5 ویتامین مهم برای رشد و ریکاوری بدن

۵ ویتامین مهم برای رشد و ریکاوری بدن

به نظر می رسد که ویتامین A یکی از ویتامین های فراموش شده است. این ویتامین، به دلیل
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
1+

۵ ویتامین مهم برای رشد

  • ویتامین A

به نظر می رسد که ویتامین A یکی از ویتامین های فراموش شده است. این ویتامین، به دلیل تاثیر مثبتی که بر بینایی افراد دارد، بسیار معروف است، اما بیشتر مزایای این ویتامین نادیده گرفته شده است. برای ورزشکاران و بدنسازان نقش بسزایی در رشد ماهیچه ها دارد.

  • ویتامین D

زمانی که صحبت از رشد ماهیچه ها و ریکاوری می شود، ویتامین D جز مهمترین ویتامین ها در این زمینه شناخته می شود. این ویتامین از طریق نور خورشید تولید می شود و برای از بین بردن بیماری ها بسیار موثر است و باعث می شود قدرت در بزرگسالان مضاعف شود. علاوه بر این موارد در سنتز پروتئین نیز نقش بسزایی ایفا می کند.

  • ویتامین C

این ویتامین در اکثر گیاهان یافت می شود. زمانی که دچار سرما خوردگی می شویم، همه مصرف ویتامین C را توصیه می کنند. اما آیا برای رشد ماهیچه ها و ریکاوری مفید است؟ در واقع این ویتامین دارای آنتی اکسیدان هایی است که از سلول های ماهیچه در مقابل رادیکال های آزاد محافظت می کند. علاوه بر آن در تشکیل تستسترون و دیگر هورمون های آنابولیک موثر است. این ویتامین در حفظ استخوان ها و مفاصل بسیار موثر است.

  • ویتامین E

این ویتامین کاربردهای بسیاری دارد و برای درمان مشکلات پوستی بسیار مفید است. ویتامین E جز یکی از قوی ترین آنتی اکسیدان هاست که از سلول های بدن محافظت می کند. تمرینات شدید، رادیکال های آزاد را در بدن ایجاد می کند و بدن را سمی می کند و موجب عملکردهای ناقص می شود. ویتامین E به این رادیکال های آزاد حمله می کند و آن ها را از بدن خارج می کند.

  • ویتامین های B

ویتامین ب ۶ و ب ۱۲ جز مهمترین ویتامین های B است که برای رشد و ریکاوری ماهیچه ها بسیار مفید است. این دو ویتامین نقش اصلی در متابولیسم پروتئینی دارند. مطالعات اخیر نشان داده اند که هر چه مصرف پروتئین بالا باشد به ویتامین ب ۶ بیشتری برای متابولیسم نیاز است و برای جذب ویتامین ب ۱۲ و ویتامین ب ۶ نیاز است. به طور کلی این ویتامین ها، برای تولید سلول های خون و سلول های ایمنی بسیار موثر هستند. هر چه جریان خون و تغذیه منظم باشد، کارآیی ماهیچه ها بیشتر خواهد شد.

منبع: مجله بدنسازی بادی فول – شماره ۲۳

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۱۴دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۶۰۰دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۹دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۴۵دیدگاه

ارسال دیدگاه