کدام مکمل های بدنسازی را با هم بخوریم ؟

کدام مکمل های بدنسازی را با هم بخوریم ؟

افراد زیادی پس از خرید مکمل برای مصرف ان دچار تردید میشوند که ایا مصرف فلان با فلان

دریافت آنلاین برنامه بدنسازی و تغذیه

افراد زیادی پس از خرید مکمل برای مصرف آن دچار تردید میشوند که آیا مصرف فلان با فلان درست است؟ کدام مکمل را با کدام مخلوط کنیم و یا نکنیم؟ ما در سایت بادی فول مقالات مختلفی در این باره نوشتیم ولی قبل از توضیح در مورد چگونگی مصرف با هم مکمل ها چند نکته اساسی را مطرح میکنیم و بعد در این باره توضیح بیشتری خواهیم دارد پس لطفا با صبر و حوصله و دقت بخوانید.

مکمل ها چربی سوزها و… هر کدام برای هدفی خاص تولید میشوند و فرمول تولید و حتی روش تولید آن در روش مصرف آن تفاوت دارد و این که چه کسی چه مکملی مصرف کند یا از کدام مدل و ترکیب استفاده کند یا حتی تولید کدام کارخانه را بخرد باید بر اساس تشخیص پزشک با تجربه یا یک مربی با تجربه باشد.

چون این مورد تخصصی است و با سلامتی مرتبط است و ممکن است شما فکر کنید که من یک مکمل را میخرم همه هم میگویند فلان مکمل برای فلان هدف موثر است پس با آن به هدف میرسم نه اینطور نیست ممکن است شرایط بدنی شما با همان مکمل سازگار نباشد و دچار عارضه شوید یا حداقل این که به نتیجه نرسید.

مورد دیگری که باید هر فرد دقت کند زمان مصرف مکمل میتواند در تاثیر آن بسیار کارامد باشد مصرف بعضی از مکمل ها با زمان تمرین تنظیم میشود و بعضی دیگر با زمان خواب و بیداری هماهنگ هستند بعضی از مکمل ها در روزهای تمرین استفاده ولی بعضی دیگر مصرف نمیشوند.

حتی ممکن است مکمل ها در روزهای مختلف میزان مصرف متفاوتی داشته باشند.

اما بعد از این مقدمه باید عرض کنیم که بحث اصلی ما درستی یا نادرستی مصرف همزمان مکمل های غذایست.

در علم تغذیه به قطعیت رسیده اند که مصرف مواد غذایی متفاوت با هم صحیح نیست و بهتر است در یک زمان از یک دسته مواد غذایی یک نوع مصرف شود و در یک زمان دیگر از مواد دیگر به عنوان مثال مصرف برنج و ماهی با هم صحیح نیست بهتر است ماهی جدا و چند ساعت بعد برنج مصرف شود.

چون از دو دسته متفاوت پروتین ها و کربوهیدرات ها هستند ولی ما به دلیل لذت بردن از طعم و مزها و عادات بد غذایی این اصل را هر روز نادیده میگیریم. فقط بعضی از حرفه ای های پرورش اندام برای سلامت ماندن کبد و جذب بهتر غذا به شکل صحیح  تغذیه میکنند.

حتی علم تغذیه مدرن پا را از این فراتر گذاشته و اساتید محقق اعلام میکنند از یک دسته غذایی هم بهتر است دو ماده غذایی دریک زمان باهم مصرف نشود به عنوان مثال نان و برنج هر دو کربوهیدرات هستند ولی مصرف این دو باهم درست نیست و بهتر است در دو وعده جدا و با فاصله از هم مصرف شود.

دلیل این جدا مصرف کردن چیست؟

به زبان ساده وقتی ما غذایی را مصرف میکنیم معده ما متناسب با آن مجبور به ترشح اسید میشود حال اگر این ماده مخلوط دو یا چند ماده غذایی منفاوت باشد اسید معده در ترشح متناسب با این مخلوط دچار اختلال و احتمالا دچار فشار خواهد شد که این خود باعث از بین رفتن ارزش غذایی مواد  غذایی میشود.

 روده ها و کبد هم به همین صورت دچار اختلال در جذب و ترشح آنزیم خواهد شد به همین دلیل اختلال و عدم کار امدی دستگاه گوارش مجبور به دفع با مشکل غذا هم خواهد داشت.

لازم بذکر است توصیه همیشگی متخصصین تغذیه در عدم مصرف آب حین و بعد غذا را باید جدی بگیریم که این عمل هم باعث اختلال در جذب، هضم و دفع خواهد شد.

پس به همین دلیل مصرف هم زمان دو یا چند مدل مکمل با هم صد درصد درست نیست ولی با توجه به این که مکمل ها به صورت پودر و قرص های سبک تولید میشوند بسیار سریعتر از مواد غذایی هضم و جذب میشوند و اگر شما مجبورید بعد از مصرف غذا سه ساعت صبر کنید تا بتوانید وعده دیگری مصرف کنید فاصله مصرف بین دو  مکمل نیم ساعت کافیست.

چه بسا مصرف دو یا چند مکمل با هم باعث از بین رفتن اثر غذایی آن توسط اسید معده شود و پول، زمان و زحمت شما از بین برود.

نویسنده: اصغر مرادی

به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر پرورش اندام در رشد قدی
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۷۳دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۴۳دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۴۹دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۰۵دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۳۶۷دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۳۵۹دیدگاه

ثبت دیدگاه

6 دیدگاه در مورد “کدام مکمل های بدنسازی را با هم بخوریم ؟