کمربند لیفت آری یا خیر؟

کمربند لیفت : آری یا خیر؟

این روزها در باشگاه های ورزشی وجود کمربند مانند استفاده از دمبل، هالتر، دستگاه های هوازی و ...
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
1+

کمربند لیفت 

این روزها در باشگاه های ورزشی وجود کمربند مانند استفاده از دمبل، هالتر، دستگاه های هوازی و … کاملا رایج است. استفاده از کمربندهای لیفت سابقه خیلی زیادی دارد، حتی اگر سری به عکس ها و فیلم های قهرمانان قدیمی و پدرخوانده های بادی بیلدینگ و پاورلیفتینگ بزنید حتما چشمتان به یک کمربند خواهد خورد. هنگام انجام تمرینات قدرتی استفاده از کمربند ایرادی ندارد و حتی کاربردی است. مشکل اصلی افرادی هستند که از لحظه ورود به باشگاه کمربند می بندند و در همه تمرینات از آن استفاده می کنند.

فواید

تئوری استفاده ازاین وسیله در یک جمله خلاصه می شود: هنگامی که کمربند بسته می شود، فشار داخل شکمی افزایش می یابد (فشاری که از دیافگرام تا لگن ادامه دارد). با افزایش فشار ناحیه داخل شکمی پایداری ستون فقرات کمری زیادتر می شود که عامل مهمی برای کاهش آسیب پذیری کمر است. به بدن اجازه تحمل وزن بیشتری را خواهد داد. تاکنون در مقالات پزشکی ورزشی تحقیقات زیادی جهت بررسی فواید این وسیله انجام شده که نتایج آن ها حاکی از آن است که استفاده از کمربند تنها در زمان بکارگیری ماکزیمم قدرت سودمند است و در زمانی که فشارهای کمتر از قدرت بیشینه وارد می شود نیازی به استفاده از آن نیست. طبق تحقیقی در مجله علمی کلینیکال بیومکانیک اثرات استفاده از کمربند بر روی عملکرد ورزشی، فعال سازی عضلات، فشار داخل شکمی و فشار داخل عضلانی مربوط به عضلات باز کننده ستون فقرات (فیله کمر) مورد بررسی قرار گرفت و یافته ها نشان داد که با بستن کمربند فشار بین فیبرهای عضلانی فیله کمر زیاد شده و ناحیه سینه ای و کمری بدن پایدارتر می شود. تحقیق دیگری بین ۷۰ زن ورزشکار سالم که به دو گروه با کمربند و بدون آن تقسیم شده و لیفت را انجام دادند نشان داد که در صورت اجرای تکنیک صحیح، استفاده از کمربند ظرفیت و توانایی اجرای حرکت را افزایش می دهد.

روی دیگر سکه

۲ مورد تحقیق از شمار تحقیقات زیادی که درباره فواید استفاده از کمربند انجام شده را گفتیم اما در سوی دیگر مخالفان نتایجی را اعلام می کنند که کمربند به عنوان یک عامل خارجی حمایت کننده عضلات ناحیه مرکزی بدن (core) منجر به کاهش فعالیت این عضلات هنگام وزنه زنی می شود.

Core به عنوان بالانس کننده عضلات عمقی و سطحی، پایداری تنه را فراهم کرده و موجب حرکت تنه در راستای صحیح و مناسب می شود، بنابراین اگر بخواهید در تمامی حرکات اصلی چند مفصلی درگیرکننده core‌ مانند اسکوات، ددلیفت، پارویی عمودی از کمربند استفاده کنید باعث ضعیف ماندن این ناحیه می شوید.

بهترین زمان برای استفاده از کمربند

نوع فعالیت

درستنادرست

گرم کردن عمومی بدن (هوازی)

×

گرم کردن اختصاصی عضلات

×
حرکات چند مفصلی زیر قدرت بیشینه با ۵ تکرار یا بیشتر

×

حرکات چند مفصلی زیر قدرت بیشینه با ۴ تکرار یا کمتر

×

حرکات تک مفصلی

×

هوازی پس از تمرین وزنه

×

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۱۴دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۶۰۰دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۹دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۴۵دیدگاه

ارسال دیدگاه

4 دیدگاه در “کمربند لیفت : آری یا خیر؟

  1. Avatar
    1. اصغر مرادی
  2. Avatar
    1. اصغر مرادی

ارسال دیدگاه