تمرینات گردن مظلوم اما پیچیده

تمرینات گردن مظلوم اما پیچیده

شما در کمتر برنامه بدنسازی نشانی از تمرین دهی عضلات گردن می بینید این عضلات حساس وزن سر

شما در کمتر برنامه بدنسازی نشانی از تمرین دهی عضلات گردن می بینید این عضلات حساس وزن سر را در بیداری و فشار جابه جایی بدن را در خواب تحمل می کنند. اما اکثر افراد کمترین اهمیتی به تقویت آن نمی دهیم حال آنکه در زیبایی و تناسب اندام ما با لباس و بی لباس (در مسابقات) بسیار پر اهمیت جلوه می کند.

امروزه قهرمانان بزرگ و حرفه ای تمرینات هفتگی خاصی برای عضلات گردن دارند اما این عضلات هنوز در آماتورها با بی مهری مواجه اند.

به نظر اکثر متخصصین ورزش درمانی و آسیب ورزشی تمرینات اشتباه عضلات گردن بسیار آسیب زاست هم به لحاظ وجود عصب های زیادی که در نزدیک آنها قرار دارند و هم وجود مهرهای گردن درمیان آن.

اما دو نوع تمرین که ما پیشنهاد می کنیم و مورد توجه کارشناسان نیز هست یک تمرین ثابت و یک تمرین متحرک گردن می باشد.

تمرین اولی برای تمامی سنین حتی کودکان و بزرگسالان مناسب است، به این ترتیب که سر را از چهار جهت در کف دست خود فشار دهیم مدت فشار برای شروع در هر جهت ۱۰ ثانیه و در افراد ورزیده تر ۲۰ ثانیه کافی می باشد تکرار از هر جهت برای مبتدیان ۳ بار و برای افراد ورزیده ۶ بار است.

برای اجرای تمرین دوم از چهار جهت روی نیمکت دراز کشیده و سر خود را به آرامی به سمت بالا و پایین حرکت دهید. دقت کنید انجام این حرکت برای مبتدی ها و افراد ورزیده باید به آرامی انجام شود تا از دخالت منفی و آسیب به مهره های گردن جلوگیری شود.

تکرار از هر طرف ۲ ست ۱۰ تا ۱۵ بار برای افراد حرفه ای ۱۵ تا ۲۰ تکرار و از هر جهت ۴ ست می باشد. افراد حرفه ای می توانند برای فشار بیشتر از قرار دادن کف دست روی سر در مسیر حرکت استفاده نمایند. ولی دقت کنید سرعت حرکت با فشار یا بدون فشار ثابت است.

حرکاتی مثل پل زدن در کشتی از لحاظ پزشکی ورزشی مردود شده اگر چه بعضی از کشتی گیران مجبور به این تمرین می باشند تا از آسیب های جدی تر حین مسابقه در امان باشند.

تمرینات با دستگاه های طراحی شده و اتصال وزنه به سر باید با نظارت افراد مربیان انجام گیرد در غیر این صورت آسیب های جدی متوجه ورزشکار خواهد بود.

نویسنده: اصغر مرادی 

 

به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر پرورش اندام در رشد قدی
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۷۳دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۴۳دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۴۹دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۰۵دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۳۶۷دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۳۵۹دیدگاه

ثبت دیدگاه