فهرست مطالب

فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام ایران از مدت ها پیش پس از رایزنی های اداری و قانونی رشته فیتنس را از فدراسیون ورزشهای همگانی به زیر مجموعه خود منتقل نمود در پی این عمل مدتی است بحث کلاس های مربیگری فیتنس در استان ها رونق گرفته به همین دلیل مخاطبان سایت بادی فول و بخصوص مربیان بدنسازی و علاقمندان به مربیگری فیتنس سوالات زیادی در این مورد مطرح می کنند. تصمیم گرفتیم این موضوع را به صورت سوال جواب مخاطبان اطلاع رسانی کنیم.

مدارک لازم و شروط لازم ثبت نام کلاس مربیگری فیتنس به چه صورت است؟

اصل و تصاویر کارت ملی، شناسنامه، حداقل مدرک تحصیلی دیپلم رسمی اموزش پرورش ، کارت معافیت یا پایان خدمت آقایان، سه قطعه عکس، فیش پرداخت مبالغ دوره، معرفی نامه از یک باشگاه به عنوان ورزشکار فعال یا مدارک ورزشی برای اثبات سابقه ورزشی

تابعیت ایرانی، حداقل ۲۰ سال سن حداکثر ۶۰ سال


 دوره های مربیگری فیتنس در کجا ثبت نام می شود؟

این دوره ها توسط هیئت های بدنسازی مراکز استان ها یا شهرستانهای که هیئت بدنسازی دارند برگزار می شود برای اطلاع از زمان و مکان ان با هیئت های مرکز استان خود تماس بگیرید یا مراجعه کنید آدرس و شماره آنها را از سایت اداره ورزش و جوانان شهر خود دریافت کنید.


در کلاسهای مربیگری فیتنس چه چیزی اموزش داده میشود؟

در دوره های اجرا شده تاکنون حرکات فنکشنال، حرکات ترکیبی با دمبل هالتر و بعضا دستگاه، کش، توپ های فیتنس، کتل بل و تی ار ایکس آموزش داده می شود اکثرا همان مباحث حرکات بدنسازی و همان اصول تغذیه که در مربیگری تئوری و بدنسازی آموزش داده می شود.


آیا نیازی هست مربی بدنسازی کارت مربیگری فیتنس هم بگیرد؟

مربیان رسمی بدنسازی برای کسب تجربه و مدرک جدید می توانند اقدام کنند ولی از لحاظ قانونی برای کار در باشگاه بدنسازی اجباری در داشتن کارت مربیگری فیتنس فعلا وجود ندارد.

بهتر بود این دوره ها را برای مربیان کارت دار بدنسازی به صورت کارگاه تمرینات فیتنس برگزار می شد و کارت مربیگری فیتنس صادر کند تا هم وقت آنها در کلاس های تکراری گرفته نشود هم هزینه کمتری بدهند.


کلاس های مربیگری فیتنس که فدراسیون بدنسازی به تازگی برگزار می کند بهتر است یا مربیگری بدنسازی کدام برای کار درباشگاهها لازم و بهتر است؟

 اگر کسی برای شروع کار قانونی در باشگاه بخواهد بین این دو یکی را انتخاب کند بهتر است ابتدا کارت مربیگری بدنسازی را بگیرد.

 اما اگر یک مربی هر دو دوره را بگذراند بهتر است چون فیتنس هم دریایی از حرکات و ابزار متنوع دارد که می تواند مکمل خوبی برای حرکات و تمرینات بدنسازی باشد.


برای دریافت کارت مربیگری ورزش های مثل تی ار ایکس، کار با توپ های مختلف، کتل بل و کش های تمرینی چکار باید بکنیم؟

 در فدراسیون ورزش های همگانی و در فدراسیون بدنسازی آموزش آن به صورت سمینار و کارگاه می باشد و در واقع جزیی از فیتنس محسوب می شود.کارگاه های این ابزار ها مرتب در هیئت های بدنسازی شهرها برگزار می شود کلاس مربیگری مجزایی برای  این ابزارها نیست.

برای تمرین دادن این رشته ها در باشگاه های بدنسازی همان کارت بدنسازی یا فیتنس کافی است.

اگر در شهر شما برگزار نشده از هیئت بدنسازی مرکز استان خود درخواست کنید که اقدام کنند.


کارگاه های پیش نیاز قبل از کلاس های مربیگری فیتنس به شکل است؟

طبق قوانین فدراسیون هر فردی بخواهد کارت مربیگری دریافت کند برای آمادگی بهتر و کسب اطلاعات بیشتر باید ۷۵ امتیاز کارگاه های فدراسیون را طی کند این کارگاها یا قبل از دوره مربیگری یا بعد از ان برگذار میشود.

اصولا هیئت برگزار کننده کلاس مربیگری در همان زمان نزدیک به این کارگاه های مربوط به فیتنس را اجرا می کند.


برای حضور در این کلاس ها چه آمادگی علمی لازم است؟

نیاز است ثبت نام کنندگان اصول کار با لوازم و تمرینات را بدانند و آشنایی کلی داشته باشند تا با مطالب مورد بحث کلاس ها بیگانه نباشند.


نیاز است ابتدا یک مربی خصوصی اصول مربیگری فیتنس و بدنسازی را به ما آموزش دهد بعد در کلاس ثبت نام کنم؟

افراد سود جویی هستند که ادعای کلاسهای خصوصی آموزش و آماده سازی برای کلاسهای مربیگری را دارند بخصوص در بخش بانوان ولی این روش درست نیست بهتر است کسی که می خواهد مربی شود به صورت منظم سه تا شش ماه در کنار یک مربی با تجربه و در باشگاه روش کار و تمرینات را حضوری آموزش ببیند و خود فرد هم تمرین کند. (دقت کنید مربی با تجربه و با سوادی را انتخاب کنید)


در مربیگری فیتنس کتاب و منبع آموزش چیست؟

کتابی که دروس تخصصی دوره فیتنس هست کتاب دایره المعارف فیتنس چاپ انتشارات شناسنامه می باشد.


 دروس تخصصی و عمومی که گفته می شود باید طی کنیم چیست؟

چند درس مشترک در تمامی رشته های ورزشی برای دریافت کارت مربیگری وجود دارد مثل درس آناتومی، مبانی تربیت بدنی، تغذیه، علم تمرین و ایمنی این دروس عمومی هستند و قبل از دروس تخصصی باید طی شوند تا درک دروس تخصصی ساده تر شود.

اگر کسی کارت مربیگری تاریخ داری از رشته دیگر داشته باشد یا مدرک کارشناسی تربیت بدنی داشته باشد نیازی به طی کردن ان ندارد شما در هر هییت ورزشی حتی رشته های دیگر هم می توانید این دروس عمومی را طی کنید و مدارک قبولی ان را برای ثبت نام دوره تخصصی به هییت بدنسازی تحویل دهید.

دروس فوق در کتاب دایره المعارف وجود ندارد توسط خود مدرسین هر درس به صورت جزوه نویسی و پاور پوینت ارائه می شود.


آیا باید برای مربیگری فیتنس باید فیتنس کار باشیم و بدن آماده داشته باشیم؟

خیر ولی باید بتوانید حرکات را درست اجرا کنید تا در امتحان عملی قبول شوید. آمادگی در اجرای تمرینات و اندام آماده یک مربی امتیاز بزرگی برای جذب شاگردان بیشتر است ولی اجباری نیست.

اصولا مربی باید بدن آماده و تمرین منظم داشته باشد البته می توانید بعد از دریافت کارت هم به مرور آماده تر شوید.


آیا افراد معلول و دارای بیماری می تواند مربی فیتس یا بدنسازی شود؟

اگر با بیماری و معلولیتی که دارد امکان آموزش دادن ورزشکاران را داشته باشد معمولا ایرادی ندارد.


برای مربیگری مدرک تحصیلی رشته تربیت بدنی لازم است؟

خیر حداقل دیپلم کافی است ولی لیسانسه های تربیت بدنی و بیشتر از طی کردن دروس عمومی معاف هستند.


نیازی هست بانوان و آقایان که می خواهند مربی فیتنس شوند اول در هیئت ورزش های همگانی دوره آمادگی جسمانی بگذرانند؟

خیر این دوره ها فقط در فدراسیون بدنسازی معتبر است و نیازی به هیچ پیش نیازی در رشته ها و هیئت های دیگر ندارد بخصوص خانمها دقت کنند اشتباها به هییت دیگر مراجعه نکنند.


طی کردن کلاس های مربیگری فیتنس چقدر زمان می برد؟

معمولا یک هفته کلاس های دروس عمومی سه روز کارگاها ویک هفته دروس تخصصی زمان می گیرد


کارت مربیگری چه زمان بدست ما می رسد؟

معمولا سه تا شش ماه پس از امتحان تخصصی و امتحان عملی.


مبلغ هزینه کلاس ها ی مربیگری فیتنس چقدر است؟

درحال حاضر که اواخر سال ۹۸ هستیم حدود ۴۰۰ برای سه کارگاه اجباری و حدود ۴۰۰ برای کلاسهای تخصصی و حدود ۳۰۰ برای کلاسهای عمومی و تئوری گرفته می شود.


بعضی دانشگاه ها یا مراکز آزاد یا دولتی و یا بعضا خارجی کلاس هایی برگزار می کنند و کارت مربیگری صادر می کنند آیا این کارت ها معتبر است؟

خیر اعتبار رسمی برای کار در باشگاه ندارد ولی تنوع گذراندن کلاس های متنوع با اساتید مختلف خالی از تجربه نیست البته بسیاری از این کارگاها مباحث کم اهمیت یا تکراری هستند و کیفیتی ندارند.

بیشتر افراد برای دریافت گواهی نامه ها و پر کردن رزومه به آنها مراجعه می کند کمتر دیده شده مرکزی این کلاسها را با کیفیت علمی به روز برگزار کند.


آیا در کلاس مربیگری فیتنس برنامه نوشتن فیتنس آموزش می دهند؟

کلیاتی در مورد چگونه نوشتن برنامه آموزش می دهند ولی برنامه نویسی نیاز به مطالعه، تجربه و استعداد مربی دارد اطلاعات نوشتن برنامه خوب را باید مربی خود طی کند چند ساعت کلاس زیاد موثر نیست.


حتما باید برای مربیگری کارت بگیریم همه مربیان باشگاه ها کارت دارند؟

بله برای فعالیت قانونی و رسمی هر مربی نیاز به حداقل کارت مربیگری درجه سه دارد مثل گواهی نامه رانندگی برای رانندگان لازم است البته هستند مربیانی که به دلیل سوء سابقه یا نداشتن دیپلم یا رد شدن مکرر در آزمون نتوانسته اند کارت بگیرند و غیر رسمی فعالند ولی این کار مسولیت دارد و غیر قانونی است.

البته درصورت مشاهده مراجع قانونی (اداره ورزش و جوانان) از فعالیت آنها جلوگیری می شود.


با دریافت کارت مربیگری می توانیم باشگاه بزنیم؟

خیر کارت مربیگری فقط به شما اجازه می دهد در یک باشگاه مربیگری کنید مراحل تاسیس باشگاه را اینجا می توانید مطالعه کنید


قهرمانان رشته دیگر می توانند در باشگاه بدنسازی مربیگری کنند؟

قهرمان هر رشته ای از ورزش که باشید تا کارت مربیگری نداشته باشید در هیچ رشته ورزشی اجازه مربیگری ندارید حتی قهرمان جهان و المپیک هم این اجازه را ندارند بحث قهرمان بودن و صلاحیت مربیگری داشتن دو بحث متفاوت است در باشگاه بدنسازی حتما باید کارت مربیگری فدراسیون بدنسازی را داشته باشید.


اگر در رشته و فدراسیون دیگری بغییر از فدراسیون بدنسازی دوره یا تخصص فیتنس یا مربیگری بدنسازی رشته دیگر طی کرده باشیم می توانیم در باشگاه فیتنس یا بدنسازی فعالیت کنیم مثل مربی بدنسازی فوتبال؟

ممکن است با این مدارک شما بتوانید در رشته های ورزشی دیگر و در اماکن ورزشی دیگر مثلا مربی بدنسازی تیم فوتبال شوید ولی در باشگاه بدنسازی این مدارک معتبر نیست.


مربیگری فیتنس و بدنسازی چه درجاتی دارد؟

به ترتیب درجه سه -درجه دو- درجه یک – بین المللی البته برای گرفتن هر درجه بالاتر باید دو تا سه سال از تاریخ کارت قبلی گذشته باشد.


می شود یک دفعه یا سریعتر کارت مربیگری بین المللی دریافت کرد؟

خیر به ترتیبی که در بالا گفته شد باید مراحل طی شود که حدودا ۸ سال طول می کشد تا مسیر طی شود.


کارت مربیگری فیتنس و یا بدنسازی در کشورهای خارجی اعتبار دارد؟

به عنوان مدرک رسمی برای این که شغل و سابقه شما را در ایران معرفی کند و مدرکی برای مهاجرت باشد بله.


با کارت مربیگری فیتنس در باشگاه های خارجی می شود فعالیت کرد؟

خیر هر کشوری برای خود فدراسیون و قوانین صدور کارت مربیگری مجزا دارد همانگونه که مربیان خارجی در ایران نمی توانند کار کنند اگر یک ایرانی بخواهد به عنوان مثال در کانادا مربیگری کند باید استاندارد و کارت مربیگری ان کشور را کسب کند.


چطور می توانم به اطلاعات خودم در مورد مربیگری و باشگاهداری اضافه کنم؟

در سایت خانه بدنسازی این آموزش ها وجود دارد و مرتب به روز می شود.

نویسنده: اصغرمرادی

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه

14 دیدگاه در “روش دریافت کارت مربیگری فیتنس

  1. نویسنده
  1. نویسنده
  1. نویسنده
  1. نویسنده
  1. نویسنده
   1. نویسنده
  1. نویسنده

ارسال دیدگاه