10 مورد از مواد غذایی مناسب برای عضله سازی (قسمت دوم)

۱۰ مورد از مواد غذایی مناسب برای عضله سازی (قسمت دوم)

ماهی ها، غنی از پروتئین و اسیدهای چرب امگا 3 می باشند و در عین حال، چربی کمی
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
2+
زمان مطالعه: کمتر از 2 دقیقه

مواد غذایی مناسب برای عضله سازی

  • ماهی و تن ماهی

ماهی ها، غنی از پروتئین و اسیدهای چرب امگا ۳ می باشند و در عین حال، چربی کمی دارند. همانطور که می دانید امگا ۳ برای بدن بسیار ضروری است زیرا به چربی سوزی کمک بسیار می کند و موجب تنظیم عملکرد بدن و متابولیسم آن در جهت درست می باشد.

  • بلغور جو

بلغور جو، یکی از منابع غنی کربوهیدرات می باشد و در عین حال، شاخص کمی از گلیسمی دارد، که این نشان دهنده ی حداقل پردازش انجام شده بر روی آن است. اهمیت پردازش یا فرآوری کم غذاها به این صورت است:

  • از لحاظ مواد مغذی مورد اعتماد هستند و فیبر بیشتری دارند.
  • موجب احساس سیری بیشتر می شود.
  • اشتها را کم می کند.
  • انرژی بیشتری را برای بدن فراهم می سازد.
  • موجب کاهش چربی می شود.

به طور خلاصه، این نوع غذاها برای کسانی که می خواهند کاهش چربی داشته باشند، توصیه می شود علاوه بر آن، منبع غنی از کربوهیدرات ها برای حفظ ماهیچه ها می باشد.

  • غلات

غلات و دانه ها، برای بدن بسیار مفید هستند و جزء مواد غذایی مناسب برای عضله سازی هستند، به این صورت که در حین هضم شدن، مواد مغذی کاملی را برای بدن مهیا می سازد. غلات نه تنها انرژی بدن را تامین می کند، بلکه سلامت کلی بدن را نیز تضمین می کند. برنج قهوه ای، جز آن دسته از مواد مغذی است که موجب افزایش هورمون رشد می شود و این هورمون برای رشد ماهیچه ها، کاهش چربی و افزایش قدرت جسمانی بسیار ضروری است.

  • میوه ها و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات منابع غنی از آنتی اکسیدان ها می باشند که برای سلامت سیستم ایمنی بدن بسیار مفیدند. علاوه بر آن، میلیون ها ماده ی مغذی مانند ویتامین C و E، کورتون و … را فراهم می سازند. به منظور هضم بهتر مواد غذایی، توصیه شده که از میوه ها و سبزیجات استفاده شود.

  • چربی های ساده

در دید عامیانه، گفته شده که مصرف چربی ها باعث چاقی بدن خواهد شد، اما شایان ذکر است که چربی های مفید برای بدن و به خصوص برای رشد عضلات، بسیار ضروری است. در حقیقت، این چربی ها در تولید هورمون هایی مانند هورمون های تستوسترون و هورمون های رشد که باعث رشد عضلات و افزایش توان جسمانی بدن می شوند، بسیار مفید هستند. چربی ها برای عملکردهای حفظ و نگهداری بدن بسیار مفید هستند. چربی های اشباع نشده، جز چربی های مفید برای بدن هستند. چربی های مفید در ماهی ها بخصوص ماهی سالمون، مغزها، سبزیجات سبز رنگ، روغن تخم آفتاب گردان و آواکادو یافت می شوند. این مواد غذایی شامل اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ می باشند.

منبع: مجله بدنسازی بادی فول – شماره ۲۷

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۸۸دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۷دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۸۶دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۵۴۲دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۵دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۳۱دیدگاه

ارسال دیدگاه