برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

کاتالوگ

مقالات

مشاوره تجهیز باشگاه

اخبار بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

لیست باشگاه بدنسازی

تبلیغات

برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

مقالات

اخبار بدنسازی

کاتالوگ

مشاوره تجهیز باشگاه

تبلیغات

لیست باشگاه بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

منو
برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

کاتالوگ

مقالات

مشاوره تجهیز باشگاه

اخبار بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

لیست باشگاه بدنسازی

تبلیغات

برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

مقالات

اخبار بدنسازی

کاتالوگ

مشاوره تجهیز باشگاه

تبلیغات

لیست باشگاه بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

فهرست مطالب

پودر پروتئینی تان را چگونه انتخاب می کنید؟ آیا به توصیه دوستتان گوش می دهید و همان چیزی را تهیه می کنید که او می گوید؟ و یا به فروشگاهی مراجعه کرده و زیباترین و جذاب ترین بسته بندی را انتخاب می کنید؟

آیا می دانید با مصرف صحیح و به جای پروتئین وی می توانید علاوه بر افزایش حجم عضلات، وزنه های سنگین تری را حین تمرین بلند کنید؟ اما همه این پروتئین ها چنین تاثیری ندارد. هم اکنون در بازار مکمل های ورزشی در کنار پروتئین های وی بسیار عالی، انواع پودرهای بی خاصیت هم وجود دارند. بنابراین تشخیص این دو نوع محصول برای ورزشکاران بسیار حیاتی است.

پروتئین

وی خوب
اولین و مهمترین مساله که باید بدانید این است مصرف پروتئین وی فواید و اثرات مثبت فراوانی روی بدنتان دارد. این پروتئین، منبع غنی BCAA است که شامل سه اسید آمینه لوسین، ایزولوسین و والین می باشد. این اسید آمینه ها نقشی موثر در عضله سازی و تامین انرژی لازم حین تمرینات دارند. پروتئین وی همچنین حاوی ریز پروتئین هایی مانند آلفا- لاکتالبومین، بتا- لاکتوگلوبولین ، لاکتوفرین، لاکتوپراکسیداز و فاکتورهای رشد متنوعی است که آنتی اکسیدان تولید کرده و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش رشد و ریکاوری عضلات می شوند. اما مهمترین ویژگی پروتئین وی که آن را در صدر جدول پروتئین ها قرار می دهد، سرعت جذب آن در بدن است. این پروتئین در کمتر از ۳۰ دقیقه تجزیه شده و آمینو اسیدهایش جذب بدن و سلول های عضلانی می شوند.

پروتئین شیری
وی یکی از پروتئین های موجود در شیر است. برخی دیگر از مکمل های پروتئینی هم از شیر گرفته می شوند اما اگر تصور می کنید شرکت های سازنده مکمل های ورزشی، یک گاوداری مجهز هم برای گرفتن شیر گاوها و تولید محصولات پروتئینی شان دارند، سخت در اشتباهید.
تا دهه ۶۰ میلادی، پروتئین وی نوعی محصول فرعی صنایع پنیر سازی محسوب و برای تغذیه دام از آن استفاده می شد. اما با گذشت زمان، سازندگان به ارزش واقعی این فراورده پی برده و شروع به تصفیه و پالایش آن کردند.
هم اکنون سازندگان مکمل های ورزشی، پودر پروتئینی خام و بدون طعم را از تولید کنندگان مواد لبنی تهیه کرده و با افزودن رنگ ومواد طعم دهنده و همچنین اسید آمینه ها و آنزیم هایی برای تجزیه و جذب سریع این پروتئین به آن، محصول نهایی را آماده و روانه بازار می کنند.
گرچه پروتئین وی به خودی خود، بهترین نوع پروتئین برای ورزشکاران است اما کیفیت و کارائی محصولی که توسط شرکت های مختلف تولید و عرضه می شود، به نوع و مقدار این پروتئین و نیز سایر موادی که به آن افزوده شده، بستگی دارد.
مسلما هدف ورزشکاران از تهیه پودر پروتئینی، جذب پروتئین است و نه کربوهیدرات و چربی. کربوهیدرات ها و چربی ها را به راحتی می توانید از طریق مواد غذایی موجود در رژیم غذایی تان جذب کنید. پس هنگام خرید پروتئین، به جدول موجود بر روی بسته توجه کرده و پروتئین هایی را که دارای درصد بالایی از کربوهیدرات و چربی هستند را انتخاب نکنید.
مساله به همین جا ختم نمی شود. نکته دیگری که حتما باید به آن توجه کنید، جدول مواد تشکیل دهنده پودری است که می خرید. با استفاده از اطلاعات موجود در این جدول متوجه خواهید شد که آیا این محصول پروتئینی ، مفید و موثر است و یا اینکه ارزش هزینه کردن را ندارد.
اولین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که این محصولات معمولا دارای چند نوع پروتئین وی هستند : وی ایزوله، وی هیدرولیز شده و وی کنسانتره.

پروتئین
بهترین نوع پودر پروتئینی وی، باید حاوی مقادیر بالایی از وی ایزوله و وی ایزوله هیدرولیز شده باشد زیرا این نوع، خالص ترین نوع پروتئین وی است. وی ایزوله هیدرولیز شده نیز متشکل از ذرات ریز تر وی ایزوله است تا هرچه سریعتر جذب سلول های بدن شود.
وی کنسانتره پالایش کمتری دارد و به همین دلیل هنوز کربوهیدرات های شیر در آن یافت می شود و در نتیجه درجه خلوص پروتئین را پائین می آورد. گرچه برخی از انواع وی کنسانتره، بین ۷۰ تا ۸۰ درصد پروتئین دارند اما در برخی دیگر این رقم به زیر ۳۵ درصد می رسد.
به هیم دلیل شرکت های سازنده پروتئین وی بر روی محصولاتی که وی ایزوله دارند، مانور زیادی می دهند و دقیقا به همین دلیل قیمت این محصولات بیشتر از سایر انواع پروتئین هاست.
روش دیگری برای سنجش کیفیت پروتئین وی وجود دارد که البته مستلزم انجام نوعی عملیات ریاضی است. به این ترتیب که مقدار پروتئین موجود در هر وعده که بر روی جدول اطلاعات و ارزش غذایی محصول درج شده را بر مقدار هر وعده ( به گرم) تقسیم کنید. عدد بدست آمده باید حداقل ۸۰% باشد که میزان خلوص پودر پروتئینی شما را نشان می دهد.
با استفاده از این اطلاعات می توانید از کیفیت محصولی که تهیه کرده اید مطمئن شوید و برای رسیدن به بدنی عضلانی ، با خیالی راحت از آن استفاده کنید.

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اولین امتیاز را بدهید
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

یک پاسخ

  1. با سلام و خسته نباشید
    لطفا نام برند هایی که شما تایید می کنید را اعلام فرمایید،درضمن من یک پرو تئین وی ultimate(prostars)خریدم و دارم مصرف می کنم،نظرتان در موردش چیست؟
    باسپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درج آگهی بدنسازی

حداکثر 10 عکس مجاز می باشد