برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

کاتالوگ

مقالات

مشاوره تجهیز باشگاه

اخبار بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

لیست باشگاه بدنسازی

تبلیغات

برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

مقالات

اخبار بدنسازی

کاتالوگ

مشاوره تجهیز باشگاه

تبلیغات

لیست باشگاه بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

منو
برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

کاتالوگ

مقالات

مشاوره تجهیز باشگاه

اخبار بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

لیست باشگاه بدنسازی

تبلیغات

برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

مقالات

اخبار بدنسازی

کاتالوگ

مشاوره تجهیز باشگاه

تبلیغات

لیست باشگاه بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

فهرست مطالب

ال آرژنین (آرژنین) در حقیقت یک آمینو اسید است. آیا می تواند سلامتی شما را بهبود بخشد؟ بله، در بعضی از موارد. آیا بدن شما را تبدیل به غول عضله می کند؟ خیر، بلکه مصرف زیاد آن سلامتی شما را نیز به خطر می اندازد.

آرژنین به بدن کمک می کند از پروتئین های بی فایده و سنتز شده خلاص شوید، شرایط خاصی مثل سوختگی های شدید، عفونت، زردی، کمبود پروتئین و سوء تغذیه می تواند بر توانایی بدن برای تولید آرژنین تاثیر گذارد (منبع: Drugs.com).

افرادی که آرژنین کافی ندارند ممکن است علائمی مثل یبوست، ریزش مو، و مشکلات پوستی داشته باشند، زخم های آنها ممکن است دیر خوب شوند و در کبدشان احتمال تشکیل چربی هست.

این مقاله کمی بیشتر در مورد آرژنین به شما می گوید: در مورد کاری که آرژنین می کند یا انجام نمی دهد، اینکه ما در مورد آن چه می دانیم و نمی دانیم، مزیت ها و خطرات مصرف آن و نقش آن در رشد انسان.

کار ال آرژنین در بدن

به عنوان یک آمینو اسید نیمه ضروری تعریف شده است. بدن خودش آرژنین تولید می کند اما در برخی از موارد مثل جراحت بدنی یا بیماری کبد افراد دچار کمبودهایی می شوند که در این صورت به ال آرژنین نیاز پیدا می کنند.

بدن شما به ال آرژنین برای ساخت اوره احتیاج دارد، محصول زائدی که موقع ادرار از آن خلاص می شوید. اوره یک ماده ی جانبی است و زمانی که بدن پروتئین را تجزیه می کند تولید می شود. بدن شما به مقداری نیتروژن نیاز دارد اما تجزیه پروتئین بیشتر از چیزی که بدن نیاز دارد نیتروژن تولید می کند. تولید اوره روشی کارامد برای بدن است تا از نیتروژن اضافی خلاص شود. ال آرژنین به بدن کمک می کند تعادل شیمیایی و مواد زائد خود را برقرار کند. همچنین ال آرژنین به بدن در کراتین سازی، پروتئینی که در قدرت و حجم دادن عضلات سهیم است، کمک می کند. به همبن دلیل، صنعت بدنسازی عاشق خرید مکمل های کراتین و ال آرژنین است.

برخی از اثرات ال آرژنین به روشی بستگی دارد که در آن بدن در معرض مواد شیمیایی قرار گرفته است. ال آرژنین می تواند به عنوان یک مکمل غذایی یا بصورت استنشاقی یا تزریقی تجویز شود و البته شما مقداری از آن را از طریق غذاهایی که می خورید دریافت می کنید.

وقتی به عنوان دارو تجویز می شود، یک گشاد کننده ی عروق است یعنی رگ های خونی را بزرگ می کند و اجازه می دهد فوراً خون بیشتری جریان پیدا کند. این امر تاثیر پایین آوردن فشار خون را دارد و در برخی موارد به بدن کمک می کند انسداد شریانی که در شرایط آرترواسکلروز رخ می دهد را تغییر دهد.

مزیت های ال آرژنین

چه مقدار از ال آرژنین کمک کننده است؟

ابتدا، ممکن است آرژنین اختلالات تولید اوره و دفع آب را درمان کند. بعضی از نامتعادل کننده های شیمیایی باعث می شوند بدن مواد زائد را در خود انباشته کند. بسته به مقدار مواد شیمیایی درگیر، آرژنین می تواند تعادل را بازگرداند (منبع : Medline plus).

آرژنین همچنین علایم آنژین (درد قفسه سینه) و بیماری عروق کرونر را کاهش می دهد. دو مرکز سلامتی ملی و مایو کلینیک اعلام کرده اند با تحقیقات بیشتر می توان ثابت کرد که آرژنین برای بیماران قلبی درمان خوبیست. این مکمل همچنین جریان خون را بهبود می بخشد. برای بیماران خاص آرژنین می تواند فشار خون را پایین آورد و همچنین افرادی که از لخته شدن خون بخصوص در پاها رنج می برند با استفاده از این مکمل دردشان تسکین می یابد.

اگر دارای زخم سر باز باشید آرژنین شاید جایگزین دارویی خوبی باشد و همچنین افرادی که دارای سوختگی شدید، سوء تغذیه، و بیماری های زائد خاصی هستند که بیماری آنها به کندی التیام می یابد، کسانی که دارای ریسک بالای عفونت و دیگر عوارض هستند نیز از فواید این مکمل مستثنی نیستند. در این موارد به عنوان یک درمان امیدوار کننده است (منبع: Medline, Drugs.com).

بعضی از مردم باور دارند ال آرژنین رشد را نیز تنظیم می کند. رشد نامنظم یا بیش از حد شاید یکی از علایم کمبود ال آرژنین باشد. ال آرژنین همچنین درد میگرن را نیز کاهش می دهد. تحقیقات بیشتری نیاز است اما ال آرژنین در ترکیب با دیگر داروهای مسکن مثل ایبوپروفن شاید به خوبی جواب دهد. بسیاری از مردم ادعا می کنند ال آرژنین می تواند توده ی عضلانی بسازد اما ال آرژنین یک سازنده ی معجزه آسای عضله نیست که برخی از فروشندگان از خود می گویند، پس چه ماده ی شیمیایی می تواند تمامی این ادعاها را ممکن سازد؟ آمینو اسید شاید حداقل به شما کمک کند حجم عضله ی خود را حفظ کنید، شاید.

ال آرژنین و عوارض جانبی آن

هر دارو یا مکملی می تواند عوارض جانبی داشته باشد. ال آرژنین نیز از این قائده مستثنی نیست. مشکلات کبد و کلیه می تواند با ال آرژنین تشدید شود. استفاده از ال آرژنین همچنین می تواند منجر به مشکلاتی در تعادل پتاسیم و کم شدن آب بدن و همچنین گرفتگی عضلات معده، حالت تهوع و دیگر مشکلات گوارشی شود.

همچنین می تواند عوارض جانبی مرتبط با گردش خون داشته باشد. افرادی که از حملات قلبی ریکاوری شده اند نباید آن را مصرف کنند زیرا ال آرژنین رگ های خون را گشاد می کند و خطر خونریزی بیش از حد را افزایش می دهد. آرژنین برای کسانی که دارای بیماری های فشار خون پایین شدید، بیماری سلولی داسی هستند مضر است و بیماری شان را تشدید می کند.

یکی از شدیدترین عوارض جانبی که آرژنین دارد آنافیلاکسی (حساسیت شدید) است. این یک نوع بیماری واکنش آلرژیک شدید است که می تواند باعث شوک یا حتی منجر به مرگ  شود. در یک واکنش آنافیلاکتیک ممکن است علایم لرز ناگهانی، عرق کردن، لرزش، کهیر، استفراغ و اسهال، تنگی نفس، سرگیجه یا غش را به یکباره تجربه کنید. پس اگر هرگونه آلرژی دارید قبل از تست حساسیت به آن، آرژنین را مصرف نکنید.

ال آرژنین و رشد قدی انسان

اگر این مکمل باعث تحریک تولید پروتئین بخصوص کراتین می شود آیا نباید یک انتخاب طبیعی برای کمک به رشد انسان باشد؟ هم بله و هم خیر.

ما هنوز تمام اثرات ال آرژنین بر روی بدن را نمیدانیم. آرژنین توسط سازمان غذا و داروی امریکا برای آزمایش اختلالات رشد انسان تایید شده است. در این آزمایشات، ال آرژنین به بدن تزریق شد. وجود آن در بدن به پزشکان کمک کرد سطح رشد هورمون ها را مشخص کنند. ال آرژنین ممکن است فعالیت هورمون های خاصی مثل هورمون رشد انسان را افزایش دهد اما این تنها یک احتمال بزرگ است.

احتمال این وجود دارد که آرژنین قبل از تولد به رشد انسان کمک کند. هنوز تحقیقات کافی برای تعیین قطعی آن صورت نگرفته اما احتمال دارد که روزی زنان حامله مکمل های آرژنین را برای کمک به رشد جنین خود مصرف کنند. وزن پایین در بدو تولد عامل خطر اصلی مرگ نوزادان و مشکلات متعدد سلامتی آنها می باشد.

با این وجود حتی اگر آرژنین بعنوان مکمل رویایی بدنسازان تبلیغ شود، بعنوان تقویت کننده ی ورزشی از مایو کلینیک رتبه ی  D (چهارمین رتبه) را کسب می کند. پس بخاطر آن باشگاه را ترک نکنید. در جستجوی راهی برای تراشیده کردن عضلات و شکمی شش تکه بنظر می رسد هیچ راه میانبری وجود ندارد.

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

4/5 – (1 امتیاز)
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

151 پاسخ

 1. سلام من دختری ۱۶ ساله هستم قدم ۱۵۴ تا است آیا مصرف الآرژنین ۱۰۰۰ رو در روز دوبار مصرف کنم جواب میده؟

 2. سلام وقت بخیر. من تقریبا ۱۵ روزه از قرص ال آرژنین و کلسیم به تجویز پزشک استفاده میکنم و عادت ماهانه ام عقب افتاده. میخواستم ببینم تاثیر این داروعه؟

 3. سلام من ۴۱ سال سن دارم . ۹۳ کیلو وزن
  دو ماه بدنساز ی کار میکنم مربی گفته ۳۰۰۰ میلی گرم قبل از تمرین میخواستم بدونم زیاد نیست ؟

 4. آیا ال ار ژنین بر خواب نیز تاثیر گذار است ؟ من روزانه دو عدد صبح و قبل تمرین مصرف میکنم ایرادی دارد ؟؟

 5. سلام آیا قرص ال آرژنین برای کسایی که بیش از حد خود ارضایی می کنند خوب است اصلا کمکی برای دریافت مواد مغذی که از منی خاج شده را برای بدن بر می گرداندلطفا زود جواب بدین ممنون

 6. سلام ممنون از سایت خوبتون میخاستم بدنم من قرص ال آرژنین استفاده میکنم برای بدن سازی من قبلا اسم داشتم ضرر دارد سن ۱۸ قد ۱۷۸وزن۸۹

   1. با سلام . مدت کوتاهیه ال آرژنین روزی دوتا استفاده میکنم . خیلی لاغرم کرده ‌. چرا؟؟

 7. سلام من ۱۵ سال و ۷ ماه سن دارم و حدود ۷ ماهی هم هست که به بلوغ رسیدم و قدمم ۱۷۲ هست مصرف قرص ال ارژنین در کنار زینک میتونه روی قدم تاثیر خوبی بذاره (ال ارژنین ۵۰۰mg lifplan) . و طریقه مصرفش چطور هست

 8. سلام . خسته نباشید من ۲۷ سال سن دارم واز یکسال پیش برای بدن سازی از قرص ال ارژنین استفاده میکنم چند وقتی متوجه شدم قسمت فک وصورتم برجسته شده استخوان کتف، بازو….؟ بااین که از این دارو فقط برای استقامت و فیتنس استفاده میکنم ایا باعث اکرومگالی میتونه بشه در بزرگسالان یاخیر چون من جای را برای این مشکل در سایت ها پیدا نکردم…… اگه شما اطلاعاتی دارید لطفا بگید … تا تمام ما ورزشکاران‬‎ این مشکل رفع بشه . ( در ضمن من فوق لیسانس تربیت بدنی) هستم

  1. سلام منم دقیقا به خاطر همین مسئله می ترسم استفاده کنم میشه یکم راهنماییم کنید روی شما این عوارضو داشته؟

 9. سلام ببخشید من فروردین امسال میرم تو ۱۵ سال قدم ۱۷۴ هست وزنمم ۶۹ چون رشته ورزشیم بسکتبال هست اگر قدم بلند تر باشد موفق ترم میخواستم بدونم میتونم قرص ال آرژنین مصرف کنم

  1. با عرض سلام و خسته نباشید
   دو تا قوطی کپسول دارم که مکمل ال ارژنین و ال ارتینین هست براش زیاد هزینه کردم اما انقضاش
   ابتدای ۲۰۱۸ هست میخوام ببینم می تونم مصرف کنم…ایا اینجور مواد تاریخ گذشته مصرفشون اشکال داره؟
   تشکر

 10. سلام آقای عزیز ممنون از سایت خوبتون من پسری ۱۷ساله با ۸۵کیلو وزن و ۱۷۳قد هستم و پدر و مادرم هم قد کوتاه هستند. حدود ۲سال هست که بدن سازی به صورت پاوری کار میکنم و الان غزروف های من درد می کنه واز مربی پرسیدم ال آرژنین را توصیه کردن .می خواستم بدونم که اول روی دردغزروف و بعد روی قد من تاثیری دارد و این که با قرص تریپل فلکس تداخلی دارد لطفا اگه میشع جواب بدید

  1. احتمالا از فشاربیش از حد وتوان درتمرین است وممکن است اسیب ادامه دار وپیشرفته شود اولا فشارر ا کم کنید دوما به پزشک متخصص مراجعه کنید من ومربی شما اجازه طبابت نداریم

 11. سلام من ارزنین ۱۰۰دارم تو جای مرطوب بوده روی قرص دون دون شده میخواستم ببینم مصرف کنم یا خیر

 12. سلام وقت بخیر..میخواستم بدونم خودارضایی مانع تاثیر ارژنین میشه؟بعد اینکه معمولا بعد از مصرف چه مدتی یا چه تعدادی تاثیرشو نشون میده

 13. سلام.
  من ١٧ سالمه یکماهه که ارژنین ١٠٠٠ میلی گرم مصرف میکنم،میخواستم ببینم بعد از چه مدتی ارژنین تاثیر میزاره واسه قد؟

 14. سلام خسته نباشید من ۲۷ سالمه قد ۱۸۲ وزن ۶۲ به نظر شما قرص ال ارژنین برایم مناسب است؟
  چند روزی مصرف میکردم احساس میکردم لاغر تر شدم و خوابم کمتر شده،اولین بار که مصرف کردم حالت تهوع ولرزش داشتم بعدش دزشو به نصف قرص ۵۰۰رسوندم،من هدفم از مصرفش این بود که هیکل درشت بشه و وزن بیشتر شه.ولی تاثیری نزاشته.
  ممنون متشکر.

 15. سلام خسته نباشی ۱۷سالمه الان دو روز قرص ال ارژنین لیسین مصرف میکنم واسه رشد قد میخوام ایا تاثیر داره ادامه بدم؟

 16. سلام
  آیا مصرف آرژنین و لیزین و ویتامین c
  به صورت همزمان قبل از تمرین و سب قبل خواب
  میتونه از نظر جذب آرژنین مشکلی ایجاد کند
  لازمه با فاصله مصرف بشن یا خیر
  ممنون

 17. ایا مصرف هم زمان کارنتین و ارژنین باعث بیماری می شود
  برای منی که ۱۰۹ وزن ۱۸۳ قد و ۱۹ سال سن
  در ضمن بدنسازی سنگین کارمی کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درج آگهی بدنسازی

حداکثر 10 عکس مجاز می باشد