5 علت ضعف سیستم ایمنی بدن و راه حل آن

۵ علت ضعف سیستم ایمنی بدن و راه حل آن

خیلی وقت ها عادات اشتباه سبک زندگی غلط، باعث پایین آمدن قدرت سیستم دفاعی بدن در برابر بیماری
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
1+

خیلی وقت ها عادات اشتباه سبک زندگی غلط، باعث پایین آمدن قدرت سیستم دفاعی بدن در برابر بیماری ها می شود و این ضعف سیستم ایمنی بدن بیماری هایی مثل سرماخوردگی را به دنبال دارد. اگر می خواهید عادات غلطی که باعث ضعف سیستم ایمنی بدن تان می شوند را بهتر بشناسید و راه حل مبارزه با آن ها را هم بدانید، خواندن این متن می تواند برای تان مفید باشد.

  • زیاد شیرینی می خورید؟

میل به خوردن شیرینی ها نه تنها باعث چاق شدن افراد می شود بلکه به ضعیف شدن قدرت دفاعی بدن شان هم کمک می کند. بر اساس آخرین تحقیقات محققان آمریکایی، خوردن ۱۰۰ گرم شکر باعث تضعیف قدرت گلبول های سفید خون به مدت ۵ ساعت در مبارزه با باکتری های مهاجم خارجی می شود. بنابراین هر بار که شما ۱۰۰ گرم از یک خوراکی شیرین را می خورید تا ۵ ساعت احتمال ابتلای تان به بیماری های ویروسی و باکتریایی افزایش می یابد. چاره چیست؟ مصرف شیرینی ها را به قندهای طبیعی محدود کنید. میوه های خشک و تازه می توانند بهترین و سالم ترین منابع تامین قند خون تان باشند.

  • اضافه وزن دارید؟

همان طور که می دانید اضافه وزن برای قلب، مغز و سایر اعضای بدن مضر است. اما شاید جالب باشد که بدانید اضافه وزن برای سیستم ایمنی بدن تان هم مشکل ساز است. در حقیقت افراد چاق بیشتر در معرض انواع بیماری ها مثل آنفلوآنزای فصلی یا نوع a هستند. اضافه وزن، تعادل بین هورمون های بدن را به هم می زند و باعث ضعیف شدن قدرت دفاعی بدن در برابر انواع بیماری ها می گردد. چاره چیست؟ تنها راه چاره برای آن ها که چاق اند و مدام با بیماری های مختلف دست به گریبان هستند، کاهش هر چه سریع تر وزن شان است. فقط این افراد باید دقت کنند که از چاله به چاه نیفتند و با رژیم های غیر اصولی، خودشان را در دردسر بزرگ تری نیندازند. بهتر است که کاهش وزن تحت نظر یک متخصص مجرب صورت گیرد.

  • بدن تان کم آب شده؟

یکی از دلایلی که مادرتان یا پزشک تان شما را مجبور به نوشیدن مایعات طی دوران سرماخوردگی می کنند، کمبود آب بدن تان است. بدن شما برای دفع سموم و بازیابی سلامت اش به آب کافی نیاز دارد و اگر شما در طول روز به اندازه ی لازم آب یا سایر نوشیدنی ها مثل چای رقیق یا آب میوه های طبیعی را ننوشید، امکان ابتلای تان به انواع بیماری ها از جمله سرماخوردگی چند برابر می شود. میزان مصرف مناسب مایعات در افراد مختلف متفاوت است. اما میانگین آن را ۸ لیوان در روز اعلام کرده اند و پزشکان اعتقاد دارند مصرف مایعات باید تا حدی باشد که رنگ ادرار فرد به زرد روشن برسد. چاره چیست؟ چای و قهوه غلیظ ننوشید و هر بار که برای کاری از جای تان بلند شدید، یک لیوان آب بخورید.

  • آبی که می نوشید سالم نیست؟

نوشیدن آب سالم یا نا سالم در مبتلا نشدن یا ابتلای شما به انواع بیماری ها بسیار موثر است. بر اساس مطالعات پژوهشگران آمریکایی، آن دسته از موش های آزمایشگاهی که آب ناسالم نوشیدند و در معرض ویروس آنفلوآنزای نوع a قرار گرفتند، بدن شان تاب مقاومت در برابر این ویروس را نیاورد و بعد از مدتی مردند اما آن دسته از موش ها که آب سالم نوشیدند و در معرض ویروس آنفلوآنزای نوع a قرار گرفتند، هر چند که آنفلوآنزا گرفتند اما بدن شان خیلی خوب توانست با این بیماری مبارزه کند و آن ها بعد از مدتی سلامتی خود را بازیافتند. چاره چیست؟ اگر از سلامت آب نوشیدنی محل زندگی یا هر جایی که هستید مطمئن نیستید، از آب های معدنی بسته بندی شده استفاده کنید یا یک پارچ تصفیه ی آب بگیرید و آب را بعد از تصفیه کردن توسط آن بنوشید. اگر هم امکان هیچ کدام از این کارها برای تان نیست، آب را بعد از ۵ دقیقه جوشاندن مصرف کنید، هر چند که این کار باعث ضد عفونی شدن کامل آب نمی شود.

  • همیشه استرس دارید؟

اصلا عجیب نیست که بعد از کارهای سنگین و پر استرس یک سرماخوردگی حسابی را تجربه کنید. بر اساس مطالعات روان پزشکان آمریکایی، ضعف سیستم ایمنی بدن، بعد از کارهای پر استرس، امر رایجی در بین خیلی از افراد است. این ضعف می تواند در اثر کارهای طولانی و استراحت کم افراد هم رخ دهد. آن ها می گویند که اگر فردی به آنفلوآنزا مبتلا شده باشد و دست از کارهای سخت و پراسترس هم بر ندارد، سلامت اش قطعا به خطر می افتد. چاره چیست؟ شاید کار کردن و پول درآوردن برای رسیدن به آرامش و سلامت ضروری باشد ولی هیچ وقت نباید خودتان را نادیده بگیرید. همیشه باید بین کار و زندگی تان تعادل برقرار کنید و هر وقت هم علایم بیماری به سراغ تان آمد، به جای سر کار رفتن، چند روز در منزل استراحت کنید تا هم همکاران تان را بیمار نکنید و هم خودتان زودتر سلامت تان را به دست آورید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۱۴دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۶۰۰دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۹دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۴۵دیدگاه

ارسال دیدگاه