ارزش اسیدهای چرب ضروری

ارزش اسیدهای چرب ضروری

پیش از هر چیز لازم به ذکر است که وقتی واژه ضروری را در پیشوند یک ماده غذایی
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
0

ارزش اسیدهای چرب ضروری

پیش از هر چیز لازم به ذکر است که وقتی واژه ضروری را در پیشوند یک ماده غذایی می بینید معنایش این است که بدن برای زنده ماندن به آن احتیاج دارد و به خودی خود قادر به ساختن آن از دیگر مواد نیست، مثلاً آمینو اسیدها ضروری یا اسیدهای چرب ضروری.

به همین دلیل ارزش اسیدهای چرب ضروری یا به اختصار EFAها، برای بدنسازان و تمام افراد دیگر اهمیت حیاتی دارند.

بسیاری از مردم هنوز تصور می کنند که تمام چربی ها برای بدن مضر هستند، ولی این به هیچ وجه واقعیت ندارد. در واقع انواع مختلفی از چربیها وجود دارد- انواع سالم و نا سالم. و EFAها از جمله مهمترین چربی ها به شمار می آیند. اولاً به این دلیل که EFAها شامل دو مورد از چربی های ضروری هستند: اسید های چرب امگا-۳ و امگا-۶.

EFA ها به دلیل مزایای متعدد در زمینه سلامتی، برای بدن جنبه حیاتی دارند، برای ممانعت از مشکلات قلبی عروقی، از جمله فشار خون بالا، افزایش LDL (کلسترول مضر) و احتمال شکل گیری لخته خون و انسداد عروق. EFA ها همچنین کمک می کنند به افزایش سطوح HDL (کلسترول مفید)، و کمک به اجتناب از بروز آرتروز و شکل گیری سرطان ها.

فراتر از این، EFAها مزایای خاصی هم برای بدنسازان دارند. EFA ها دارای خواص چربی سوزی و آنابولیک هستند. در واقع همزمان این دو توانایی را دارند که بر حجم عضلانی بیفزاید و از ذخایر چربی بکاهند.

همچنین آثار مثبتی بر خلق و خو، سطح انرژی، سرعت به بهبودی بیماریها، عملکرد حافظه، ترمیم مفاصل و احساس شادابی در افراد دارند. به عبارت دیگر EFAها بی اندازه باارزشند.

اگر مقدار کافی از EFAها در رژیم شما وجود ندارد، می توانید به شکل مکمل از آن ها استفاده کنید. بهترین توصیه ما این است که محصولی را بیابید (شامل روغن ماهی یا تخم کتان) که حاوی مقادیر بالاتری از اسید های چرب امگا-۳ نسبت به امگا ۶  باشد. هر دو این اسیدهای چرب مهم اند، ولی معمولا رژیم های معمول افراد حاوی مقادیر کافی از اسیدهای چرب امگا-۶ است و مقادیر زیاد آن می تواند مضر باشد.

مصرف روزانه دو تا شش گرم روغن ماهی یا دو تا چهار قاشق غذا خوری روغن تخم کتان می تواند مقدار کافی از اسید های چرب امگا ۳ را در اختیار شما قرار دهد.

منبع: مجله فلکس

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۰۴دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۹۴دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۹دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۴۳دیدگاه

ارسال دیدگاه