مزایای مولتی ویتامین

مزایای مولتی ویتامین

مولتی ویتامین ها به اندازه ای که باید توصیه نمی شوند بدون این مکمل نمی توانید به پتانسیل
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
0

مزایای مولتی ویتامین

مولتی ویتامین ها به اندازه ای که باید توصیه نمی شوند بدون این مکمل نمی توانید به پتانسیل واقعی فیتنس برسید. ویتامین ها و مواد معدنی برای رشد و توسعه بدن و حفظ سلامتی ضروری می باشند. ورزشکاران به دلیل فعالیت زیاد آنها به ویتامین و مواد معدنی بیشتری نیاز دارند.

مکمل ها نباید جایگزین کامل مواد غذایی شوند آنها تمامی مزیت های غذا را برای بدن فراهم نمی کنند پس حتما تغذیه سالم خود را حفظ کنید. مصرف مولتی ویتامین ضروریست زیرا با مصرف غذای روزانه ممکن است برای شخصی که فعالیت بدنی زیادی دارد تمامی ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای بدن تامین نشود.

هر ویتامینی نقش خودش را در بدن ما دارد. این ریز مغذی ها برای فرایند سنتز پروتئین، کنترل سطح انرژی، ترمیم بافت عضلات و خیلی چیزهای دیگر مورد نیاز است.

چند مزیت مولتی ویتامین :

شما را سرحال و زنده نگه می دارد

بهبود هضم غذا

افزایش سطح انرژی

تقویت سیستم ایمنی بدن

مولتی ویتامین ها

مولتی ویتامین ها

 

چه ویتامین ها و مواد معدنی مهم هستند ؟

بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی برای بدن مهم می باشند اما برخی از آنها نقش مشابه ای دارند.

ویتامین D (همچنین ویتامین A و K) : همگی فایده ویتامین D برای استخوان ها را می دانیم زیرا کمک می کند کلسیم جذب شود. اما به جذب فسفر نیز کمک می کند که برای سنتز ATP (روشی بیوشیمیایی برای ذخیره و استفاده انرژی) مورد نیاز است. ویتامین های A و K به تنظیم کلسیم در بدن کمک می کنند.

ویتامین C (همچنین ویتامین E، سلنیوم) : ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که ریکاوری را بالا می برد و از پروتئین ها در مقابل آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند. این ویتامین در بدن ذخیره نمی شود بنابراین لازم است که به صورت روزانه مکمل آن را مصرف کنید.

ویتامین B6، ویتامین B12، (همچنین ویتام B1، B2، B3، B9 و B5) : به زبان ساده این ویتامین ها در متابولیسم کربوهیدرات ها، چربی ها و سوخت و ساز پروتئین و تولید انرژی  درگیر می باشند. بسیاری از آنها برای هضم سالم غذا ضروری هستند.

منیزیم، آهن و زینک : منیزیم عنصری ضروری برای تولید انرژی (ATP) و سنتز پروتئین مورد نیاز است و کمک می کند خواب بهتری داشته باشید. آهن در فرایند رساندن اکسیژن به سلول ها و بافت های عضلانی حیاتی می باشد. زینک نمی تواند در بدن ذخیره شود پس مصرف روزانه ی آن بسیار مهم است. زینک برای التیام زخم ها و آسیب ها نیاز است. همچنین به ایمنی بدن، سوخت و ساز، و سنتز پروتئین و DNA کمک می کند.

زمان مصرف مولتی ویتامین

برخی از ریزمغذی ها محلول در چربی هستند، باید با غذا میل شوند. توصیه می شود بعد از صبحانه و یک عدد بعد از شام مصرف شود.

اثرات جانبی مولتی ویتامین

به موارد توصیه شده روی جعبه قرص ها توجه کنید. مولتی ویتامین قطعا بی ضرر است اما در صورت تغذیه خوب نیازی نیست مصرف آن را زیاد کنید. مصرف بیش از حد برخی از ویتامین ها اثرات منفی دارد. مثلا اگر ویتامین C زیاد مصرف کنید درد معده یا تهوع به شما دست می دهد سایر ویتامین ها می توانند اثرات بدتر داشته باشند.

مولتی ویتامین برای مردان و زنان

مردان و زنان نیازهای متفاوتی به مولتی ویتامین دارند مولتی ویتامین مخصوص خود را بخرید. کیفیت مولتی ویتامین نیز بسیار مهم است قبل از خرید، محصول مورد نظر را چک کنید.

 

منبع:

https://www.gymaholic.co/articles/multivitamin-benefits

 

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۸۸دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۷دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۸۶دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۵دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۵۳۲دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۲۹دیدگاه

ارسال دیدگاه

4 دیدگاه در “مزایای مولتی ویتامین

 1. Avatar
  1. نویسنده
   اصغر مرادی
 2. Avatar
  1. نویسنده
   اصغر مرادی

ارسال دیدگاه