نحوه انتخاب بهترین مکمل

نحوه انتخاب بهترین مکمل

جدای از مسئله اصل یا تقلبی بودن مکمل‌ ها و تاریخ گذشته یا سالم بودن آن ها که
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
1+
زمان مطالعه: کمتر از 4 دقیقه

انتخاب بهترین مکمل

جدای از مسئله اصل یا تقلبی بودن مکمل‌ ها و تاریخ گذشته یا سالم بودن آن ها که متاسفانه در کشور ما به معضلی بزرگ تبدیل شده است و حتی قدیمی‌ ترها و کار کشته‌ های این رشته نیز بعضا در تشخیص انواع اصل یا تقلبی آن دچار اشتباه می‌ شوند، اگر حتی در مکمل‌ های موجود در بازار را اصل فرض نمایید یا اینکه تصور شود که دسترسی به مکمل‌ های اصل برای بدنسازان امکان پذیر است حال مسئله انتخاب بهترین مکمل بدنسازی پیش می‌ آید، برای انتخاب بهترین مکمل نیز دو راه حل وجود دارد:

راه حل اول برای انتخاب بهترین مکمل این است که هفته نامه‌ ها و ماهنامه‌ های بدنسازی را باز کرده و به تبلیغات پر آب و تاب آن ها در ارتباط با انواع مکمل‌ های ریز و درشت و ارائه آن ها توسط افراد مختلف و عناوین مربی رسمی فدراسیون، کارشناسی علم تغذیه و مکمل‌ ها، قهرمان چندین دوره مسابقات، منتخب سوپر ستاره های جهان و غیره که صحت و درستی بسیاری از آن ها مورد سوال است دل ببندید مثلا از فلان کارشناس علم تغذیه و مکمل ها و حتی ساده‌ ترین مکمل‌ ها را نیز نمی‌ شناسند و هیچ اطلاعاتی از ترکیبات آن ها نداشته و نخواهد داشت سؤالات تخصصی کنید و صد البته جواب غلط و گمراه کننده بگیرید و راه حل دوم این است که خودتان با مطالعه منابع و کتاب های علمی و تخصصی یا استفاده از مقالات کاربردی موجود در هفته نامه‌ ها، ماهنامه‌ ها و غیره بتوانید کاربردی‌ترین مکمل مورد نیازتان را پیدا کنید.

برای این کار نیز علاوه بر دانش و شناخت مکمل‌ ها بایستی در ابتدا هدفتان از خرید مکمل مشخص کنید که مثلاً شما قصد سوزاندن چربی‌ ها و درد و کاهش درصد چربی عضلات را دارید یا اینکه هدف تان افزایش وزن و حجم است. بدین منظور بایستی مکمل‌ ها را برای خودتان گروه بندی نمایید. برای مثال می‌ توانید آن ها را از انواع مکمل‌ های افزاینده وزن، مکمل‌ های افزاینده حجم مکمل‌ های افزاینده قدرت و استقامت عضلانی، مکمل های افزاینده کارایی ورزشی چربی سوزها، پروهورمون ها، مولتی ویتامین‌ ها و مکمل‌ های مورد نیاز برای سلامتی بدن و اعضای آن همچون گلوکز آمین تقسیم‌ بندی کنید.

پس از این تقسیم‌ بندی است که انتخاب برای شما ساده‌ تر از گذشته خواهد شد. مثلاً اگر قصد کاهش وزن دارید به راحتی می‌ توانید تشخیص دهید که مکمل‌ های افزاینده وزن که دارای کربوهیدرات و کالری بالایی هستند هرگز نمی‌ توانند برای شما سودمند باشد و بایستی از مکمل‌ های چربی سوز به تنهایی یا همراه با گروه مولتی ویتامین‌ ها استفاده کنید. دسته ای از مکمل‌ها همچون کراتین و انواع ترکیبات آن ها نیز هستند که در چندین گروه قرار می‌ گیرند مثلاً کراتین می‌توانند هم در گروه مکمل‌ های افزاینده حجم و هم در گروه مکمل‌ های افزاینده کارایی ورزشی و هم در گروه مکمل‌ های افزاینده پایداری و استقامت عضلانی قرار گیرند پس با درایت کافی و آگاهی از کاربرد آن ها می‌ توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

بنابراین با مطالعه جدول روی مکمل‌ ها که ترکیبات تشکیل دهنده آن ها را مشخص می‌ کنند به راحتی می‌ توانید تشخیص دهید که آیا اصلاً این مکمل به درد شما می‌خورد یا نه و دیگر اسیر تبلیغات و راهنمایی‌ های غلط و تجاری افراد نخواهید شد. اما باز هم یک مسئله دیگر وجود دارد و آن هم عدم امکان مصرف دو مکمل به صورت همزمان و با هم می‌ باشد.

به طور مثال مصرف همزمان کراتین و کافئین از آنجایی که نقطه اثر مشترک دارند، سبب دفع هر دو می شود. در نتیجه هر دو مکمل کاملاً بی اثر و بی نتیجه خواهد بود برای استفاده از مکمل nox3 با وجود توان بالای افزاینده حجمی که دارد اگر همراه با گلوتامین مصرف شود کاملاً بی اثر خواهد شد. بنابراین به راحتی می‌توانید تشخیص دهید در مکملی که هم اکسید نیتروژن و هم گلوتامین وجود دارد وجود این دو در کنار هم جای سؤال دارد و اینکه آیا کارایی مکمل مذکور واقعاً تأیید شده است یا فقط این تبلیغات درست یا نادرست است که تعیین می‌ کنند افراد و ورزشکاران را از یک مکمل استفاده کنند یا خیر؟

امید است کمیته‌ ای در فدراسیون پرورش اندام کشور تشکیل شود که روی کار فروش مکمل‌ ها و تبلیغات آن ها نظارت کنند تا بدنسازان ما به راحتی بتوانند به دور از هیاهوی واهی تبلیغات مکمل مورد نیاز بهشان را خریداری کند.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۵۹۲دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۸۸دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۷دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۳۵دیدگاه

ارسال دیدگاه