تمرینات کتل بِل بخش اول

تمرینات کتل بِل بخش اول

کتل بل شکل یک گلولۀ توپ هست با یک دسته . که به واسته فرمی که دارد قابلیت
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
2+

تمرینات کتل بِل بخش اول

کتل بل شکل یک گلولۀ توپ هست با یک دسته. که به واسته فرمی که دارد قابلیت انجام حرکات بسیار گوناگونی را ایجاد میکند که با ابزار ورزشی دیگر امکان پزیر نمی باشد. این به عِلت طرح دستگیره آن که از محور خارج است میباشد.
یک باشگاه پرتابل در حد بالاست. یک اظهاریه است که میگوید: من از تمرینات بیهوده شُل ول و مخرب در باشگاه خسته شده ام و میخواهم در آنجا کاری مفید وسازنده انجام بدهم.
کتل بل به شما یک آمادگی جسمانی همه کاره در حد بالا میدهد. یک کار قدرتی همه منظوره, استقامتی بسیار بالا و انعتافی میباشد. چربی سوزی بسیار بالا بدون تحقیر تمرینات هوازی طولانی. همه اینها با یک ابزار برتابل و تقریبأ قیر قابل تخریب که میتواند هرجایی استفاده شود.

حرکتِ سوئینگ (Swing)

نکتۀ مهم: قبل از ورزش کردن اول حرکت را تمرین کنید. سوئینگ برای آمادگی جسمانی که هیچ وقت تسلیم نمی شود و دست از کار بر نمیدارد.
من شما را به مبارزه می طلبم که تک حرکتی پیدا کنید با یا بدون کتل بل که سود و فواید بیشتری از سوئینگ کتل بل داشته باشد. انجام دادن یک سوئینگ بی نقص با کتل بل به تنهایی, به ۹۹% برنامه های قدرتی و آمادگی جسمانی پیچیده برتریت دارد!
سوئینگ دقیقأ همان چیزی است که اسمش اشاره میکند. تاب دادن یک کتل بل بین پاها بطرف بالا  تا حدّ سینه. دست ها صاف و قفل و شل باقی میمانند. قدرت از ناحیه باسن ایجاد میشود. حرکت شبیه ایستادن در پرش عرضی است, به جز اینکه نیرو به کتل بل منتقل میشود بجای اینکه برای بلند کردن بدن استفاده شود.
سوئینگ با دو دست:

تمرینات کتل بِل بخش اول : حدود سی سانتیمتر در پشت یک کتل بل بایستید. به عقب بنشینید و دستۀ آن را با دو دست نگهدارید. در حالی که وزن بدن شما بروی پاشنه ها متمرکز میباشد – این نکته بسیار محم است – کتل بل را به پشت خود پاس دهید خیلی نزدیک به بین کشاله ران.

با سن خود را با قدرت به جلو رانده و تاب دادن را شروع کنید. این زمان مناسبی است که تنفس صحیح را تمرین کنید. در مرحله بالایی سوئینگ نفس را بیرون دهید. هدف شما این است که به مرور زمان یک بازدم سریع هم آهنگ با قسمت پایانی هر سوئینگ در بالا داشته باشید. این همان نوع تنفسی است که رزمی کاران و بوکسورها وقتی مشت میزنند انجام میدهند.

دم و بازدم در حرکات بدنسازی

توجه داشته باشید که شما نباید هرگز تمامی نفس خود را بیرون دهید. وگرنه این کار باعث خواهد  شد که پشت شما ضعیف و آسیب پذیر شود. مقدار نفسی که مانند یک صدای خرخر کردن یا نالیدن بیرون می اید دقیقأ صحیح میباشد.

در برگشت د ر حالی که کتل بل دارد تقریبأ در پائین به پشت پاهای شما میرسد سریع از بینی نفس بکشید. در شروع آسان نخواهد بود, ولی کم کم یاد خواهید گرفت, اگر در هنگام بازدم در بالا برای یادگیری تعداد حرکت را با صدا بشمارید. بعد از یاد گیری دیگر احتیاج به شمارش با صدا نخواهد بود.

وقتی یک سِتِ کامل از حرکت را تکمیل کردید, در پایان هنگام گزاشتن کتل بل بروی زمین کاملا دقت کنید. در انتهای برگشت سوئینگ, اجازه دئید که کِتِل بِل بطور قیر فعال کمی به جلو آمده و جلوی پای شما مانند شروع حرکت پارک شود. هرگز پشت خود را گِرد نکنید و یا وزن بدن خود را به روی پنجه هایتان نیندازید. خود را شُل نکنید تا زمانی که کتل بل بطور امن پارک شده است. این عادت را از زمان آموزش با یک کتل بل سَبک پیدا کنید.

سوئینگ یک دست:
بعد از مدتی تمرین وقتی احساس کردید که آمادگی لازم را پیدا کرده اید حرکت سوئینگ یک دست را امتهان کنید. توسیه من این است که در انجام این کارعجله نکنید تا وقتی که نسبتأ محارت لازم را با حرکت دو دست پیدا کرده اید.

دستۀ کتل بل را محکم نگیرید, بلکه آن را با انگشتانخود قلاب کنید. دست دیگر خود را آزاد نگه دارید. سعی کنید بازوان و شانه خود را تا انجایی که ممکن است شُل نگه دارید. بازو و ساعد شما مانند تنابی می ماند که در انتهای آن قلابی وصل شده است. این مسئله شامل تمام فرم های حرکات سوئینگ میشود. در بخش های بعدی به حرکت های دیگری با کتل بل می پردازیم.

تالیف: مانی خسروی

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۰۰دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۸۸دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۷دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۳۷دیدگاه

ارسال دیدگاه

1 دیدگاه در “تمرینات کتل بِل بخش اول

  1. Avatar

ارسال دیدگاه