فهرست مطالب

روزانه سوالات زیادی در سایت بادی فول از کاربران محترم دریافت می شود که مراحل دریافت کارت مربیگری بدنسازی چیست و برای دریافت آن چگونه اقدام نماییم برای پاسخ گویی به این عزیزان بر آن شدیم نکات کلی این موضوع را طی چند سوال جواب به اطلاع علاقمندان به مربیگری برسانیم.

شرایط و مدارک لازم برای ثبت نام کلاس مربیگری بدنسازی چیست؟

حداقل ۲۰سال و حداکثر ۶۰ سال، مدرک تحصیلی دیپلم یا گواهی اشتغال به تحصیل، مدارک شناسایی (کارت ملی، عکس و…)، پایان خدمت یا معافیت خدمت برای آقایان.


حتما مطالعه کنید: راهنمای آموزش مربیگری بدنسازی

محل ثبت نام دوره های مربیگری بدنسازی  کجاست؟

با مراجعه به هیئت بدنسازی استان خود یا سایت فدراسیون بدنسازی از زمان و مکان کلاس ها وکارگاهای پیش نیاز مطلع شوید امکان گذراندن دوره مربیگری در شهر ها و استان های دیگر برای همه هست اصولا هرسال یک استان حداقل یک بار این دوره را برگزار میکند به صورت مجزا برای بانوان و آقایان.


کارگاهای پیش نیاز قبل از کلاس های مربیگری به شکل است؟

تعدادی کارگاه که درمورد تمرینات تغذیه و امور مربوط به بدنسازی میباشد با امتیاز بندی مشخص برگزار میشود که متقاضیان کارت مربیگری باید در آن شرکت کنند جمع امتیاز کارگاها باید  به ۷۵ برسد که توسط خودهیت ها اطلاع رسانی وبرگزار میشود ومعمولا همیشه درطول سال برگزار میگردد معمولا هرکارگاه ۲۵امتیاز دارد کارگاهای ۵۰و۷۵ امتیازی نیز برگزار میشود.


برای موفقیت در این کلاس ها چه اطلاعاتی لازم است؟

برای دریافت مربیگری هر رشته ورزشی ابتدا فرد باید با کلیات آن رشته ورزشی آشنا باشد شما حداقل باید حرکات بدنسازی و نام عضلات و حرکات را بشناسید و نحوه صحیح حرکات را بدانید و اطلاعات کلی در مورد تغذیه بدانید.پیشنهاد میکنم کتاب بزرگ بدنسازی نوشته خشایار فخریان را کامل مطالعه کنید.


آیا نیازی هست با پرداخت هزینه به یک مربی دیگر آموزش خصوصی ببینم بعد در کلاس شرکت کنم؟

خیر, پیشنهاد ما کارآموزی در باشگاه ها با مربی و اساتید معتبر به صورت طولانی مدت است. کلاس خصوصی کوتاه پرهزینه با یک مربی که فقط برای کسب درامد ادعا میکنند میتوانند مربی پرورش دهند اصلا قابل توجیه نیست اکثر قهرمانان و مربیان بزرگ هم اطلاعات این کار را ندارند .بخصوص خانمها بیشتر دقت کنند فریب افراد مدعی را نخورند.


در کلاس مربیگری چه کتاب یا جزوه ای درس داده میشود؟

برای خانم ها و آقایان کلاس درجه سه کتاب دایره المعارف بدنسازی و پرورش اندام– انتشارات شناسنامه.


درکلاسهای مربیگری دروس تخصصی وعمومی چه تفاوتی دارند و یعنی چه؟

یکسری دروس در مربیگری همه رشته های ورزشی مشترک هستند که همه رشته ها برگزار میکنند مثلا دررشته تنیس روی میز, فوتبال, بدنسازی و…همه همان دروس را باید شرکت کنند و پاس کنند مثل درس اناتومی,مبانی تربیت بدنی,تغذیه, علم تمرین و ایمنی .. بعد از ان هرفردی درکلاسهای دروس تخصصی  رشته خود شرکت میکند . لازم به ذکراست شرکت کردن دراین کلاسها برای همه رشته ها ازاد است حتی اگر هیت برگزار کننده مرتبط به شما نباشد امار این کلاسها را از اداره ورزش استان خود بگیرید.

اگر شخصی کارت مربیگری تاریخ دار و یا لیسانس تربیت بدنی و مدرک بیشتری دراین رشته داشته باشد نیازی به طی کردن دروس عمومی ندارد مدرک خود را به جای قبولی دروس عمومی به هیت بدنسازی تحویل دهد و برای کلاسهای تخصصی ثبت نام کنند.

دروس عمومی در کتاب دایره المعارف بدنسازی وجود ندارد به صورت جزوه نویسی و پاورپوینت درکلاسها ارائه میشود.


کلاسهای مربیگری فیتنس که فدراسیون بدنسازی به تازگی برگزارمیکند بهتراست یا مربیگری بدنسازی کدام برای کار لازم وبهتراست؟

برای کار, مربیگری بدنسازی لازم و دارای اولویت است. مربیگری فیتنس فعلا نیاز قانونی نیست البته کسی کارت فیتنس را هم بگیرد میتواند کار کند ولی کارت بدنسازی نیاز اول باشگاهاست.


آیا برای دریافت کارت نیاز هست که بدن ورزیده ای داشته باشیم؟

خیر بدن ورزیده و شکل و شمایل بدنسازان نیاز نیست ولی داشتن یک بدن ورزیده امتیاز بزرگی برای یک مربی بدنسازی است.


اگر کسی معلولیتی وبیماری بدنی داشته باشد میتواند مربی بدنسازی شود ؟

بله اگر امکان اموزش دادن به ورزشکار را داشته باشد میتوانند کارت دریافت کنند مثال :دیسک کمر ,دیسک گردن ,بیماری قلبی ریوی ,سرع  وحتی بعضی معلولیتهای دست وپا وکمر هم ایرادی ندارد.


آیا نیاز به تحصیلات  مربوط تربیت بدنی داریم؟

خیر ولی اگر لیسانس تربیت بدنی یا مدرک بیشتر داشته باشید از گذراندن واحدهای تئوری معاف خواهید بود.


آیا بانوان باید اول کلاس های مربیگری آمادگی جسمانی را طی کنند و بعد به کلاس مربیگری بدنسازی شرکت کنند؟

خیر از سال ۹۲مربیگری بدنسازی به معنای کار با دستگاه و وزنه فقط و فقط توسط فدراسیون بدنسازی ایران و هیئت بدنسازی و پرورش اندام هر استان برگزار میشود و به کارت هیئت همگانی هیچ نیازی نیست بانوان دقت کنند که هیئت های همگانی برای کسب درامد خود این گونه تبلیغ و شایعه میکنند هیچ مدرکی به غیراز آنچه در سوال اول گفتیم نیاز نیست.


زمان دوره مربیگری چقدر طول میکشد؟

اصولا زمان آن حدود یک هفته تا ده روز کلاس و چند کارگاه آموزشی می باشد. که کلاس یک هفته ای آن به صورت مستمر ولی کارگاه ها اجباری آموزشی آن ممکن است با فاصله برگزار شود و در پایان از محتوای آموزش های تئوری و عملی سوالات مربیگری بدنسازی طرح می شود.


چه مقدار طول میکشد تا مدرک مربیگری آماده شود و به دست ما برسد؟

بطور معمول یک ماه تا دو ماه بعد از کلاس ها آزمون برگزار میشود هم عملی و هم تئوری و معمولا یک ماه بعد نتیجه آن اعلام می شود و حدودا سه ماه بعد کارت صادر می شود ولی پس از قبولی در آزمون ها می توانید گواهی از هیئت بدنسازی شهر برگزار کننده کلاس بگیرید و به کار مربیگری مشغول شوید. (از ما نشنیده بگیرید ولی همیشه کارتها دیر آماده میشود)


هزینه کلاس ها چه مقدار است؟

معمولا الان که این سوال جواب داده میشود و اواسط سال ۹۹ است کلا در طول مسیر دریافت کارت هزینه شما حدود یک میلیون  تومان خواهد شد.


آیا کارت دیگر مراکز آزاد یا دولتی و یا بعضا دانشگاه های ایرانی یا خارجی برای مربیگری معتبر است؟

خیر و بازهم خیر فقط کلاسهای مربیگری که توسط هیئت های بدنسازی مراکز استانها یا شهرستانها برگزار میشود معتبر و رسمی میباشد مابقی کلاسها فقط برای کسب درامد ان مراکز برگزار میشوند وبعضا هم در سطح پایین برگزار میشود  بهتر است برای دریافت اطلاعات بیشتر کتابهای معتبر مطالعه کنید.


آیا در کلاس های مربیگری آموزش برنامه نویسی هم آموزش داده میشود؟

خیر فقط کلیاتی در مورد حرکات و تعدادها گفته میشود که برای برنامه نوشتن مورد استفاده قرار میگیرد بعدا هم کارگاه هایی با این عناوین توسط هیئت ها برگزار میشود که در آنها هم اطلاعات کاملی نیست کلا برنامه نویسی و هوش طراحی تمرین با پیگیری,تجربه , مطالعات و دقت به روش کار مربیان با تجربه به دست میاید  و قابل تقویت است اکثر مربیان ایران برنامه هایی بدون هدف علمی ,کپی از دیگران و بی دقت مینویسند شما میتوانید با مطالعه و تحقیق جزء این مربیان نباشید و درامد بیشتری کسب کنید.


آیا کلا برای مربیگری نیازی به دریافت کارت هست و آیا همه مربیان مشغول به کار در کشور کارت مربیگری دارند؟

از لحاظ قانونی شما حتما باید کارت مربیگری داشته باشید و مثل داشتن گواهینامه برای رانندگی نیاز قانونی است ولی هستند افرادی که بدون کارت هم کار میکنند و طبیعتا کار خلافی است و در صورت مشاهده جریان قانون از فعالیت آنها جلوگیری می شود.


آیا کارت مربیگری مجوزی برای تاسیس باشگاه بدنسازی است؟

خیر فقط به شما اجازه می دهد در یک باشگاه مجوز دار مربیگری کنید یا اگر باشگاهی تاسیس نمودید در باشگاه خود مربیگری کنید.

دریافت مجوز باشگاه مراحل دیگری دارد که در این سایت به آن پرداخته ایم. (اینجا را کلیک کنید)


اگر قهرمانی بدنسازی یا رشته های دیگر داشته باشم میتوانم در باشگاه مربیگری کنم؟

هیچ قهرمانی در هیچ رشته ورزشی حتی قهرمانی جهان در پرورش اندام جایگزین کارت مربیگری بدنسازی نیست شما به صورت رسمی باید حداقل کارت درجه سه را داشته باشید.


اگر کارت مربیگری رشته دیگری را داشته باشم که در ان عنوان بدنسازی داشته باشد مثل مربیگری بدنساز کمیته ملی المپیک، مربیگری بدنسازی فوتبال میتوانم در باشگاه بدنسازی مربیگری کنم؟

خیر طبق قانون مربی باشگاه بدنسازی باید حداقل کارت مربیگری درجه سه فقط از فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام دریافت کند مابقی کارتهای مربیگری در رشته های دیگر که حتی به عنوان بدنسازی صادر میشود به این منظور بی اعتبار است.


درجه بندی کارت های مربیگری بدنسازی چگونه است؟

کارت مربیگری بدنسازی در ایران به ترتیب درجه ۳ درجه ۲ درجه ۱ و بین المللی می باشد.

کارت مربیگری بدنسازی درجه ۳ به ترتیبی که در بالا گفته شد دریافت می گردد.

کارت مربیگری درجه ۲: دو سال پس از تاریخ دریافت درجه ۳ می توان با شرکت در کلاس های درجه ۲ و آموزش تئوری و عملی آن را دریافت کرد.

کارت مربیگری درجه ۱: سه سال پس از درجه ۲ میتوانید با ثبت نام در کلاس درجه یک آن را دریافت نمایید.

کارت مربیگری بین المللی: این کارت بوسیله فدراسیون بین المللی بدنسازی یعنی IFBB صادر می گردد و اگر اصل باشد به ۴ روش  صادر می گردد. (چون جعلی آن در ایران زیاد است).

۱-از طریق فدراسیون جهانی بصورت افتخاری اهدا می شود.

۲-از طریق فدراسیون جهانی برای کسب درآمد فروخته می شود.

۳-از طریق کلاس های آزاد در کل جهان پس از چند روز کلاس اهدا می شود.

۴-فدراسیون رسمی هرکشور بعد از طی دوره درجه سه ,دو و یک به صورت قانونی این دوره ها را برگزار مینماید درایران نیز تا به حال یک یا دو دوره برگزارشده است.


ایا میشود بعد از دریافت کارت درجه سه یکدفعه کارت بین المللی یا درجه یک دریافت کرد؟

خیر مراحل قانونی و درست درجه بندی دریافت کارت باید به ترتیب ودرزمان خود انجام شود.


آیا کارت مربیگری ایران در خارج از کشور هم معتبر است؟

بله چون از یک نهاد رسمی صادرشده قابل ترجمه و حتی برای مهاجرت مدرک خوبی برای تکمیل پرونده دریافت اقامت است و بسیاری حتی افراد غیر ورزشی هم با گرفتن این کارت خود را به دروغ در کشور دیگر به عنوان مربی معرفی کردند و اقامت گرفتند ولی شما برای کار مربیگری در کشور دیگر باید استانداردهای آن کشور را کسب کنید البته کارتهای بین المللی فدراسیون جهانی IFBB در تمام جهان معتبر است.


 با مدرک مربیگری فدراسیون بدنسازی هست خارج از ایران در یک باشگاه کار کرد؟

هر کشوری قوائد و مقررات و کارت مربیگری خود را دارد شما باید کارت مربیگری همان کشور  را دریافت کنید. کارت مربیگری ایران مخصوص همینجاست وبرای دیگر کشورها معتبر نیست.


یک مربی بعد از دریافت کارت مربیگری کجا وچطور میتواند کار کند؟

چند پیشنهاد مطرح میکنم که میتوانید عمل کنید۱-خود را به باشگاههای بدنسازی  منطقه سکونت خود را برای کار معرفی کنید واطلاعات تماس بدهید۲- مربی خصوصی شوید و در همان باشگاها با پرداخت درصد ی از درامدشاگردان خود یا ان باشگاه  را تمرین بدهید ۳- یک باشگاه خصوصی کوچک برای خود بزنید ۴-اگر توان مالی دارید باشگاه بزرگ و استاندارد تاسیس کنید۵- درهیتهای بدنسازی شهر خود اماده به کار بودن خود را اعلام کنیدتا اگر باشگاهی مربی خواست به شما دسترسی داشته باشد۶- درسایتهاوشبکه های مجازی اگهی اماده به کار بودن بدهید


با توجه به بیماری کرونا ایا کلاسهای  مربیگری بدنسازی انلاین برگزار میشود؟

هنوز فدراسیون اعلام نکرده که چه تصمیمی برای  ادامه ویا برگزاری کلاسها میگیرد


من هم زمان مربی هستم و باشگاه بدنسازی دارم  چطور میتوان اموزش بیشتری در مورد کارم ببینم؟

درسایت خانه بدنسازی اطلاعات بیشتری برای اموزش مربیگری و مدیریت باشگاها هست.

نویسنده: اصغر مرادی

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب اضافه کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه

642 دیدگاه در “روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی