به آنچه در ذهن شان رخ می دهد توجه کنند. مطمئنم می دانی در چه مورد صحبت می کنم.

 کای گرین: ذهن خود را آزاد کنید، آن وقت بدن شما تابع تان خواهد شد.” من زندگی ام را براساس این نقل قول ساختم. ذهن همه چیز است. در واقع ذهن شماست که واقعیت زندگی تان را می سازد. بسیاری مواقع، صبح از خواب بیدار می شویم و کارهای مشابهی را مثل هر روز انجام می دهیم، که البته اگر از آن راضی باشیم خوب است. ولی وقتی در تلاشید که تصویر ایده الی از خودتان بسازید، باید ذهن خود را تمرین دهید برای اینکه به روزتان شکل دهید به این دلیل که هر لحظه از هر روز مسیری است به همان نتیجه نهایی که در ذهنتان می بینید. شما بدن خود را تمرین می دهید برای اینکه به وجود تازه ای بدل شود، بنابراین نیاز دارید ذهنتان را هم تمرین دهید.

ـ وقتی صحبت از جنبه ذهنی است، نقاط منفی زیادی در ورزش ما وجود دارد. فکر می کنم در واقع داشتن ذهنیتی منفی آسانتر است تا مثبت و سازنده. تو چطور با این مسئله کنار می روی، بخصوص در حالی که در راه رقابت پیش رو با خاطره یک شکست هم در ذهنت مواجهی؟

کای گرین: واقعاً لازم است از موقعیت های منفی خودداری کنیم برای پیگیری زندگیه با کیفیتی که آرزوی دستیابی با آنرا داریم. مردم از انرژی منفی خود آگاهی ندارند، حتی وقتی قصد و منظور مثبتی دارند. برای مثال، اگر پدر شما به تازگی فوت شده باشد و شما هم تلاش کرده باشید به نحوی با این مسئله کنار بیایید، آخرین چیزی که نیاز دارید این است که کسی دوباره غم شما را تازه کند با پرسیدن این پرسش که “وای، چطور می توانی این غم را تحمل کنی!؟ من واقعاً متأسفم.” در واقع هر چند افراد با این قبیل حرفها قصد دلداری دادن به شما را دارند، ولی واقعاً باعث انتقال انرژی منفی و تقویت غم و اندوه شما می شوند.

کارهای بسیاری وجود دارد که می توانید برای حفظ چهار چوب مثبت فکری انجام دهید. من هر روز از روش های مدیتیشن استفاده می کنم، همینطور از فکر کردن و دعا کردن. بنظرم این موارد تنها مرور آرزویی در ذهن یا گذشتن کلماتی از روی لب نیست، بلکه بر این باورم که در واقع متمرکز کردن انرژی برای به واقعیت پیوستن آن چیزیست که در ذهن و خواسته شماست. در مورد انرژی هایی که خودتان را با آن احاطه کرده اید بسیار تفکر کنید. همواره به یاد داشته باشید که اساساً انتخاب با شماست. اگر بتوانم منبع انرژی که از خودم ساطع می کنم، مردی خواهم بود که می خواهم می باشم. و هیچکس مسئول این مسئله نیست جز خود شما.

ـ آیا این رقابت برای تو رقابتی تعیین کننده خواهد بود (از نظر سازندگی یا تخریب کنندگی)؟

کای گرین: در واقع هر رقابتی می تواند سازنده یا تخریب کننده باشد. ماهیت ورزش ما اینگونه است که بنظر می آید آنچه روز رقابت هستید نشان دهنده تمام کاریست که اخیراً انجام داده اید، ولی همیشه باطن قضایا بسیار بیش از آن چیزیست که ظاهر آن ها نشان می دهد. من در تلاشم مرد موفقی باشم که آرزویش را دارم. این رقابت هم تنها یک رویداد زودگذر نیست، یک رویداد سرنوشت ساز هم نیست. در واقع قدم دیگریست در راهی که انتخاب کرده ام.
هریک از شرکت کنندگان با این توقع به رقابت وارد می شوند که یک قهرمان باشند و در واقع همینطور هم هست، به این دلیل که هر یک خصوصیات لازم برای رقابت در این سطح را کسب کرده اند. هر کسی یک تهدید بشمار می آید، ولی البته در ذهن من کای گرین بر همه غلبه می کند! این اعتقاد به موفقیت به من امکان می دهد تا با تمام توان خودم را وقف کنم برای تبدیل شدن به آنچه هر بار که چشم هایم را می بندم در ذهنم می بینم. بدن من نمایی است از آنچه در فکرم می گذرد، آنچه انجام می دهم، و آنچه به آن باور دارم. موفقیت و شکست من بازتاب تمام کارهایی است که انجام می دهم برای اینکه قهرمان بهتری باشم.

الگوی تمرین کای گرین

یکشنبه: پشت ـ دوشنبه: هوازی ـ سه شنبه: سینه، جلوبازو، پشت بازو ـ چهار شنبه: هوازی ـ پنج شنبه: سرشانه ، ترپز ـ جمعه: استراحت ـ شنبه: پا

برنامه بی نقص

گرین می گوید: “رفتن به باشگاه مثل رفتن به بانک است! با این تفاوت که شما روی بدن خود سرمایه گذاری می کنید، بنابراین باید تمام تلاشتان را انجام دهید برای اینکه بهترین نتیجه را بدست آورید. در ادامه نکاتی برایتان ذکر می کنم برای اطمینان یافتن از اینکه هر بار که به باشگاه می روید، بهترین نتیجه را از سرمایه گذاری خود کسب کنید.”

۱) تأمین سوخت

معمولاً در ساعات پایانی روز یا در ساعات ابتدایی شب تمرین می کنم، بنابراین باید مقدار زیادی پروتئین و کربوهیدرات در بدنم داشته باشم برای تأمین سوخت مورد نیازم در طول تمرین. اگر صبح زود تمرین می کنید و زمانی برای مصرف یک وعده کامل ندارید، از یک نوشیدنی شامل پروتئین وی و کربوهیدرات استفاده کنید قبل از اینکه به باشگاه روید برای اینکه آمینواسیدها را به عضلات خود منتقل کنید.

۲) عدم تمرکز در تمرین را از خود دور کنید.

باشگاه محلی برای تعاملات اجتماعی نیست. نمی توانید بطور موثری عضلات خود را به رشد تحریک کنید اگر ذهن شما از روی آنچه انجام می دهید به سمت کار یا مسائل خانوادگی یا گپ و گفتگو با دوستان منحرف شود. من ذهنم را از هر چیزی پاک می کنم؛ به هیچ چیز توجه نمی کنم جز خودم، وزنه ها، احساس عضلاتم و آنچه در تلاش برای دستیابی به آن هستم. به این نتیجه رسیده ام که استفاده از موزیکی مناسب راه بسیاری خوبی است برای اینکه تمرکز بهتری داشته باشم.

۳) کار خود را بدرستی انجام دهید.

یک مثل قدیمی می گوید: “تلاش باعث رسیدن به تکامل می شود “این چیزیست که بدقت تجربه کرده ام و به جمله بهتری رسیدم: تلاشی کامل باعث رسیدن به تکامل می شود. انجام کاری غلط بطور مکرر برای شما نتایج ایده الی در پی نخواهد داشت. برای بدنسازان، هر تکرار مثل تمرین پرتاب برای یک بازیکن بیسبال است، در نتیجه هر تکرار را باید به بهترین شکل اجرا کنید. از شخص با تجربه ای بخواهید فرم اجرای شما را بررسی کند که در نتیجه بدنتان با روش اجرای درست حرکات وفق یابد.

۴) عضله را حس کنید.

من همیشه شاهد چنین صحنه هایی هستم که کسی زیر میله هالتر می رود و تلاش می کند تا به هر نحو ممکن آن را جابجا کند. البته، او وزنه را حرکت می دهد، ولی این بدنسازی نیست. هالتر، دمبل و دستگاه ابزارهایی هستند که استفاده می کنیم برای تحریک عضلات به رشد ـ آن ها تنها وسیله اند نه هدف. باید عضلات مورد نظر شما کار را انجام دهند و احساس کردن انقباض و کشش آن در هر تکرار بسیار مهمتر از مقدار وزنه و تنها کامل کردن تعداد تکرارهای مورد نظر است.

۵) چیزهای تازه تجربه کنید.

اگر حرکات تکراری مشابهی را برای تعداد ست ها و تکرارهای یکسان در هر جلسه تمرین اجرا کنید، دیر یا زود متوجه خواهید شد که بدنتان به بن بست رسیده، و این بدترین کابوس یک بدنساز است. سعی کنید برنامه ای کاملاً جدید را تجربه کنید، الگوی تمرین خود را به روش متفاوتی تنظیم کنید، از تکرارهای کمتر یا بیشتر استفاده کنید. از تکنیک هایی مثل سوپرست، ژیانت ست یا ست های نزولی در تمرین خود استفاده کنید. حتی کار ساده ای مثل افزودن یک حرکت جدید به تمرین هم می تواند مجدداً رشد را در شما تحریک کند.

۶) عجول نباشید

بدترین چیزی که می توانید انجام دهید انجام شلخته وار تمرین است. عدم گرم کردن مناسب، و عدم توجه به آنچه انجام می دهید راه های مطمئنی هستند برای بروز آسیب دیدگی یا حداقل یک جلسه تمرین بی فایده. اگر زمان اندکی دارید، تمرین را مختصر کنید ولی باز هم با دقت کامل تمرین کنید. در صورت امکان، جلسه تمرین مورد نظرتان را به زمان مناسب دیگری منتقل کنید که بتوانید توجه و زمان کافی را برای انجام آن صرف کنید ـ اما به چنین بی نظمی هایی هم نباید عادت کنید.

۷) به بدن خود گوش دهید

بعنوان یک بدنساز، به هر ذره از بدن خود اهمیت دهید. آیا سطح انرژی شما در حداکثر مقدار است؟ آیا از آخرین جلسه تمرین خود به خوبی ریکاوری شده اید؟ برخی روزها، ممکن است نیاز داشته باشید کمی سبک تر تمرین کنید؛ در بعضی دیگر از روزها، شاید آمادگی داشته باشید برای اینکه وزنه های بیشتری جابجا کنید یا ۲ ست اضافی انجام دهید. بدنتان به شما همه چیز را می گوید، تنها کافیست به آن گوش دهید.

*

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اولین امتیاز را بدهید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه