قطر کمر دیروز تا امروز در بدنسازی و پرورش اندام

قطر کمر دیروز تا امروز در بدنسازی و پرورش اندام

داشتن چنین بالاتنه­ای با قد بالغ بر 188 سانتی متر یک استثناء به حساب می­آید. عموماً افرادی که

داشتن چنین بالاتن ه­ایی با قد بالغ بر ۱۸۸ سانتی متر یک استثناء به حساب می­آید. عموماً افرادی که بلند قامت هستند و دست و پاهای بلندی دارند دربعضی  فیگورها بدن­شان اصطلاحاً خالی نشان می­دهد.

آرنولد در سال­ های ۷۴ یا ۱۹۷۵ میلادی جفت بازوی بسیار متقارن را به نمایش گذاشته که در عین حال وکیوم معروف شکم را هم دارد. بارزترین تفاوت فیزیک آرنولد با بدن­های حرفه ­ای امروز ناحیه شکم و کمر است. هیچ حرفه ای را پیدا نمی­کنید که این روزها کمرش چنین کیفیتی داشته باشد و حتی معدد کسانی هم که وکیوم می­کنند درحال ریلکس شکم ورم کرده ­ای دارند.

اما این که واقعاً تفاوت بین بدنسازان قدیم و جدید در کجاست که اینقدر قطر کمر در بدسازی و پرورش اندام از گذشته تا امروز تغییر کرده یک سؤال تأمل برانگیز است که برای پاسخ آن نظر برخی از کارشناسان این ورزش را جویا شدم.

استاد سعدون حیدری: از نظر من ۲ دلیل عمده وجود دارد. اول اینکه قدیم ­ها ما بدنسازی با وزن بیشتر از ۱۰۵ یا ۱۰۷ کیلو در مسابقات نداشتیم ولی امروزه همه بالای ۱۲۰، ۱۳۰ یا ۱۴۰ می­روند و این ناگزیر است که شکم بزرگتر شده یا پهلو در می­ آید و باقی مسائل.

دلیل دوم این است که قدیم بدنسازان هر روز آخر جلسه اندکی روی شکم تمرین می­کردند اما امروز حداکثر هفته ­ای ۲ جلسه کار می­کنند که به اعتقاد من تمرین هر روز روی شکم در باریک شدن آن مؤثر است. هر جلسه ۱ یا ۲ حرکت باشد خوب است.

ناصر گرجی: به نظر من برای حفظ تناسب عضلات باید عضلات شکم و فیله به حالت امروزی در می­ آمد. اگر تفاوت عضلات بازو، شانه، پشت و پا را با قدیم در نظر بگیرید نمی­شود کمرهای باریکی مثل قدیم را برای آن­ها متصور شد چون شکم باید قوی­تر باشد تا وزن این حجم­ های جدید را تحمل کند. از نظر حرفه­ ای به اعتقاد من شکم و پهلو و فیله­ های بزرگ و ورزیده امروزی با کل بدن تناسب دارد اما واضح است که کمرهای باریک­تر قدیمی­ برای تمام مردم خوشایندتر هستند. البته نقش دارو و دستگاه­ های جدید را هم نباید در رشد عضلات میانی بدن نادیده گرفت.

مجید سرایی: این داروهایی که در سال­ های اخیر شیوع مصرف پیدا کرده (هورمون رشد) نقش زیادی در پهن­ تر شدن کمر دارد و در گذشته ما برای مسابقات کسری­ ها را با تمرین زیاد و شدت تمرین بالاتر جبران می­کردیم اما حالا شدت تمرین­ها کمتر شده اما در مقایسه با گذشته چگالی بدن­های امروز بیشتر شده و اصطلاحاً بدن­ های امروزی یک سر و گردن بالاتر از دیروزی­ ها هستند.

البته عوارض که امیدوارم دیده نشود در سال­ های آینده سراغ مصرف کننده ­های داروهای جدید می­ آید.

در کل هم خودم بدن­ های قدیم را از لحاط استیل بهتر می­دانم اما از لحـاظ چگالی عضلانی فیزیک های امروزی بهتر هستند.

حمیدرضا ملکی: بدن ­های قدیمی و برخی از بدن­ های جدید را در مقایسه به بستنی سنتی و بستنی پاستوریزه تشبیه می­کنم که اولی بسیار پخته­ تر و مغزدارتر است و دومی حالت پف دارد.

در گذشته بدن ­ها با زحمات فراوان ساخته می­شدند و اکثر فیزیک­ ها زیرسازی خیلی خوبی داشت که امروز کمترنمونه آن دیده می­­شود. امروز با شیوع مصرف داروهایی مثل هورمون رشد و … همه سعی دارند سایزهای بزرگی بسازند و دنبال راه ­های میان بر می­گردند و از عوارضش هم همین شکم ­های بزرگ است که شاهد آن هستیم. البته نقش انسولین هم نباید نادیده گرفت که متأسفانه برخی­ ها مصرف می­کنند و در کنار آن برای تأمین قند مقادیر زیادی به ناچار غذا می­خورند و عاقبت آن همین شده که می­بینید.

به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر پرورش اندام در رشد قدی
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۷۵دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۴۵دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۴۹دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۰۵دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۳۷۷دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۳۷۰دیدگاه

ارسال دیدگاه