نحوه مصرف مکمل های غذایی

سوالات متداول در مورد مصرف مکمل های غذایی بدنسازی

یکی از پر مخاطب ترین موضوعات بدنسازی مکمل های غذایی است و هر روزه صد ها سوال مطرح
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
11+

یکی از پر مخاطب ترین موضوعات بدنسازی مکمل های غذایی است و هر روزه صد ها سوال مطرح میشود در این بخش ما به پر تعداد ترین سوالات شما پاسخ داده ایم در صورتی جواب خود را نگرفتید در زیر هم پست سوال خود را مطرح کنید. 


 • مکمل های غذایی از چه درست می شوند؟

از فراوری مواد غذایی طبیعی به همراه اسانس ها و افزودنی های مجاز، سفیده تخم مرغ، شیر سویا، گندم، شکر… از موادی هستند که مکمل ها عمدتا از آنها تولید می شود.


 • مکمل های غذایی برای چه کسانی تولید میشوند؟

 برای کسانی تولید می شود که تغذیه کاملی دارند ولی باز هم نیاز به مواد غذایی بیشتری در روز دارند مثل قهرمان پرورش اندام و دیگر رشته های سنگین ورزشی یا افراد دچار بیماری های خاص افراد ی که باید بعد از بیماری و جراحی سنگین قوی بدنی خود را بازیابی کنند ولی اشتها و قدرت مصرف غذایی را ندارند.


 • مکمل های غذایی را از کجا تهیه کنیم؟

اجناس معتبر در دیگر کشور ها در نمایندگی های کارخانه ها عرضه می شود ولی در کشور ما معتبرترین مکان فروش آن داروخانه ها هستند البته بعضا بی کیفیت هستند.


 • مکمل های غذایی اصلی و تقلبی را چگونه تشخیص بدهیم؟

گاهی تشخیص اصل و تقلبی بودن یک مکمل درب بسته برای خود کارخانه تولید کننده و کارشناسان هم سخت است اگر یک فرد تازه کار هستید پس بهتر است از مکان ها و اشخاص معتبر خریداری کنید به مربیان باشگاها اعتماد نکنید انها اکثرا تخصصی ندارند وفقط برای سود هود مکمل پیشنهاد میدهند شاید اصلا بدن شما مکمل لازم نداشته باشد.


 • چه کسی باید تشخیص دهد مصرف مکمل برای ما لازم است؟

متخصص تغذیه و پزشک .(البته درانتخاب انها مواظب باشید چون متاسفانه بیشتر متخصصان وپزشکان و دکتران دارو ساز هم امروزه کاسب مکمل شده اند)


 • روش مصرف مکمل ها چگونه است؟

هر فردی بنابر شرایط بدنی، سوابق ورزشی و نیاز خود روش مصرف متفاوتی دارد پس باید از افراد متخصصی که ذکر شد روش، مقدار و زمان مصرف آن را سوال کند.


 • آیا مکمل اصلی هم آسیبی به بدن می رساند؟

در صورتی که درست و اصولی مصرف شود و اصل باشد خیر ولی بهرحال مکمل ها بدن را وابسته میکنند و حداقل ضرر آنها وابستگی بدن به آنهاست به شکلی که وقتی مصرف نشوند بدن افت میکند و آمادگی بدست آمده به واسطه آنها از بین میرود بهتر است دنبال بدنسازی با مکمل نباشید چون همیشه نمیتوانید مصرف کنید وبدن شما افت خواهد کرد و از لحاظ روانی خسته و نا امید خواهید شد.


 • آیا بعد از قطع مصرف مکمل ها نمی توانیم با تغذیه و تمرین عالی نتیجه بدست آمده را حفظ کنیم؟

به همان مقدار که به واسطه مکمل بدن پیشرفت نموده پس از قطع مصرف آمادگی بدن کم میشود ولی میتوانید نتایج بدست آمده به واسطه تغذیه و تمرین را حفظ کنید مکمل ها وجودش باعث پیشرفت و عدم وجودش باعث کاهش همان مقدار پیشرفت میشود. این اصل در مورد تمرین و تغذیه هم صدق میکند بسیاری با این خود فریبی مکمل وحتی داروی هورمونی مصرف میکنند ومیگویند بعد قطع میکنیم وبا تمرین امادگی بدن را نگه میداریم ولی باید بدانند وبدانید که این غیر ممکن است.


 • آیا ورزشکاران مبتدی و آنهایی که برای خوش لباس بودن و تناسب اندام ورزش میکنند نیازی به مکمل دارند؟

خیر یک ورزشکار مبتدی و علاقمند به اندامی مثل فیتنس کاران بعد از ۶ماه تا یکسال با تمرین منظم و تغذیه معمولی به اندام ورزیده ورزشی میرسد مضافا این که بدست آوردن عضلات با سیر طبیعی ماندگاری بیشتری دارد تا با مصرف مکمل به شکلی که اگر یک بدن طبیعی دو هفته ورزش نکند افت بی تمرین بودن آن بسیار کم و به چشم نمی آید ولی یک ورزشکار مصرف کننده مکمل طی دو هفته حتی با تمرین بدون مکمل افت چشم گیری خواهد داشت شما در باشگاها ورزشکاران طبیعی با سن بالابیشتر میبینید تا مصرف کنندگان مکمل با سن بالا این یعنی عادت کردن بدن به مکمل عمر ورزش کردن را هم کم میکند ولی بدنساز طبیعی ۱۲۰سال هم میتواند وزنه بزند فقط توضیح این اصل برای نسل جوان عجول امروزی سخت است بخصوص که اکثر مربیان مکمل تبلیغ میکنند ومیفروشند.


 • آیا مصرف مکمل برای جوانان و نوجوانان که با هدف قهرمانی ورزش میکنند مجاز است؟

خیر مصرف مکمل زیر ۱۸ سال مضر است زیرا هنوز اعضای گوارشی در حال رشد و تکامل است وبا مصرف مکمل ممکن است دچار اختلال شود در این سنین بدن در حال رشد است و خود از تولید هورمون رشد بالایی برخوردار است و در صورتی که تغذیه کامل باشد بهترین حالت رشد طبیعی در بدن اتفاق می افتداگر هم بحث قهرمانی بدنسازی باشد که شامل حال این سنین  و رشته بدنسازی نیست رشته های دیگر هم باید برای مصرف مکمل از پزشک مشورت بگیرند.


 • اگر اشتها نداشته باشیم میتوانیم به جای غذا مکمل مصرف کنیم؟

خیر  و باز هم خیر برای گشایش اشتها روشهای دیگری هست ولی مکمل بجای غذا نیست تکمیل کننده غذاست یعنی تغذیه کامل را کاملتر میکند متاسفانه افرادی هستند که صبحانه نمیخورد ولی روزی چند بار مکمل مصرف میکنند و مشخص است که ابتدایی ترین اطلاعات تغذیه ورزشی را ندارد مکمل به هیچ عنوان جایگزین تغذیه نیست فقط در مواقع حاد سو تغذیه و دوران نقاهت بعد از بیماری و ان هم به دستور پزشک میتوانید مکمل مصرف کرد.


 • دوستم مکمل مصرف کرده خیلی خوب شده چطور میگوید خوب نیست؟

دوست شما موقعی که مکمل ها را قطع کند خیلی زود بسیاری از پیشرفت خود را از دست میدهد و چون مطمئنا تا آخر عمر که نمی تواند هزینه کند و مکمل مصرف کند و بعد از ان از کاهش آمادگی بدنی خود حتی ممکن است روحیه وانگیزه خود را از دست بدهد از ورزش عادی هم دلسرد بشود.


 • همه مصرف میکنند نمی شود که من مصرف نکنم از پیشرفت بقیه اذیت میشم.

شما پیشرفت بدنی طبیعی خود را با گذشته خود مقایسه کنید نه با پیشرفت دیگران چون به هر سطحی که با مکمل و دارو برسید باز یکسری افراد از شما بهترند واین اذیت همیشه دنبال شماست طبیعی و تا ۱۲۰ سالگی بدنسازی کارکنید و سالم و آماده بمانید.


 • پس چرا همه مربیان در باشگاه ها مکمل می فروشند چرا کسی جلوی انها را نمی گیرد؟

فروش مکمل به غیر از داروخانه ها غیر قانونی است ولی متاسفانه در ایران اکثر مربیان کاسب مکمل هستند و اصلا توجهی به اصول مصرف ان و مشخصات ورزشکار ندارند و به همه پیشنهاد مصرف میدهند این کار منبع درامد عمده آنها شده که کاملا اشتباه است اگر شما یک بدنساز مسابقه ای نیستید و به شما پیشنهاد کردند قبول نکنید.

 اکثر مربیان در خرید مکمل دنبال جنس ارزانتر هستند تا بتوانند سود بیشتری به دست بیاورند مربیانی را میشناسم که هیچ اطلاعی از اصول اولیه تغذیه و مکمل نمدارند و فقط به فروش گرانتر آنها فکر میکنند. شاید شما مطلع نباشید ولی اداره ورزش و اداره اماکن نیروی انتظامی سالانه باشگاه های زیادی را بابت فروش مکمل و دارو پلمپ میکند ولی البته انها بعد از تعهدی کتبی دوباره باز میکنند و مخفیانه تر به کار خود ادامه میدهند.


 • چگونه متوجه شویم مربی در مورد مکمل درست راهنمایی کرده؟

اگر مربی اصرار به مصرف مکمل به افراد زیر ۱۸ سال سن و یا زیر ۶ماه سابقه ورزش دارد و حتما هم باید جنسی که خودش دارد را بخرید متوجه بشوید برای کسب کار خود پیشنهاد میدهد نه پیشرفت شما اگر مربی شما را به مشورت با پزشک یا متخصص تغذیه راهنمایی کرد اخلاق حرفه ای را رعایت کرده است.


 • آیا مکمل های که از خارج می اورند هم ممکن است جعلی باشد؟

بله اگر از نمایندگی اصلی خریداری نشده باشد بخصوص در چین دبی و عراق هم جعلی زیاد است ولی در اروپا و آمریکا بدلیل قوانین سخت گیرانه کمتر دیده شده مکمل جعلی تولید شود.


 • آیا اگر از تاریخ مکمل چند روز یا کمتر از چند ماه گذشته باشد مصرف آن ضرر دارد؟

اگر سوالات قبلی را خوانده باشید متوجه ضررهای مکمل ها شده اید ولی در این مورد هم باید بگویم مکمل ها مثل مواد غذایی مواد نگهدارنده خاصی دارند و در یک تاریخ که روی آن درج میشود که بعد از آن تاریخ فاسد میشوند و مطمئنا درصورت مصرف دچار مسمومیت میشوید و ممکن است حساسیت های ایجاد کند و ماه ها سیستم گوارش شما را بهم بریزد.


 • آیا قهرمانان حرفه ای پرورش اندام نیز وقتی مصرف مکمل را قطع میکنند بدنشان افت میکند؟

بله سیستم بدنی و عادت به مکمل برای همه مشترک است قطع مکمل یعنی افت بدن چون بدن با آن رشد کرده بدون آن هم افت میکند و در افراد یکنواخت است کدام یک از قهرمانان قبلی که هنوز هم جدی تمرین میکنند  امادگی قبل خود را دارند؟هیکدام.


 • دوره های مصرف مکمل برای قهرمانان چگونه طراحی میشود؟

آنها با توجه به تشخیص مربی خود و بسته به دوره تمرینی خود مکمل مصرف میکنند مثل زمان حجیم سازی عضلات یا زمان تفکیک سازی عضلات و مسابقات نوع و تعداد و حتی مقدار مصرف دوره ها متفاوت است – در ایران گاهی به اشتباه جوانان نا آگاه فکر میکنند باید مکمل را همیشه و زیاد مصرف کنند و گاهی یک آماتور شهرستانی بیش از یک حرفه ای مستر المپیا مصرف میکند چون اصلا خبر ندارند اصول، زمان و فلسفه مصرف آنها چیست کسی را ندارد که با او مشورت کند یا اصلا اهل مشورت نیست  و یا متخصصان را قبول ندارد و ببا چند روز ورزش کردن چند پیج  دیدن خود را همه چیز دان میپندارد.


 • مگر نباید از مصرف مکمل به قهرمانی برسیم و در مسیر قهرمانی قرار گیریم چرا پس شما با مصرف مکمل برای مبتدیان مخالفید؟

وقتی کسی توان تامین تغذیه مورد نیاز هرروز خود را ندارد و میخواهد فقط با مکمل قهرمان شود این مسیر بی راهه است شما به عنوان کسی که میخواهد در راه قهرمانی قدم بردارد امتحان کنید ببینید همت و توان مالی و اشتهای شش ماه تغذیه درست دارید یا نه اکثرا موفق نمی شوید به همین دلیل میخواهید با مکمل میانبر بزنید که البته این کار اشتباه است وغیر ممکن ومیلیونها نفر این بی راهه را رفته اند وفقط عوارض بدنی را کسب کردند.

به غیر از نکته بالا برای قهرمانی باید استیل و آناتومی شما هم بررسی شود تا چندین سال هزینه بی جهت نکنید و بعد تازه بفهمید ای داد بی داد استایل شما مناسب نبوده و این یعنی به خطر افتادن سلامتی و هدر رفتن پول های شما ما مخالف قهرمانی شما نیستیم راه درست و منطقی را پیشنهاد میکنیم همه آن هایی که آسیب دیده اند و بیمار دارو و مکمل شدند و تعدادشان هزاران برابر قهرمانانی هست راه را اشتباه رفتند و بعد فهمیدند عجب فریبی خوردند قابل ذکر است که بسیاری از قهرمانان هم مریض هستند و یا هراز گاهی از عوارض مصرف دارو و مکمل اشتباه فوت میکنند قهرمانی در بدنسازی هزینه مالی و جسمی زیادی دارد  کار هرکسی نیست مواظب باشید .


 • چندین برند مکمل بدنسازی از وزارت بهداشت مجوز گرفته اند یعنی وزارت بهداشت به مکمل های غذایی مضر مجوز میدهد؟

بعضی از نمایندگان برندهای مکمل معتبر که در ایران فعال هستند مقدار بسیار کمی را از کارخانه اصلی وارد میکنند و بسیاری را خودشان با مواد غیر اصلی مثل همان محصولات قلابی تولید میکنند برای آنها به صرفه نیست که همه را با این قیمت دلار گران بخرند و گران بفروشند به این ترتیب مشتری کمی خواهند داشت یعنی با مواد اصلی مجوز میگیرند و بعد در انبار و کارگاهی دیگر جنس قلابی میزنند دلیل واضح ان هم این که مکملهای اصلی در کشور سازنده چند برابر قیمت ایران است هیچ فکر کردید چرا اکثر آنها با هزینه حمل و نقل گمرک و مالیات و سود نماینده در ایران ارزانتر است؟

لازم بذکر است حتی بسیاری از محصولات اصلی وارد شده هم تولید اصلی کارخانجات مجوز دار اروپا و امریکا نیست و در چین و دیگر کشورها پر میشود و مطمئن نیست.

چه بسا بسیاری از مکملهای موجود جعلی است صنعت ساخت مکمل بهترین سود را در کشور های جهان بخصوص جهان سوم دارد به همین دلیل تقلب زیادی در آن میشود و نظارت دقیقی هم بران نیست.


چرا بعضی از مکمل‌ها کارایی و قدرت لازم را ندارند؟

این مسئله که چرا بعضی از مکمل‌ها و ترکیبات حتی با وجود تبلیغات گسترده‌ ای که روی آن ها می‌شود کارایی و قدرت لازم را ندارند و به قول ما ایرانی‌ ها جواب نمی‌ دهند مسئله‌ ای است که همه روزه بارها و بارها از مربیان و کارشناسان این رشته در باشگاه‌ ها و مراکز مشاوره پرسیده می‌ شود و البته جواب‌ های گوناگون و بعضاً بی‌ ربطی نیز شنیده می‌ شود.

دقت کنید بعضی اوقات فردی  مکملی مصرف کرده که وزن خود ان ۲کیلو بوده ولی طی دو هفته ۶کیلو اضافه وزن اورده خوب این مشخص است که مکمل الوده به هورمون بوده مگر نه اگر ۱۰۰درصد مکمل هم جذب میشد باید ۲کیلو اضافه میکرده شرکتها هورمونها را با مکمل ها مخلوط میکنند تا نشان دهند که مکملها کار امدند درحالی اکه این گونه افزایش وزنهای کاذب و ابدار انتظار عمومی را از مکملها به خصوص گینرها وپروتینها کراتینها بالا میبرد و مکملهای سالم که منطقی وزن میدهند کمتر مورد توجه قرار میگیرند وبه نظر میرسدقلابی  هستند و کارایی ندارند .البته مکملهای بی خاصیتی که نتیجه ای هم ندارند و اصل نیستند هم دربازار وجود دارد.

 


نهایتا نظر شما این است که به هیچ عنوان مکمل مصرف نکنیم؟

هرگز مصرف نکنید به جای ان با تغذیه خوب واصولی و سیستمهای متنوع و لذت بخش تمرینی بدن خود را رشد دهید.

دقت کنید میانگین عمر ورزش بدنسازی با مکمل برای شما  احتمالا  ۵ سال خواهد بود کمتر یا بیشتر  و احتمالا تا قبل از ۴۰ سال نا امید از نگهداری بدن و مصرف مکمل ورزش را ترک خواهید کرد  ولی بیماری ها و عوارض گوارشی و خطر ناک انها و زده شدن از ورزش با مکمل را تا ۸۰ سالگی و بیشتر همراه خود خواهید داشت ولی از سوی دیگر با بدنسازی طبیعی میتوانید تا ۸۰ سالگی وبیشتر جوان وسالم بمانید و از بدن طبیعی وسالم خود لذت ببرید.

مخاطبان و بخصوص جوانان  و نوجوان عزیز , جو گیر بدنهای هورمونی و تبلیغات دارو و مکمل مربیان کاسب وبدون علم باشگاهتان نشوید شما این استعداد را دارید که دراین جهان صنعتی که  افراد عادی هرروز بیماریهای خطر ناک و ناشناخته و سرطان های جدید میگرند با دست خود به سمت بیماری نروید و بر عکس با ورزش سالم و عاقلانه  زندگی خود را ادامه دهید.


تذکر مهم
میخواستم نکته‌ای رو در مورد اجناس تقلبی یاد آوری کنم که به فرض اینکه درون این اجناس مواد مشابه اصلی ریخته شده باشد باید بدانید به دلیل شرایط نامناسب بسته بندی و آنتی باکتریال نشدن این قوطی ها یعنی از بین نبردن باکتری‌ها باعث رشد کپک میشود و به دلیل وجود اسانس در این مکمل‌ها قابل تشخیص نمی باشد و ورزشکار را دچار مشکلات گوارشی می‌کند که این امر موجب تخریب عضله می شود، با تحقیق اینترنتی متوجه میشوید که کپک ها طولانی مدت باعث سرطان میشوند.


شما که اینقدر گفتید و میگویید مکمل مصرف نکنید چرا درسایت خود این همه مقاله  روش مصرف و معرفی مکمل گذاشته اید؟

بعضی افراد هر چه نصیحت کنید توجه نمیکنند و تصمیم مصرف قطعی دارند مجبوریم حداقل اموزشهای صحیح را برای انها تهیه کنیم تا کمتر اشتباه کنند تا با جستجوی ان مطالب در اینترنت به سایت ما برسند و انها را به این نتیجه برسانیم که حداقل اشتباه مصرف نکنید .

مگر نه بنده  با این که تحصیلات لازم و اطلاعات خوبی از مکملها دارم نه درباشگاهم نه دراین سایت و نه هیچ کجای دیگر مکمل و دارو نمیفروشم وحتی راهنمایی وتشویق به مصرف هم نمیکنم و عقیده ای به کسب درامد از مکمل و دارو ندارم وان را اخلاقا اشتباه (ح…)میدانم چون بازی با سلامتی ادمهاست .

ورزش بدنسازی به اندازه کافی جذاب متنوع و زیباست که نیازی به این کارهای اشتباه ندارد ولی متاسفانه بسیاری از ما مربیان به جای بالا بردن سطح سلامتی مردم برای کسب سود شخصی ضد سلامتی مردم کار میکنیم .

 

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا با جواب آن به متن بالا اضافه کنیم.

 

نویسنده: اصغر مرادی

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۱۴دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۶۰۰دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۹دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۴۵دیدگاه

ارسال دیدگاه

47 دیدگاه در “سوالات متداول در مورد مصرف مکمل های غذایی بدنسازی

 1. Avatar
  1. اصغر مرادی
 2. Avatar
  1. اصغر مرادی
 3. Avatar
  1. اصغر مرادی
 4. Avatar
  1. اصغر مرادی
 5. Avatar
  1. اصغر مرادی
 6. Avatar
  1. اصغر مرادی
 7. Avatar
  1. اصغر مرادی
  2. Avatar
   1. اصغر مرادی
 8. Avatar
  1. اصغر مرادی
 9. Avatar
  1. اصغر مرادی
  2. Avatar
   1. اصغر مرادی
 10. Avatar
  1. اصغر مرادی
 11. Avatar
  1. اصغر مرادی
 12. Avatar
  1. اصغر مرادی
 13. Avatar
  1. اصغر مرادی
 14. Avatar
  1. اصغر مرادی
 15. Avatar
  1. اصغر مرادی
 16. Avatar
  1. اصغر مرادی
   1. Avatar
   2. اصغر مرادی
   3. Avatar
   4. Avatar
   5. اصغر مرادی
 17. Avatar
  1. اصغر مرادی
  2. Avatar
   1. اصغر مرادی
 18. Avatar
  1. اصغر مرادی

ارسال دیدگاه