توصیه های تغذیه

توصیه های تغذیه

عضلات شما برای رشد احتیاج به تغذیه خوب دارند. در تغذیه علمی باید تمام نیازهای بدن برطرف شود
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
2+
زمان مطالعه: کمتر از 2 دقیقه

توصیه های تغذیه

عضلات شما برای رشد احتیاج به تغذیه خوب دارند. در تغذیه علمی باید تمام نیازهای بدن برطرف شود که این مواد شامل: پروتئین ها، کربوهیدرات ها، چربی ها، ویتامین و مواد مغذی می باشد. مواد فوق باید طبق نیاز بدن در ۶ الی ۷ وعده صرف شود. کسانی که حرفه ای تمرین می کنند حتی با از دست دادن یک روز از تغذیه صحیح می توانند یک مدال عقب بیفتند. در زیر به فواید و مقدار نیاز بدن به مواد فوق می پردازیم.

پروتئین ها

این مواد به ۲ دسته حیوانی و گیاهی تقسیم می شوند پروتئین های حیوانی منشاء حیوانی دارند مثل انواع گوشت، شیر، کشک و … پروتئین های گیاهی منشاء گیاهی دارند مثل سویا، عدس، لوبیا (البته عدس و لوبیا حاوی مقدار چشمگیری کربوهیدرات هم می باشند).

آگاهی از خواص مهمترین نتایج پروتئین گیاهی

خاطرنشان می شود که جنس عضله از پروتئین می باشد. عضلات بعد از تحریک با وزنه برای رشد نیاز به پروتئین دارند اگر شما در این زمان مقدار پروتئین کافی مصرف نکنید عضلات شما تحلیل می روند و اگر مصرف پروتئین به اندازه کافی باشد عضلات در مسیر رشد قرار می گیرند. روزانه حداقل بایستی ۶ وعده از این مواد مصرف نمایید.

کربوهیدرات ها (قندها)

این مواد به ۲ نوع مرکب و ساده تقسیم می شوند. قندهای ساده عبارتند از انواع شیرینی جات (قند، شکر، نوشابه …) بهترین زمان صرف این مواد بلافاصله بعد از تمرین می باشد. بعد از این زمان مصرف این مواد مضر می باشد. دسته دوم قندهای مرکب که عبارتند از سیب زمینی، برنج، ماکارونی، نان.

هر دو دسته مواد فوق برای تأمین نیاز انرژی برای بدنسازها مفید می باشد. کربوهیدرات های مرکب یک انرژی طولانی مدت را در زمان تمرین در اختیار شما قرار می دهند توصیه می کنیم حدود ۲ ساعت قبل از تمرین از این نوع کربوهیدرات استفاده نمایید و زمان تمرین نتیجه آن را خواهید دید.

ترجیحاً افرادی که بدنشان مستعد در ذخیره چربی است بعد از ساعت ۱۷ بایستی مصرف کربوهیدرات های ساده را کنترل کنید و همچنین در مصرف قندهای ساده دقت نمایند که فقط در زمان بعد از تمرین می تواند مفید باشد بعد از بیدار شدن از خواب شبانه هم می تواند برای شما مفید باشد در گذشته مصرف قندهای ساده برای بدنسازها به هیچ وجه توصیه نمی شد!

چربی ها

این مواد با دارا بودن اسیدهای چرب و ویتامین های محلول در چربی برای بدن مفید هستند بعضی ها مصرف این مواد را قطع می نمایند که کاری اشتباه می باشد نسبت به ذخیره چربی بدن این مواد را به صورت کنترل شده مصرف نمایید و تا حد امکان از روغن زیتون یا مایع در حد کنترل شده استفاده نمایید.

ویتامین و مواد معدنی

همانطور که می دانید این مواد برای تمامی سلول های بدن ضروری و لازم هستند در تمامی انواع تمرین و تمام سنین این مواد باید جایگاه خاصی در برنامه غذایی داشته باشند این مواد را می توانید در میوه و سبزیجات و صیفی جات و اکثر غذاها یافت نمایید. روزانه حداقل ۴ وعده از این مواد مصرف نمایید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۵۹۲دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۸۸دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۷دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۳۵دیدگاه

ارسال دیدگاه