چربی بدن چند درصد باشد خوب است؟

چربی بدن چند درصد باشد خوب است؟

اندازه گیری درصد چربی بدن ابزاری ارزشمند است برای ارزیابی میزان پیشرفت در جهت رسیدن به عضلات 6
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
3+

اندازه گیری درصد چربی بدن ابزاری ارزشمند است برای ارزیابی میزان پیشرفت در جهت رسیدن به عضلات ۶ تکه شکم. خوشبختانه حالا دیگر خیلی ها می دانند که انجام حرکات تمرینی شکم باعث چربی سوزی در ناحیه مذکور نمی شود. شکم در آشپزخانه ساخته می شود نه در باشگاه.

فرقی ندارد که چقدر تمرین می کنید اگر درست غذا نخورید و اگر کسری کالری را در بدن به وجود نیاورید عضلات شکم زیر یک لایه از چربی پنهان می شوند. وقتی به این درک می رسید که برای دیدن شکم مبایست درصد چربی بدنتان را کم کنید، یکی از بزرگترین سوالات که به ذهن می رسد این است: چقدر درصد چربی بدن باید کم شود تا عضلات شکم نمایان شوند؟

این سوال سختی است و پاسخ آن می تواند در مردها و زن ها متفاوت باشد. من برای خودم جدولی درست کرده ام که ترکیبی است از تحقیقات علمی و تجربیات شخصی ام در مربیگری.

درجه بندی چربی بدن آقایان

شکل مسابقه ای (کات)- ۳ الی ۶ درصد
بسیار کم چرب (عالی) – کمتر از ۹ درصد
کم چرب (خوب)- ۱۰ الی ۱۴ درصد
متعادل- ۱۵ الی ۱۹ درصد
نیازمند اصلاح (ضعیف)- ۲۰ الی ۲۵ درصد
بسیار ضعیف- ۲۶ الی ۳۰ درصد

یک نکته مهم: شما تقدیرتان این نیست که با افزایش سن چاق تر شوید، اما در جمعیت کلی (افراد عادی) افرادی که پا به سن می گذارند چربی بدن بیشتری دارند.
اگر توجه کنید برای هر سطح یک محدوده بیان شده است و افراد جوان تر باید به محدوده پائین تر توجه کنند و آنهایی که مسن تر هستند روی عدد بالایی تمرکز کنند.

مردی را می شناسم که فوق العاده کات به نظر می رسد و با درصد چربی ۱۱ درصد شکم کامل کاتی دارد. اما دیگرانی هم هستند که فقط با ۶ الی ۸ درصد چربی می توانند شکم را کامل کات نشان دهند. بدنسازان معمولا تا زمانی که به چربی زیر ۶ درصد نرسند، آماده مسابقه نیستند. تاکید به یک عدد برای چربی بدن جهت دیدن ۶ تکه شکم مشکل ایجاد می کند. هر کسی انتشار چربی بدنش متفاوت است و ۲ نفر شاید با درصد چربی یکسان بدن شان متفاوت دیده شود.

افراد سطح متوسط باید درجه کات را در جدول رده بندی هدف قرار دهند و آن می تواند برای هدف در طول سال واقع گرایانه باشد. برای رسیدن به ۶ تکه شکم احتمالا باید رده “بسیار کم چرب” را هدف قرار دهید. بعضی اوقات می شنوم برخی خانم ها درصد چربی شان بین ۴ الی ۸ درصد است در حالی که اینها اشتباهات محاسباتی است.

عضلات شکم خود را در ۶ هقته شش تکه کنید

اندازه گیری چربی بدن به ویژه با کلیپر، علم دقیقی نیست. تمام تست های چربی بدن؛ تخمین هستند و همیشه فضایی برای خطاهای انسانی وجود دارد. اعداد پایین برای درصد چربی بدن خوب به نظر می رسند اما داوران مسابقات روی صحنه درصد چربی شما را اندازه نمی گیرند. آنچه که به حساب می آید شکل و ظاهر بدن تان است. می توانید از جدولی که ارائه شده برای تنظیم اهداف اولیه استفاده کنید، اما برای اکثر بخش ها توصیه ام این است که از تست چربی بدن به عنوان راهی برای ارزیابی پیشرفت استفاده کنید تا ببینید که آیا در حال پیشرفت هستید یا خیر.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۱۴دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۶۰۰دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۹دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۴۵دیدگاه

ارسال دیدگاه

2 دیدگاه در “چربی بدن چند درصد باشد خوب است؟

  1. Avatar
    1. اصغر مرادی

ارسال دیدگاه