عضلات خود را پر آب حفظ کنید

عضلات خود را پر آب حفظ کنید

بنظر می رسد، آب مظلوم ترین ماده ضروری در رژیمهای غذایی بشمار می آید. بیش از 50 درصد
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
0

درمورد عضلات پر آب بنظر می رسد، کلا آب مظلوم ترین ماده ضروری در رژیم های غذایی بشمار می آید. بیش از ۵۰ درصد بدن یک فرد سالم و بالغ از آب تشکیل شده، که در واقع آن را به ضروری ترین ماده در بدن تبدیل کرده. با این حساب می توان آب را برای یک بدنساز حتی از پروتئین هم مهمتر و ضروری تر بشمار آورد.
اگر به ترکیب بدنی خود بعنوان نمادی از مواد غذایی مورد نیازمان نگاه کنیم، باز هم واضح است که نیاز بدن به آب بیش از هر ماده غذایی دیگری خواهد بود. چون همانطور که گفته شد بیش از نیمی از بدن انسان را آب تشکیل داده، و بنابراین در رژیم غذایی هر فردی هم باید این فاکتور در نظر گرفته شود.

عضلات پر آب

از نگاه بدنسازی و سلامتی، رژیم های استاندارد بدنسازی معمولا به سمت حالت اسیدی تمایل دارند که این بواسطه مقدار پروتئین بالای این نوع رژیمهاست. اگر عدم مصرف آب کافی را هم به این رژیمها اضافه کنید، نتیجه می تواند فشار زیاد بر کلیه ها و حتی فراهم آمدن شرایط مناسب برای تشکیل سنگ های کلیه باشد. و متاسفانه بسیار دیده می شود که در میان طرفداران پرورش اندام و فیتنس توجه کمی به مصرف آب وجود داردو بدن اغلب آنها دچار کم آبی است.

بدتر اینکه بسیاری از این افراد تمایل زیادی هم به مصرف قهوه دارند، البته قهوه به خودی خود مشکلی برای افراد ایجاد نمی کند، ولی وقتی فرد بطور معمول آب کافی دریافت نمی کند، و همزمان قهوه زیادی استفاده می کند، ریسک بروز مشکلات افزایش خواهد یافت.

چرا که قهوه حاوی کافئین است که نوعی دیورتیک ملایم بشمار می آید و می تواند باعث دفع آب بیشتری از بدن شود و تقویت مشکل کم آبی در افراد. در عین حال تامین آب کافی برای بدن برای رشد عضلانی نقش اساسی دارد. در حالی که می توان پروتئین را رایج ترین ترکیب ساختاری در بدن بشمار آورد، حتی عضلات هم تا حد شگفت آوری بطور عمده از آب تشکیل شده اند. بنابراین واضح است که وقتی بدن دچار کم آبی می شود، چرا عضلات هم شادابی و سایز خود را از دست می دهند.

از دیدگاه تغذیه، نمی توان انتظار داشت در شرایطی که بدن دچار کم آب است، بتواند به آسانی وارد فاز آنابولیک یا بعبارتی عضله سازی شود. در واقع راهی وجود ندارد که پروتئینی که مصرف می کنید بتواند در فقدان اولویت بنگرید. در واقع در ذهن خود این مسئله را حک کنید که عضله سازی در بدن شما ممکن نخواهد بود مگر اینکه ابتدا مقدار آب کافی را در اختیارش قرار دهید.

منبع: مجله فلکس

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۰۰دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۸۸دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۷دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۳۷دیدگاه

ارسال دیدگاه