پرخاشگری و رفتارهای غیر طبیعی

پرخاشگری و رفتارهای غیر طبیعی

پرخاشگری و این قبیل رفتارهای غیر اجتماعی که در بسیاری از موارد ریشه آن ها را می توان
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
1+
زمان مطالعه: کمتر از 4 دقیقه

پرخاشگری و این قبیل رفتارهای غیر اجتماعی که در بسیاری از موارد ریشه آن ها را می توان در مصرف افراطی استروئیدها و مخصوصا استروئیدهای آندروژن (صفات مردانه) جست و جو کرد در بین ورزشکاران رشته های قدرتی در سطح جهان و کشور به فراوانی به چشم می خورد.

نمونه هایی از این رفتارهای غیر معمول و پرخاشگری را در ستون اخبار نشریات مطالعه کرده اید. آدمی و رفتارها و تظاهراتی که وی از خود بروز می دهد به شدت تحت تاثیر هورمون های موجود در خون وی بوده است. به دلیل اینکه سطح سرمی این هورمون مردانه تستوسترون در خون مردان از سطح سرمی این هورمون دربدن زنان به مراتب بیشتر است مردان در قیاس با زنان خشن تر ظاهر می شوند.

به این نکته توجه داشته باشید که عکس این گفته نیز صدق می کند. مردانی را می توان دید که به دلیل ترشح ناکافی تستوسترون در بدن، خواص و رفتارهایی زنانه و در عین حال بسیار بیمار گونه و غیر طبیعی از خود بروز داده و با خشونت طبیعی مردانه فرسنگ ها فاصله دارند.

این در حالی است که اگر این افراد را با تستوسترون مورد درمان قرار داده و در تزریق این هورمون به بدن این افراد رعایت تعادل هم نکنیم این افراد به راحتی تغییر موضع داده و به آن چنان پرخاشگری دست می زنند که نگو و نپرس!

حال خود تصور بکنید زمانی که ورزشکاری تمام ویال ۱۰ میلی لیتری تستوسترون ۲۵۰ میلی گرم در میلی لیتر را در یک وعده در درون عضلات خود تزریق و یا به قولی خالی می کند آیا انتظار رفتاری غیر از این را می توان از این افراد داشت!

خود بزرگ بینی

این عارضه نیز در بین ورزشکارانی که از استروئید ها در حد افراط استفاده کرده و می کنند به فراوانی دیده شده است. ورزشکاری که با چند ماه سابقه تمرین و با قهرمانی در مسابقات داخل شهری و بین باشگاهی خود را برتر از رونی کلمن و آرنولد شوارتزنگر می داند و به این خیال واهی نیز از صمیم قلب دل خوش می کند، در اصل از بیماری روانی خود بزرگ بینی رنج می برد که این قبیل ناهنجاری ها را نیز در اغلب موارد مدیون عوارض جانبی داروهایی است که مصرف کرده است و یا در حال حاضر مصرف می کند.

تَوهم و پرخاشگری

این عارضه نیز در بین ورزشکاران دوپینگی به فراوانی مشهود بوده است و گاه مناظر خنده داری را به وجود می آورد. ورزشکاری که با ۲۷ سانتی متر و نیم دور بازو، تی شرت تنگ تر از لباس شناگران می پوشد و در خیابان و در معرض دید عموم که بی توجه در حال گذرند فیگور اختیار می کند به دلیل توهمی که دارد خود را مهیب تر از رونی کلمن می داند و به این توهم هم دلخوش کرده است که عالم و آدم و مخصوصا جماعت نسوان با یک نگاه زلیخا شده اند و شیفته ی وی هستند و راهی برای رسیدن به او می جویند. کم نیستند مربیان دارو فروشی که خود نیز از استروئید ها استفاده کرده و در اثر توهم حاصل از مصرف این داروها خود را غنی تر از جو ویدر می بینند و از این مسئله که پرورش اندام جهان از وجود آن ها برای پیش برد علمی و تکنیکی این ورزش در سطح جهانی استفاده نمی کند اظهار نارضایتی می کنند.

افسردگی های مزمن و حاد روانی

درمان این قبیل بیماری ها بسیار بسیار مشکل بوده است به طوری که در این موارد از دارو و از مواد شیمیایی کاری ساخته نخواه بود و پروسه درمان نیز گاه تا پایان زندگی فرد به طول می انجامد. این در حالی است که مصرف استروئیدها در سطح گسترده ای به چنین ناهنجاری های روحی و روانی منجر شده است. کم نیستند کسانی که در نتیجه ابتلا به افسردگی های حاد و مزمن روانی زندگی را باخته اند و به سمت و سوی خود کشی و باورهای تیره گرایش پیدا کرده اند.

شُک شدید و بی دلیل و در عین حال بیمار گونه به اطرافیان

سوء ظن و شک به اطرافیان منشاء بسیاری از اختلافات خانوادگی بوده است و در اغلب موارد نیز عواقب وخیمی داشته است.

همانگونه که ذکر شد عوارض جانبی روحی و روانی سوء مصرف استروئیدها همواره عنصر فراموش شده بوده است و کمترین توجهی در منابع علمی و تحقیقی به این موارد نشده است.

مروری بر تعدادی از عوارض مصرف استروئیدها

همین موضوع نیز ورزشکاران را به این باور غلط رسانده است که تاثیر استروئیدها بر جسم آدمی خلاصه می شود و این قبیل عواقب و پیامدهای منفی را نیز می توان با مصرف داروهای کم کننده عوارض که برخی از افراد از این داروها به غلط به نام داروهای پاک کننده نیز یاد می کنند مهار کرد.

مواظب سلامت خود باشید و سلامتی تکرار نشدنی خود را فدای سراب قهرمانی های زود گذر و نه چندان دهن سوز نکنید!

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۸۸دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۵۷۰دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۵دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۳۳دیدگاه

ارسال دیدگاه