معرفی حرکت پیستون اسکوات

معرفی حرکت پیستون اسکوات

مطمئناً به این موضوع واقف هستند که اسکوات، حرکتی قدرتمند در جهت ساخت و پرورش عضلات پا و

تقویت محسوس قسمت فوقانی ران با پیستون اسکوات

مطمئناً به این موضوع واقف هستند که اسکوات، حرکتی قدرتمند در جهت ساخت و پرورش عضلات پا و تقویت قدرت این عضله محسوب می­شود. اسکوات را نه تنها بدنسازان و پاورلیفت کارها در برنامه خود جای می­دهند بلکه ورزشکاران سایر رشته­ های ورزشی نیز نگاهی ویژه به این حرکت دارند. ابزاری ویژه و خاص (مطابق تصویر) با نام پیستون اسکوات (Piston Squat) یک وسیله بسیار کار آمد برای رشد قسمت فوقانی پا و افزایش قدرت کلی پایین تنه می­باشد. این حرکت نیز همانند «اسکوات سنتی» اجرا شده، با این تفاوت که طول دامنه حرکتی (ROM) کوتاه­تر شده، تا استرس و فشار ، بیشتر بر روی عضلات پا وارد شود تا مفاصل.

ابتدای حرکت اندکی حفظ زاویه در مفصل زانو الزامیست و قعر تکرار نیز چندین سانتیمتر مانده تا ران با زمین به حالت سانتیمتر مانده تا ران با زمین به حالت موازی درآید خواهد بود.

پیستون اسکوات باید با ریتمی سریع اما با کنترل اجرا شود. عضله اصلی که زمان بیشتری متحمل استرس و انقباض قوی­تری می­شود عضله چهار سرران می­باشد. میزان تناژ وزن ه­ای که در این حرکت باید انتخاب شود زیاد اهمیت نداشته، اما بهتر است بین ۴۵ الی ۶۰ درصد حداکثر یک تکرار بیشینه در نظر گرفته شود. اجرای ست­های ۵ الی ۸ تکراری پیستون اسکوات در شروع جلسه تمرینی پا می­تواند سودمند واقع شده و حتی به عنوان یک حرکت کمکی جهت تکمیل تمرینات مختص به ران به حساب خواهد آمد. البته بسیاری از ورزشکاران این حرکت را در پایان جلسه تمرینی خود جای داده و از اجرای آن پس از اتمام سایر حرکات پایین تنه احساس رضایت دارند.

نکاتی کلیدی در حین اجرای حرکت پیستون اسکوات

۱ . در هنگام اجرای تمامی فرم­ های اسکوات، سینه و سر را همواره رو به بالا نگاه داشته، عضلات زیربغل را سفت و منقبض کرده و قبل از این که هالتر را از روی سکو جدا کنید، تنه را در یک وضعیت محکم و استوار فیکس نمایید.

۲ . یک نفس عمیق کشیده و شکم خود را پر از هوا کنید.

۳ . هالتر را به طوری که هر دو پایتان محکم در زیر وزنه قرار گرفته است از روی پایه جدا کنید و سپس ۲ الی ۳ قدم به آرامی به عقب برداشته و ست را آغاز کنید.

۴ . پاها را تقریباً به اندازه پهنای شانه تنظیم نموده و پنجه پا را نیز رو به جلو فیکس کنید.

۵ . پیستون اسکوات می ­بایست توسط مفصل استخوان ران (کفل) اجرا شود. برای لیفت نمودن هالتر در این حرکت می­ بایست کفل را به سمت پشت حرکت دهید. مفصل زانو هم در شروع حرکت نباید به سمت راست و یا چپ منحرف باشد و نشستن و برخاستن نباید از روی پنجه پا صورت بپذیرد.

۶ . به حالت اسکوات – به سمت عقب – نشسته و تا چند سانتیمتر مانده به این که ران با زمین به حالت موازی درآید قرار بگیرید. حالا بدون این که پاشنه پا را از زمین جدا کنید به حالت شروع بازگردید. دقت داشته باشید در طول اجرای حرکت، سرسینه را رو به بالا حفظ نموده و همواره به یک نقطه فرضی به روبه رو نگاه کنید.

۷ . دقت داشته باشید که مفصل زانو را قفل کامل نکرده، و چندین سانتیمتر مانده که ران با زمین به حالت موازی درآید بلافاصله به حالت شروع باز گردید.

۸ . همواره سعی کنید در طول اجرای تکرارها آرنج به سمت پایین قرار گرفته و حدا المقدور نزدیک به زیر هالتر فیکس شود.

۹ . پیستون اسکوات، فرمی از حرکت اسکوات بوده که می­شود با بستن کمربند و یا بدون آن، حرکت را اجرا کرد. اگر تصمیم به بستن کمربند دارید حتماً آن را محکم ببندید.

۱۰ . تعداد تکرارهای ست را پایین نگاه داشته تا تکنیک اجرای صحیح حرکت همچنان حفظ شده و از وضعیت استاندارد تنه در زیر وزنه خارج نشوید.

۱۱ . به کیفیت اجرای تک­نیک تکرارها فکر کرده و بی جهت، با سنگین کردن غیرمنطقی وزنه، تکرارها را در پیش نگیرید. هدف از اجرای پیستون اسکوات ساخت و پرورش عضلات ران می­ باشند؛ نه این که با اجرای سنگین آن، قدرت پایین تنه تخمین زده و ثبت رکورد شود.

*

به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر پرورش اندام در رشد قدی
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۶۱دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۳۱دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۱۸دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۴۹۲دیدگاه
تغذیه قبل وبعد تمرین بدنسازی
قبل و بعد از تمرین بدنسازی چه ...
 
۳۴۷دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۳۴۶دیدگاه

ثبت دیدگاه