اصول مراقبت از ستون فقرات دربدنسازی

اصول مراقبت از ستون فقرات دربدنسازی

با وجود اینکه تنظیم موقعیت گردن و ستون فقرات جزو جذاب ­ترین چیزهایی که در مورد بدنسازی خواهید شنید
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
1+

ستون فقرات دربدنسازی

اگر شما در زمان تمرین مدام به بالا یا پایین نگاه می­ کنید، ممکن است به زودی به خودتان آسیب برسانید.

با وجود اینکه تنظیم موقعیت گردن و ستون فقرات جزو جذاب ­ترین چیزهایی که در مورد بدنسازی خواهید شنید نیستند، ولی می­توانند جزو مهم ترین آن ها به حساب بیایند. مشکل ­های گردن و  ستون فقرات در بدنسازان کم پیدا نیست و هیچ کسی هم نمی­خواهد که به خاطر یک آسیب دیدگی، از تمرینش عقب بماند. خبر خوب این است که اگر شما چند نکته بسیار ساده را رعایت کنید، جلوگیری از این مشکل ­ها به نسبت آسان است.

قرارگیری مناسب ستون مهره­ ها، پایه اصلی یک قامت خوب و یک بدن قوی را می­ سازد.

رشته کایروپراکتیک بر روی ریشه این نظریه بنا شده است که سلامت کامل، از یک ستون مهره به خوبی تنظیم شده شکل می­ گیرد و یک ستون مهره خنثی یا آناتومیکی، ستونی است که وقتی از نمای  کناری به آن نگاه کنید، ۳ قوس مشخص را در آن خواهید دید بخش پایینی(کمری) و بالایی (گردنی) این ستون در یک جهت و بخش میانی (پشتی) آن به سمت مخالف قوس دارند. وقتی که یک ستون مهره طبیعی را از جلو به پشت ببینید، یک خط صاف و عمودی را دنبال می­کند. مهره­ های گردنی شما، از ۷ مهره ابتدایی که در زیر جمجمه ­تان قرار دارند، شکل گرفته ­اند. با وجود  اینکه این مهره ­ها بسیار انعطاف پذیر هستند، ولی خارج شدن از موقعیت آناتومیکی فشارهای وارد شده بر روی این مهره ها را افرایش می­دهد و حتی شاید بتواند بر روی طناب نخاعی که از آن محافظت می­کنند هم اثری را بگذارد. نیروهایی که با کار با وزنه ها در بالای سر به مهره ها فشار می آورند را هم اضافه کنید و روش پخت یک فاجعه به سادگی به دست می­ آید. یکی از اشتباه ­های رایج بدنسازان تازه کار این است که تلاش می­کنند در زمان اجرای حرکت­ها، گردن­شان را خم و به پایین نگاه کنند. بدنسازان با تجربه هم به طور معمول برعکس این کار را انجام می ­دهند و به بالا نگاه می­کنند، که می­تواند باعث بیش از حد کشیده شدن گردن به سمت عقب بشود. هر دوی این موقعیت­ ها می­تواند فشار بیش از حدی را به مهره های گردنی شما وارد کند.

اجتناب از این ۱۰ اشتباه باشگاهی

برای به حداقل رساندن نیروی­ های ایجاد شده بر روی گردن و ستون مهره­ ها، در زمان اجرای حرکت ­ها، مستقیم به جلو نگاه کنید و سعی داشته باشید که گردن­تان را خم نکنید. اگر شما مثل زمان اجرای حرکت زیر بغل پارویی خم یا نشر پشت خم در حالت ایستاده قرار ندارید، سر شما باید در همان صفحه بالاتنه ­تان قرار داشته باشد ممکن است که شما همیشه نتوانید خودتان را درآینه ببینید، ولی فاید­ه­ های این کار ارزشش را دارند.


  1.   همیشه در حال کار کردن، استراحت، تمرین، خواب، نشستن، ایستادن یا دراز کشیدن حالت قرار گیری بدن­تان را به شکل مناسبی نگه دارید.
  2.  بهترین موقعیت قرارگیری ستون مهره ­ها، همان حالت خنثی یا آناتومیکی است که در آن ستون مهره ­های شما قوس ­هایی طبیعی را در ناحیه ­های گردن، سینه و پایین کمر دارد.
  3. خم کردن یا کشیدن بیش از حد (جلو به عقب یا پهلو) ستون مهره ­ها و یا چرخش ستون مهره ها به خصوص در زمان فعالیت ورزشی، نیروی بسیار زیادی را به مهره ­ های شما وارد می­کند.
  4. تنظیم ستون مهره ­ها به طور معمول از دو انتها (سر /گردن و ران/ لگن) ریشه می­گیرد. تمرکز کردن بر روی این ناحیه­ ها، یکی از آسان­ ترین راه ­ها برای حفظ موقعیت مناسب ستون مهره هاست.
  5.  حالت اجرای نامناسب در حرکت های بدنسازی به طور معمول باعث بهم خوردن تنظیم ستون مهره ­ها می­شود و با اضافه شدن بار مقاومت خارجی(وزنه­ ها)، احتمال بروز افزایش پیدا می­کند.

*

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۱۴دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۶۰۰دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۹دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۴۵دیدگاه

ارسال دیدگاه