بهره برداری دو گانه و تغییر دو گانه و تغییر زاویه

بهره برداری دو گانه و تغییر دو گانه و تغییر زاویه

پرس پا حرکتی است که در دنیا شهرت و کاربرد فراوانی دارد و همانطور که از نام آن
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
0

تغییر زاویه

پرس پا حرکتی است که در دنیا شهرت و کاربرد فراوانی دارد و همانطور که از نام آن بر می آید حرکتی ویژه برای عضلات پا است اما آیا تا به حال فکر کرده اید اگر زاویه تکیه گاه دستگاه را تغییر دهید چه اتفاقاتی در تاثیر حرکت رخ می دهد؟ وقتی که شیب تکیه گاه را کم می کنید در واقع زاویه مفصل لگن را بازتر می کنید. سوال اینجاست که در این حالت چه تغییری در فشار رخ می دهد؟

یکی از پر طرفدارترین حرکات در روز تمرین پا همین پرس پا است. حرکتی چند مفصلی که عضلات اصلی پا شامل پشت پا، نشیمن گاه و چهار سر ران را درگیر می کند. تحقیقات تایید می کند که هیچ حرکت دیگری نمی تواند مثل پرس عضلات اسکس پا (vastus medialis) را تقویت نماید.

زاویه میز
نسبت به اکثر حرکات تمرینی در باشگاه همه ما در پرس پا خیلی قوی هستیم. تکیه گاه دستگاه باعث می شود حرکات اضافی بدن به حداقل برسد. در حقیقت بدن در وضعیت بسیار قدرتمندی قرار می گیرد به طوری که همه عضلات پائین تنه درگیر می شوند و شما هم به طرف عقب تکیه دارید. به خاطر داشته باشید که نباید در بخش بالای حرکت زانوها و کمر اعمال کند.

این تغییر را اعمال کنید
اکثر دستگاه های پرس پا اجازه می دهند که شیب تکیه گاه را تغییر دهید. متاسفانه ما به ندرت از این امکان استفاده می کنیم. اما می توانید این کار را انجام دهید: تکیه گاه را تا حداکثر ممکن عقب و پائین ببرید. در یک پرس پا عادی عمده تاکید روی عضلات چهار سر ران قرار دارد چون باز شدن مفصل لگن خیلی محدود است.
به همین دلیل پرس پا برای هدف گیری بخش بالایی پشت پا و نشیمن گاهی تاثیر چندانی ندارد؛ حتی اگر فاصله پاها زیاد شود. با این حال اگر تکیه گاه را پایین ببرید، در واقع زاویه مفصل لگن را عوض می کنید و عضلات نشیمن گاه و پشت پا بیشتر در پرس درگیر می شوند.
وقتی که زاویه لگن پهن تر باشد، بدن در خط صاف تری نسبت به مدل استاندارد قرار می گیرد. به عنوان مثال بخش بالایی حرکت اسکوات را مد نظر بگیرید. وقتی که از بخش پائین پاها را پرس می کنید در نهایت بدن را به یک خط صاف می رسانید. هر چه بدن به حالت صاف تر نزدیک تر شود، به باز شدن بیشتری در لگن خواهید رسید و فیبرهای بیشتری درگیر خواهند شد.

بهره برداری دوگانه
ما اغلب از فواید تغییر زاویه حرکات در بدنسازی غافل می شویم و بهره ای نمی بریم اما این یک مثال است که چگونه می شود با تغییر دادن زاویه یک حرکت تمرین، تاثیر آن را افزایش و تغییر داد. از یک ست دیگر می توانید زاویه حرکت را عوض کنید تا از همین تغییرات اندک بهره مند شوید. شاید با تغییر دادن زاویه حرکت لازم باشد که وزنه را کم و زیاد کنید چون در برخی زوایا بدن قوی تر و در بعضی ها ضعیف تر می شود. حقیقت این است که این تغییرات کوچک عضلات را وادار می کند که سازگاری قدرت و سایز جدیدی از خود نشان دهد و این یعنی رشد.

بادی فول

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۰۰دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۸۸دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۷دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۳۷دیدگاه

ارسال دیدگاه