وزنه های آزاد یا دستگاهها

وزنه های آزاد یا دستگاهها

وزنه های آزاد یا دستگاهها هر یک فواید خاص خود را دارند. اما در کنار یکدیگر به جهت
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
1+

وزنه های آزاد یا دستگاهها هر یک فواید خاص خود را دارند. اما در کنار یکدیگر به جهت خدمت به اهداف یکسانی به کار گرفته می شوند. هدف از نگارش این مقاله بررسی فواید و مضرات هر یک از آنها به صورت مختصر می باشد.

دستگاه ها ایمن تر هستند

چهار وضعیت عمده وجود دارد که در مورد تمرین با وزنه منجر به ایجاد صدمه می شوند:

  1. در مرحله اوج تمرین، وقتی که زیر وزن سنگین آن باقی می مانید.
  2. زمانی که در انتخاب سنگینی وزنه، بلند پروازی می کنید یا که در رابطه با همین مورد تقلب می کنید.
  3. زمانی که وزنه به سمت خارج از مسیر ایده آل تمرینی حرکت می کند.
  4. زمانی که نمی توانید تعادل وزنه را حفظ کنید.

چه از وزنه های معمولی و چه از ماشین ها استفاده کنید، دو مورد اول مشترک می باشد. اما در رابطه با استفاده از ماشین کمتر این حالت وجود دارد که مثلا به وسیله افتادن وزنه صدمه ببینید.

وقتی به استفاده از وزنه های آزاد می پردازید، حفظ تعادل و سنگینی وزنه آسان نیست، آن هم وقتی که ناگهان خود را در حین اجرای یک تکرار زیر بار سنگین وزنه می یابید. اگرچه ماشین ها اصولا ایمن تر از دمبل ها و هالتر ها هستند، ایمنی در آنها یک برآیند عظیم نیست. البته انجام لیفت با وزنه های آزاد هم خطرناک نیست. بخصوص اگر که بعد از مرحله گرم کردن به صورت صحیح انجام پذیرند.

تأثیر وزنه های آزاد در توسعه پایداری

وزنه های آزاد باعث می شوند تا به لحاظ مقاومتی در سراسر لیفت پایدار بمانید. زیرا در حین بالا و پایین بردن آنها مجبور به ایجاد تعادل در دامنه حرکت هستید؛ چه وقتی که آنها را بالا می برید و چه وقتی آنها را پایین می آورید.

البته برقراری ایجاد تعادل به هنگام وزنه زدن همیشه هم سودمند نیست. گاهی اوقات ایجاد تعادل به این منظور است که به صورت سنگین کار نکنید. اکثر مربی ها کار با هالتر را به دمبل ترجیح می دهند، زیرا به هنگام استفاده از آنها به منظور ایجاد تعادل طرفین سمت چپ و راست زیاد درگیر نمی شویم، بنابراین می توانیم به صورت سنگین تر کار کنیم.

اما اکثر افراد هالترها را به دستگاه ها ترجیح می دهند. اگر به منظور اجرای تمرین ها فقط از ماشین ها استفاده می کنید، تأثیر پایداری که در اثر کار با وزنه به دست می آید را از دست می دهید. تعادلی که در اثر تمرین با وزنه های آزاد در مقایسه با ماشین ها بدست می آید به منظور کسب عضله و قدرت فوق العاده تر است.

کار با دستگاه آسان تر است

نحوه به کار انداختن بعضی از دستگاه های مدرن می تواند کاملا پیچیده باشد. حفظ تعادل توسط دستگاه ها آسان تر از وزنه های معمولی است. با دستگاه آسان تر می توان سنگینی وزنه مورد استفاده را تنظیم کرد. بدین منظور کافی است که فقط یک پین را حرکت دهید. در حالی که در رابطه با استفاده از وزنه های معمولی باید میله را پایین بگذارید و سپس وزنه های مورد نظر را کم و زیاد کنید.

وزنه های آزاد فرا گیرنده تر هستند

آن ها فراگیرنده تر هستند زیرا اغلب شما را در یک حرکت معین قفل می کنند. اما دستگاه ها اجازه تغییر زیادی را به شما نمی دهند. گرچه گاهی اوقات می توانید موقعیت خود را تغییر دهید. وقتی از یک دستگاه استفاده می کنید، مسیر وزنه در کار با دستگاه از قبل معین شده است.

در نهایت، دستگاه ها برای افراد متوسط القامت طراحی شده اند، اگر از حد معینی بلندتر باشید، غیر ممکن است بتوانید به درستی از آنها استفاده کنید. گاهی هم وزنه های به کار رفته در آنها برای بدنسازانی که می خواهند سنگین کار کنند خیلی سبک است.

چرا به هر دو مورد نیاز دارید

اگر در نظر دارید تا بین دستگاه ها و وزنه های آزاد انتخابی صورت دهید، آگاه باشید که اکثر بدنسازان حرفه ای، وزنه های آزا د را انتخاب می کنند. به لحاظ عقلانی این آهن های قدیمی از دیرباز در کسب حجم فوق العاده مورد قبول هستند. با تمرین کردن به وسیله وزنه های آزاد مسلما می توانید یک بالا تنه فوق العاده برای خود فراهم کنید.

به هرحال، دستگاه ها هم برای به دست آوردن عضلات چهارسر رانی و ساق پاهای تأثیر گذار موثر هستند. اکثر بدنسازان با استفاده از دستگاه ها بر روی این عضلات کار می کنند و به بهتر کردن آنها می پردازند. البته دستگاه ها هم در رابطه با پرورش این عضلات به خوبی مجهز شده اند.

خوشبختانه در آخر مطلب قابل ذکر است که نیازی به انتخاب بین دستگاه ها و وزنه ها نیست. شما به هر دو مورد آنها نیازمندید، زیرا ان دسته از تمرین هایی که با وزنه های معمولی انجام می گیرند به هیچ عنوان نمی توانند توسط دستگاه ها تضعیف شوند، عکس قضیه هم صادق است.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۱۴دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۶۰۰دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۹دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۴۵دیدگاه

ارسال دیدگاه