فهرست مطالب

در خلال آماده سازی برای مسابقات، هنگامی که در باشگاه تمرین می کنم، یکی از رایج ترین سئوالاتی که از من پرسیده می شود این است که: «چقدر طول کشید تا این شکلی شوی»؟

خارج از فصل مسابقات، معمولاً با لباس گشاد یا عرق گیر تمرین می کنم و به همین خاطر، اندامم توجه کسی را به خود جلب نمی کند. اما وقتی مشغول تمرین پرس سینه هستم، افراد پیرامونم در باشگاه که اندام های بسیار بزرگی دارند، شگفت زده می شوند، از اینکه وزنه های مشابه آنان را پرس می کنم.

در همین زمان، افراد پیرامونم شروع به پرسیدن سئوال هایی می کنند نظیر: «چه نوع تمریناتی انجام می دهید؟»، «چه مکملی مصرف می کنید»؟ «چقدر طول کشید تا به این شکل رسیدید؟» البته برخی از جوان های ناآگاه که مرا در خیابان می بینند فریاد می زنند: «استروئید»! باز می گردیم به سئوال اصلی … من در پاسخ به سئوال آنها که می پرسند چند سال طول کشید تا این شکلی شدی، می گویم: «۳۶ سال طول کشیده تا من به این حالت برسم».

البته این پاسخ چیزی نیست که آنها می خواهند بشنوند اما حقیقت دارد. من تمام زندگی ام را به تمرین گذرانده ام. از شنا کردن گرفته تا راگبی و بدنسازی. هر ورزشی که در زندگی ام انجام داده ام در آنچه اکنون هستم، سهیم بوده است؛ دوبار قهرمانی بدنسازی انگلیس و مقام دومی و سومی دنیا در پرورش اندام.

تفاوت اصلی میان آنچه که امروز هستم با آنچه ۱۰ سال پیش بودم اینست که من در حال حاضر یک بدنساز ۲۴ ساعته هستم نه یک بدنساز یک ساعته!

اجازه دهید کمی در این باره توضیح دهم: من هر روز جوانان زیادی را می بینم که در باشگاه تمرین می کنند؛ گاهی سخت، گاهی نه چندان شدید و گاهی کاملاً در حال وقت تلف کردن. من با تمام انواع و اقسام اندام ها و سایزها اعم از چاق، لاغر، بلند و کوتاه که برای تمرین به باشگاه می آیند مواجه هستم. از میان این افراد تنها ۵ درصد از آنها دارای تناسب جسمانی مناسب هستند و ۹۵ درصد در زمره بدنسازان یک ساعته قرار می گیرند.

آنها وقت گرانبهای خود را در باشگاه صرف تمرین می کنند ولی بلافاصله بعد از تمرین یک نوشیدنی حاوی گلوکز یا کربوهیدرات میل می کنند. سپس به خانه می روند و مشغول خوردن چیپس و نوشابه و … می شوند. گاهی در آخر هفته نیز از غذاهای چرب و سرخ کردنی و نوشابه های غیرمجاز استفاده می کنند. آنها می گویند: «چون تمرین می کنم، پس می توانم از اینگونه غذاها بخورم»!

به هرحال اگر می خواهید بدنی داشته باشید که همه آرزوی آن را دارند، می بایست ۲۴ ساعته در فضای بدنسازی نفس بکشید. البته الزامی نیست که هفت روز هفته یا تمام ۳۶۵ روز سال را به این شکل بگذرانید زیرا بالاخره همه ما به سرگرمی و تفریح نیاز داریم، اما هر سرگرمی یک قیمتی دارد.

من به عنوان یک مربی از شاگردانم درباره هدف نهایی شان سئوال می کنم و به آنها می گویم که هر جلسه تمرین عالی، یک وعده غذایی سالم، پیاده روی، خواب شبانه، نوشیدن آب و … گامی است به سوی رسیدن به اهدافتان. در عوض هر جرعه نوشابه، هر قاشق شکر، هر تکه کیک، شکلات، سیگار و … شما را یک گام از اهداف تان دورتر می سازد.

در پایان هر روز از خودتان بپرسید که آیا به هدف تان نزدیک یا از آن دور شده اید؟ اکثر بدنسازان یک ساعته یا همچنان در جایگاه اولیه خود باقی مانده اند یا چند قدم عقب نشینی کرده اند. اما بدنسازان ۲۴ ساعته روز به روز به هدف شان نزدیک و نزدیک تر می گردند.

همواره این ۳ پرسش زیر را از خود بپرسید:

  1. دوست دارید وقتی روبروی آیینه می ایستید، چگونه به نظر برسید؟
  2. آیا اشتیاق و انرژی زیادی برای زندگی دارید؟
  3. آیا لباس تان مناسب تن شماست و عالی به نظر می رسید؟

اگر پاسخ شما به تمام سئوالات فوق مثبت است، پس به راهی که اکنون می روید ادامه دهید. اما اگر پاسخ تان منفی است و می خواهید حجم عضلانی خوب، کمر باریک و استقامت بدنی عالی داشته و در سلامتی کامل به سر ببرید، پنج قدم زیر را دنبال کنید:

  1. هر روز به مقدار معینی تمرین کنید ترجیحاً ایمن و مؤثر.
  2. هر روز به مقدار کافی آب بنوشید.
  3. از غذاهای سالم و تازه مانند سبزیجات، پروتئین خالص، چربی های مفید، غلات و حبوبات کامل و آب میوه استفاده کنید.
  4. هر شب به مقدار کافی و مفید بخوابید.
  5. سرگرمی داشته باشید. خانواده خود را فراموش نکنید و بین شغل و زندگی تان تعادل ایجاد کنید.

نویسنده: جان هیتون

*

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه