فهرست مطالب

جلوگیری  ازشل شدگی پوست بعد از کاهش وزن

در کاهش وزن تغیر اصلی که در بدن بوجود می آید نشان از عزم و اراده، نظم و انضباط فرد است.
اما در برخی از موارد، این تغیر بوسیله شل شدن پوست اضافی بدن نمایان می شود.

پوست ما یک عضو زنده ست و با افزایش وزن از طریق انبساط و کشش سازگاری پیدا می کند و هنگام کاهش وزن توانایی محدودی برای سفت شدن دارد که این امر به چند عامل بستگی دارد.

زمانیکه چربی اضافی دور شکم شما باشد، سفتی پوست را می کشد مثل یک بادکنک زیاد از حد باد شده، بنابراین زمانیکه چربی می سوزانید پوستتان نمی تواند مثل قبل به حالت اولیه خود برگردد.
کشش پوست، عضلات و بافت پیوندی را ضعیف می کند که تا حد زیادی مسئول چگونگی سفت شدن شکم می باشند.

شل شدن پوست

شل شدن پوست

چرا پوست به حالت اول بر نمی گردد؟

برخی از مردم در مقابل پوست اضافی بیشتر مستعد می باشند. توانایی پوست شما برای منقبض کردن و برگشت به حالت اول پوست بعد از کاهش وزن به عوامل زیادی مثل کیفیت پوست، سن، ژنتیک، مقدار وزن اضاف و کم شده، در معرض آفتاب قرار گیری و شیوه زندگی مثل سیگار کشیدن بستگی دارد.

کاهش وزن سریع و شدید سیستم بدنی را شوکه می کند بطوری که کشش پوست زمان کافی برای سازگار شدن با شکل جدید را نخواهد داشت.

اثرات جانبی آن

از نظر روحی پوست اضافی می تواند حتی بعد از یک کاهش چشمگیر منجر به خجالت و عدم رضایت از بدن شود. اکثر مردم فکر می کنند هدف نهایی کاهش وزن به معنای بدنی سفت و محکم است، بنابراین شل شدگی پوست واقعا برای آنها مساله سنگینی خواهد بود.

گذشته از صدمه زدن به اعتماد به نفس، پوست اضافی می تواند آزار دهنده نیز باشد. عرق و ساییدگی بدن بوجود می آید که هر دو موجب سوزش و التهاب و جوش می شود. همچنین مانع کاهش وزن و کیفیت زندگی می شود. شاید نتوانید لباس هایی که دوست دارید را بپوشید یا ورزشی مورد علاقه خود را تمرین کنید.

چه کاری می توانید انجام دهید؟

عضله سازی متابولیسم شما را افزایش می دهد و ورزش می تواند تا حدودی کمک کند به خصوص اگر پوست خوبی داشته باشید که با میزان شل بودن پوست شما مقابله کند. اما لزوما نیازی نیست پوست بیش از حد شل شده را سفت کنید زیرا فضای بسیار زیادی برای پر کردن عضلات وجود دارد.

پول خود را برای کرم های سفت کننده ی پوست هدر ندهید. شما در حال از دست دادن آب پوست خود هستید که موقتا ظاهر پوستی سفت را به شما می دهد اما نتیجه ی آن پایدار نیست این امر به طور بالقوه خطرناک است. جدا از کم آبی بدن، شما خطر قطع گردش خون را با سفت کردن بیش از حد بالاتنه افزایش می دهید.

متخصص پوست و جراح چه کمکی می تواند بکند؟

اگر به طور متوسط شل شدگی در نواحی خاصی از بدن دارید، یک متخصص پوست میتواند با استفاده از چند دستگاه سفت کننده از طریق فرکانس رادیویی یا انرژی اولتراسوند به شما کمک کند. اما اگر میزان شل شدگی پوست زیاد باشد تنها درمان موثر جراحی آن می باشد.

چگونگی پیشگیری از تشکیل پوست اضافی

اگر می خواهید کاهش وزن شدیدی داشته باشید از هیچگونه اقدام شدیدی استفاده نکنید. قطعا از دست دادن مقدار زیادی وزن در کوتاه ترین زمان به نظر جذاب می رسد. اما سلامتی شما مهمترین امر ممکن است. به علاوه، کاهش مقدار متوسط وزن در یک بازه ی زمانی معقول، حدود ۱-۲ پوند در هفته مانع زیاد شدن پوست اضافی می شود.

تمرین با وزنه و تمرینات قدرتی و مقاومتی را ترکیب کنید تا بتوانید حجم عضله را با کاهش وزن حفظ کنید. اگر تنها رژیم بگیرید و کاردیو انجام دهید یا تنها رژیم بگیرید حجم عضله ای که پوست شما را سفت کرده از دست می دهید.

به یاد داشته باشید کم کردن وزن در نوع خودش شاهکار باور نکردنی است. اما قبول کردن بدنتان و احساس رضایت از پوستتان خود سلامتی و شادی بزرگی برای شما به ارمغان می آورد.

منبع : بادی فول

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه