تتو بدنسازان با جوهر سیاه می­تواند باعث بروز سرطان شود؟

تتو بدنسازان با جوهر سیاه می­تواند باعث بروز سرطان شود؟

تتو با جوهر سیاه بسیار رایج است. جوهر­های سیاه تتو بطور عمده از دوده­ای تولید می­شوند که حاوی
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

تتو بدنسازان

تتو با جوهر سیاه بسیار رایج است. جوهر­های سیاه تتو بطور عمده از دوده ­ای تولید می­شوند که حاوی ترکیبات سرطان زایی است با نام هیدروکربن­ های پلی سیستیک آروماتیک (PAH) متخصصین بیماری های پوستی آلمانی از دانشگاه رگنزبورگ، در مطالعه ­ای که نتایجش در ژورنال تخصصی پوست منتشر شد، سطوح بالای PAH را در ۱۹ جوهر سیاه تجاری قابل دسترس برای تتو مشاهده کردند. تجزیه و تحلیل پوست افرادی که با جوهر سیاه تتو شده بودند، زمانی که با اشعه UVA بمباران شد ناهنجاری­های غیر طبیعی در سطح سلولی را نشان داد. بر این اساس به نظر می­رشد جوهرهای سیاه تتو می­تواند باعث تحریک سرطان و ناهنجاری های متابولیک در سلول های پوست شود.

مدیریت خطر بیماری سرطان

آیا تتو بدنسازان باعث تعریق کمتری می شود؟

تتو شاید نوعی اثر  هنری بشمار می­آید، و در سال های اخیر برخی از افراد بخش های زیادی از بدن خود را تتو می­کنند ولی وقتی صحبت از عوارض است، مطالعه جدیدی نشان داده تتو می­تواند تعریق بدن را مختل کند.

مطالعه مذکور که نتایجش در ژورنال علم و طب در تمرین و ورزش منتشر شده، نشان داد داشتن تتو می­تواند چگونگی پاسخ پوست را در ارتباط با تعریق تغییر دهد چرا این اهمیت دارد؟ ساده است، تعریق به بدن اجازه می­دهد سدیم، و دیگر الکترولیت ها را دفع کرده و به طور طبیعی بدن را خنک کند. وقتی تمرین می­کنیم، کالری­ ها و چربی ها را می­سوزانیم، در حالی که بر بافت ارزشمند عضلانی اضافه می­کنیم. در نتیجه تمرین، بطور طبیعی عرق می­کنیم، ولی مطالعه سؤالی را مطرح کرده: آیا تتو بدنسازان و ورزشکاران در تعریق اخلال ایجاد می­کند؟

۱۰ مرد سالم با متوسط سن ۲۱ سال مورد بررسی قرار گرفتند همه مردان تتوهایی داشتند که از جهت ابعاد، حداقل مساحتی از پوست با شعاع ۵٫۲ سانیتمتر را پوشانده بود. محققان برچسب­ های شیمیایی را به هر دو بخش تتو و تتو نشده پوست افراد متصل کردند. برچسب حاوی ترکیب پیلوکارپین نیترات بود، که بواسطه تولید عرق شناخته شده است، پس از اینکه پوست شروع کرد به تعریق، محققان عرق رها شده را جمع آوری کردند.

محققان متوجه شدند نرخ تعریق ناحیه تتو شده از پوست بطور چشمگیری کمتر است نسبت به ناحیه تتو نشده، در هر ۱۰ شرکت کننده، تعریق کمتری در ناحیه تتو شده پوست مشاهده شد. همچنین پوست تتو شده دو برابر سدیم بیشتری در عرق تولید شده رها کرد در مقایسه با پوست تتو نشده.

سابقه تتو اثری بر نتایج نداشت، چنانچه نتایج در تمام پوست­ های تتو شده مشابه بود. اما در این مطالعه، بازتابی از تعریق افراد در طول تمرین گزارش نشد و اشاره شده که نتایج می­تواند متغیر باشد. فاکتور مهم دیگر این بود که تعریق بصورت شیمیایی حاصل شد.

این مطالعه و گزارش، برای نتیجه گیری کامل در این مورد کافی نیست. ورزشکاران و افراد غیر ورزشکار زیادی تتو دارند، و به نظر می­رسد مشکل خاصی از جهت تعریق ندارند. این مطالعه کوچکی بوده و در حالی که نتایج آن جالب بوده ولی برای نتیجه گیری دقیق در مورد ریسک کافی نیست.

در واقع، مجری اصلی تحقیق مذکور در نقل قولی که در نیویورک تایمز از او منتشرشده گفته: “…به احتمال زیاد به نظر نمی­رسد تتو به اندازه­ ای در تولید تعریق تداخل ایجاد کند که باعث گرم شدن بیش از اندازه بدن، یا بروز دیگر مشکلات در افراد، در طول تمرین شود.”

*

به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۸۴دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۵دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۷۴دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۲۱دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۴۹۸دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۱۳دیدگاه

ارسال دیدگاه