دلتوئیدها

عضلات دلتوئید که ورزشکاران آنها را به نام عضلات سرشانه نیز می شناسند از جمله عضلاتی هستند که
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

دلتوئیدها

عضلات دلتوئید که ورزشکاران آنها را به نام عضلات سرشانه نیز می شناسند از جمله عضلاتی هستند که بزرگ، برجسته و همچنین ورزیده و تراشیده بودن آنها حائز اهمیت فراوانی در پرورش اندام بوده و نمای بسیار خوبی به ظاهر ورزشکار می بخشد.

زمانی که “بن جانسون” دونده نام آشنا و معروف دوهای سرعت، برای شروع رقابت، در حالت استارت قرار می گرفت با وجود اینکه این ورزشکار اصولا تمرین با وزنه بر روی سرشانه ها بدین معنی که در پرورش اندام معمول و مرسوم است را انجام نمی داده است اما سر شانه های حجیم، تراشیده و در عین حال زیبایی که در معرض دید می گذاشت توجه همگان را به خود جلب می کرد.

با وجود اینکه بدن انسان از عضلات بسیار زیادی تشکیل شده است اما عضلات سرشانه در زیبایی قامت آدمی و در زیبایی هیکل ورزشکاران رشته پرورش اندام همواره نقش آفرین و سرنوشت ساز بوده است. در صورتی که به سال های قبل برگشته و بدن پیشگامان رشته پرورش اندام را موشکافانه مورد بررسی قرار دهیم با همان نگاه اول در خواهیم یافت حتی اولین کسانی که پرورش اندام نوین امروزی را در جهان پایه ریزی کرده اند نیز از عضلات دلتوئید (سرشانه) تنومند و شکیلی برخوردار بوده اند.

این واقعیت که خیاطان در قسمت سرشانه لباس های زنانه و حتی مردانه از اپل استفاده می کنند به روشنی نشان می دهد که حجم سرشانه و حجم عضلات این قسمت از بدن تا چه اندازه در تناسب و در زیبایی اندام آدمی اهمیت دارد.

در صورتی که به دنیای پرورش اندام مدرن و به دنیای پر تب و تاب تناسب اندام سر بزنیم و در مورد اینکه چه تیپ بدنی بیشتر موجب جلب توجه دیگران می شود تفحص کنیم به این حقیقت خواهیم رسید که بزرگی سرشانه ها و در نتیجه پهن بودن شانه ها بیش از هر صفت فیزیکی دیگری در جلب توجه دیگران و مخصوصا در جلب توجه جنس مخالف موثر بوده است.

ممکن است شما بازوهای ستبری داشته باشید، ممکن است شما عضلات پای قدرتمندی داشته باشید و ایضا ممکن است که شما عضلات شکم شش تکه تحسین برانگیزی را دارا باشید اما در صورتی که همه این صفات را داشته و از عضلات سر شانه حجیم و تراشیده ای برخوردار نباشید به جرات می توان گفت که ضعف شما در قسمت سرشانه ها، همه این نقاط قوت را تحت الشعاع قرار داده و زایل خواهد کرد.

تمرینات زیادی برای ورزیده کردن عضلات دلتوئید وجود دارد اما به دلیل اینکه در اغلب موارد توجه چندانی به اجرای صحیح و اصولی تکنیک تمرین نمی شود به جرات می توان گفت که ورزشکاران زیادی هستند که در تمرین و همچنین در رشد دادن این قسمت از بدن که در عین حال از کلیدی ترین قسمت های بدن نیز محسوب می شوند دچار مشکل شده و در نتیجه در ورزیده کردن دلتوئیدها و در پهن کردن شانه های خود که آرزوی هر پرورش اندام کاری است کامیابی چندانی حاصل نمی کنند.

این حقیقت را نمی توان نادیده گرفت که سرشانه آدمی از عضلات مختلفی تشکیل شده است اما با این وجود این موضوع را نیز می توان انکار کرد که برای تمرین دادن و برای برجسته کردن این قسمت از بدن، فرد نیاز به پرداختن به تمرینات پیچیده و تخیلی نیز نخواهد داشت.

این قسمت از بدن تقریبا در تمامی تمریناتی که فرد بر روی عضلات بالا تنه انجام می دهد اعم از پرس سرشانه، پرس سینه و غیره، درگیر فشار تمرین شده و به خوبی تحت فشار قرار می گیرد. شوک دادن به عضلات واژه شوک دادن به عضلات بدن و عضلات سرشانه و دیگر عضلات به این مفهوم قابل تامل اشاره می کند که شما برای رسیدن به حجم عضلانی برتر و برای تجربه کردن رشد پایدار در عضلات خود، باید به طور مداوم، عضلات خود را در شرایط و در وضعیتی که این شرایط و این موقعیت ها برای بدن قابل پیش بینی باشند قرار دهید.

ناگفته پیداست در صورتی که بدن و عضلات شما یکنواخت و کسل کننده ای که در طول روز انجام می دهید عادت کرده و در پیش بینی فشاری که قرار است در جلسات آتی تمرین و یا حتی در برنامه های آتی به بدن و به عضلات خود وارد کنید موفق باشد انتظار رشد عضلانی از چنین تمریناتی نیز انتظاری بیهوده خواهد بود.

اما اگر با رعایت صحیح الگوی تمرین و با برنامه ریزی تمرینی دقیق و اصولی ، عضلات را به طور مدام در شرایطی کاملا جدید و پیش بینی نشده (برای بدن) تمرین داده و از اعجاز حیرت آور شوک دادن به عضلات نیز آگاهی کافی داشته باشید یقینا و بر خلاف آنچه که عموم ورزشکاران تصور کرده و در برخی موارد نیز به این موضوع اعتقاد دارند می توان ادعا کرد که رسیدن به حجم عضلانی برتر نیز چندان هم که ادعا می شود مشکل و دور از دسترس نخواهد بود.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۸۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۷دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۸۴دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۳دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۵۲۶دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۲۵دیدگاه

ارسال دیدگاه