فهرست مطالب

زنگ خطر برای کبد خراب: بیماری کبد در بدنسازانی

آیا از علائم ظاهری بیماری کبد در بدنسازانی اطلاع دارید؟

برخی بدنسازانی که در زمان آماده سازی خود از داروهای مختلف استفاده می کنند، در معرض سمی شدن کبد هستند. حتماً می دانید که در سال های گذشته، حتی بعضی از بدنسازان حرفه ای به خاطر مشکل کبد، مجبور شده اند از دنیای قهرمانی خداحافظی کنند. کبد از جمله ارگان های داخلی بدن است که علائم بیماری آن بسیار دیر آشکار می شود. در میان ورزشکاران مبتدی هم یک کبد ناسالم، عوارض زیادی دارد که برخی از آن ها زندگی فرد را تهدید می کنند. عادات نامناسب تغذیه ای باعث می شود بافت های چربی اطراف کبد تشکیل شود. این بافت ها بر عملکرد موثر کبد، به ویژه در از بین بردن سموم تاثیر می گذارند. این شرایط می تواند تاثیرات نامطلوب و حتی خطرناکی برای سلامت فرد داشته باشد. این موارد، برخی علائم درست عمل نکردن کبد است.
خستگی مزمن
خستگی غیر عادی طولانی و مکرر، یکی از معمول ترین نشانه های سمی شدن کبد است. تجمع سموم در کبد، متابولیسم عضله را مختل می کند و به گرفتگی، درد و خستگی فیزیکی منجر می شود. خستگی مزمن می تواند به بی ثباتی ذهنی و عاطفی و در نتیجه عوارضی مثل افسردگی منجر شود.

علائم آلرژی
یک کبد سالم پادتن هایی تولید می کند که عوامل آلرژی زای داخل کبد را از بین می برد، اما یک کبد ناسالم به جای از بین بردن عوامل آلرژی زا، آن ها را ذخیره می کند. فعال شدن مکانیسم دفاعی مغز علیه تهدید این آلرژن ها باعث تولید هیستامین می شود و فرد را دچار علائم آلرژی مثل سر درد و خارش پوست می کند.

پر فشاری خون
احتمال این که فرد دارای کبد چرب و دچار پر فشاری خون باشد، بیشتر است. یک کبد چرب در کنار فشار خون بالا می تواند تاثیرات بسیار نامطلوبی برای بدن داشته باشد.

مه مغزی
«مه مغزی» یک اصطلاح کلی است که برای توضیح عملکرد ادراکی پایین تر از حد مطلوب به کار می رود.
علائم مغزی شامل نداشتن توانایی تمرکز، کاهش آگاهی، مشکلات حافظه، بی توجهی به جزئیات و ناتوانی در تفکر و استدلال است. سموم می توانند در بخش هایی از مغز انباشته شوند و علائمی را که ذکر شد، ایجاد کنند. مه مغزی می تواند از علائم اصلی بیماری های کبدی باشد.

تعریق زیاد و بوی بد بدن
کبد یک اندام بزرگ است و وقتی دچار پر کاری شود، به طور طبیعی گرمای زیادی آزاد می کند. در نتیجه بدن دچار تعریق شده، تعریق زیاد نیز به بوی بد بدن منجر می شود.

*

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه