فهرست مطالب

بعد از تمرین همیشه به عنوان مهم ترین فرصت جهت تغذیه شناخته می­شود و درباره ­اش خیلی هم شنیده و خوانده ­ایم. در این مقاله چک لیستی تهیه شده از کارهای که نباید بلافاصله بعد از تمرین انجام شود.

لیستی که نباید فراموش کنید.

-فراموش کردن حرکات کششی

به محض اینکه جلسه تمرین با وزنه به پایان رسید باید عضلاتی را که تمرین داده ­اید را تحت کشش قرار دهید. این اقدام جدا از این که به جریان ریکاوری کمک می­کند بلکه بدن را نرم­تر حفظ کرده و به فرآیندهای رشد عضلات کمک می­کند.

-انجام هوازی اضافی

در مورد اجرای مقداری تمرین هوازی بعد از جلسه وزنه ( در حد ۲۰ الی ۳۰ دقیقه) هیچ مشکلی وجود ندارد، اما نباید میزان آن افراطی شود چرا که در آن حالت مکانیزم­های هورمونی و فیزیولوژیکی منجر به رشد عضلانی را تحت ­الشعاع قرار می­دهد. بهترین روش این است که تمرین هوازی و وزنه را با فاصله ای در حدود ۵ ساعت نسبت به یکدیگر انجام دهید.

-فاصله زیاد بین تغذیه و پایان تمرین

پس از یک جلسه تمرین سخت و سنگین بدن به شدت نیاز به مواد غذایی پیدا می­کند، به ویژه به اسیدهای آمینه و کربوهیدرات­ها چرا که بدن نیاز به بازسازی این ذخایر دارد و باید که سلول ­های عضلانی تخریب شده را ترمیم کند و سیستم عصبی خسته شده را غذا رسانی کند.

سعی کنید در حد فاصله ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بعد از پایان تمرین یک وعده غذایی با کیفیت و خوب برای بدن تأمین کنید.

-حذف کربوهیدرات ­ها زود هضم

مصرف سریع مواد غذایی بعد از تمرین خیلی حیاتی است و کربوهیدرات­ ها نقش مهمی در این زمینه ایفا می­کنند. از آنجایی که بدن در زمان پس از تمرین برای جذب کربوهیدرات آمادگی و استعداد زیادی دارد تا ذخایر گلیکوژنی عضلات را بازسازی کند بهترین کار برای وعده بعد از تمرین انتخاب منابع زود هضم یا دارای ضریب گلیسمیک بالاست. غذاهایی مثل نان سفید، برنج سفید، سیب­ زمینی، کیک برنجی و نان گرد خیلی زود وارد سیستم بدن می­شوند و این منجر به افزایش سطح انسولین شده و مواد غذایی را با سرعتی بالا داخل سلول­ های عضلانی هدایت می­کند.

-از دست دادن پروتئین وی

از آنجایی که پروتئین وی با سرعتی زیاد هضم می­شود می­تواند سلول­ های عضلانی را با اسیدهای آمینه به مراتب سریع­تر از دیگر منابع غذایی تأمین کند. بعد از یک جلسه تمرین شدید تأمین پروتئین امری بسیار مهم به شمار می ­آید بنابراین ناتوانی در استفاده از قدرت پروتئین وی اساساً یک خطای بزرگ در مسیر عضله سازی به حساب می ­آید.

-مصرف چربی زیاد

هدف از وعده بعد از تمرین تأمین پروتئین. کربوهیدرات و رساندن آن ها به جریان خون جهت توزیع آن به سلول­های عضلانی در کوتاه­ ترین زمان ممکن است. از آنجایی که چربی­ ها استعداد کند سازی روند هضم را دارند اشتباه بزرگی است اگر آن ها را در وعده بعد از تمرین در مقدار زیاد مصرف کنید.

-کم خوابی

در یک دنیای کامل همه ما باید بتوانیم چرتی یک ساعته بعد از تمرین داشته باشیم تا به ریکاوری عضلات و سیستم عصبی کمک کنیم، اما این ماجرا برای همه امکان پذیر نیست.

توصیه می شود حداقل بعد از تمرین از انجام فعالیت­ های بدنی خیلی شدید امتناع کنید بعد از تمرین حداقل کاری که می­توانید انجام دهید این است که مقداری بنشنید و ریلکس باشید و مشغول صرف وعده بعد از تمرین شوید. اگر به بدن استراحت کافی بدهید تمرین وزنه نه بسیار مؤثر خواهد بود و این تنها حالت تأثیرگذاری کامل آن است.

*

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اولین امتیاز را بدهید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه