ال آرژنین : آنچه که باید بدانید

ال آرژنین  ال آرژنین ( یا آرژنین ) در حقیقت یک آمینو اسید است. آیا می تواند سلامتی

ال آرژنین 

ال آرژنین ( یا آرژنین ) در حقیقت یک آمینو اسید است. آیا می تواند سلامتی شما را بهبود بخشد؟ بله ، در بعضی از موارد. آیا بدن شما را تبدیل به غول عضله می کند؟ خیر، بلکه مصرف زیاد آن سلامتی شما را نیز به خطر می اندازد.

آرژنین به بدن کمک می کند از پروتئین های بی فایده و سنتز شده خلاص شوید، شرایط خاصی مثل سوختگی های شدید، عفونت، زردی، کمبود پروتئین و سوء تغذیه می تواند بر توانایی بدن برای تولید آرژنین تاثیر گذارد (منبع: Drugs.com).

افرادی که آرژنین کافی ندارند ممکن است علائمی مثل یبوست، ریزش مو، و مشکلات پوستی داشته باشند، زخم های آنها ممکن است دیر خوب شوند و در کبدشان احتمال تشکیل چربی هست.

این مقاله کمی بیشتر در مورد آرژنین به شما می گوید: در مورد کاری که آرژنین می کند یا انجام نمی دهد، اینکه ما در مورد آن چه می دانیم و نمی دانیم، مزیت ها و خطرات مصرف آن و نقش آن در رشد انسان.

کار ال آرژنین در بدن

ال آرژنین به عنوان یک آمینو اسید نیمه ضروری تعریف شده است. بدن خودش آرژنین تولید می کند اما در برخی از موارد مثل جراحت بدنی یا بیماری کبد افراد دچار کمبودهایی می شوند که در این صورت به ال آرژنین نیاز پیدا می کنند.

بدن شما به ال آرژنین برای ساخت اوره احتیاج دارد، محصول زائدی که موقع ادرار از آن خلاص می شوید. اوره یک ماده ی جانبی است و زمانیکه بدن پروتئین را تجزیه می کند تولید می شود. بدن شما به مقداری نیتروژن نیاز دارد اما تجزیه پروتئین بیشتر از چیزی که بدن نیاز دارد نیتروژن تولید می کند. تولید اوره روشی کارامد برای بدن است تا از نیتروژن اضافی خلاص شود. ال آرژنین به بدن کمک می کند تعادل شیمیایی و مواد زائد خود را برقرار کند. همچنین ال آرژنین به بدن در کراتین سازی، پروتئینی که در قدرت و حجم دادن عضلات سهیم است، کمک می کند. به همبن دلیل، صنعت بدنسازی عاشق خرید مکمل های کراتین و ال آرژنین است.

برخی از اثرات ال آرژنین به روشی بستگی دارد که در آن بدن در معرض مواد شیمیایی قرار گرفته است. ال آرژنین می تواند به عنوان یک مکمل غذایی یا بصورت استنشاقی یا تزریقی تجویز شود و البته شما مقداری از آن را از طریق غذاهایی که می خورید دریافت می کنید.

وقتی به عنوان دارو تجویز می شود، یک گشاد کننده ی عروق است یعنی رگ های خونی را بزرگ می کند و اجازه می دهد فوراً خون بیشتری جریان پیدا کند. این امر تاثیر پایین آوردن فشار خون را دارد و در برخی موارد به بدن کمک می کند انسداد شریانی که در شرایط آرترواسکلروز رخ می دهد را تغییر دهد.

مزیت های ال آرژنین

چه مقدار از ال آرژنین کمک کننده است؟

ابتدا، ممکن است آرژنین اختلالات تولید اوره و دفع آب را درمان کند. بعضی از نامتعادل کننده های شیمیایی باعث می شوند بدن مواد زائد را در خود انباشته کند. بسته به مقدار مواد شیمیایی درگیر، آرژنین می تواند تعادل را بازگرداند (منبع : Medline plus).

آرژنین همچنین علایم آنژین ( درد قفسه سینه ) و بیماری عروق کرونر را کاهش می دهد. دو مرکز سلامتی ملی و مایو کلینیک اعلام کرده اند با تحقیقات بیشتر می توان ثابت کرد که آرژنین برای بیماران قلبی درمان خوبیست. این مکمل همچنین جریان خون را بهبود می بخشد. برای بیماران خاص آرژنین می تواند فشار خون را پایین آورد و همچنین افرادی که از لخته شدن خون بخصوص در پاها رنج می برند با استفاده از این مکمل دردشان تسکین می یابد.

اگر دارای زخم سر باز باشید ال آرژنین شاید جایگزین دارویی خوبی باشد و همچنین افرادی که دارای سوختگی شدید، سوء تغذیه، و بیماری های زائد خاصی هستند که بیماری آنها به کندی التیام می یابد، کسانی که دارای ریسک بالای عفونت و دیگر عوارض هستند نیز از فواید این مکمل مستثنی نیستند. ال آرژنین در این موارد به عنوان یک درمان امیدوار کننده است (منبع : Medline, Drugs.com).

بعضی از مردم باور دارند ال آرژنین رشد را نیز تنظیم می کند. رشد نامنظم یا بیش از حد شاید یکی از علایم کمبود ال آرژنین باشد. ال آرژنین همچنین درد میگرن را نیز کاهش می دهد. تحقیقات بیشتری نیاز است اما ال آرژنین در ترکیب با دیگر داروهای مسکن مثل ایبوپروفن شاید به خوبی جواب دهد. بسیاری از مردم ادعا می کنند ال آرژنین می تواند توده ی عضلانی بسازد اما ال آرژنین یک سازنده ی معجزه آسای عضله نیست که برخی از فروشندگان از خود می گویند، پس چه ماده ی شیمیایی می تواند تمامی این ادعاها را ممکن سازد؟ آمینواسید شاید حداقل به شما کمک کند حجم عضله ی خود را حفظ کنید، شاید.

ال آرژنین و عوارض جانبی آن

هر دارو یا مکملی می تواند عوارض جانبی داشته باشد. ال آرژنین نیز از این قائده مستثنی نیست. مشکلات کبد و کلیه می تواند با ال آرژنین تشدید شود. استفاده از ال آرژنین همچنین می تواند منجر به مشکلاتی در تعادل پتاسیم و کم شدن آب بدن و همچنین گرفتگی عضلات معده، حالت تهوع و دیگر مشکلات گوارشی شود.

همچنین می تواند عوارض جانبی مرتبط با گردش خون داشته باشد. افرادی که از حملات قلبی ریکاوری شده اند نباید آن را مصرف کنند زیرا ال آرژنین رگ های خون را گشاد می کند و خطر خونریزی بیش از حد را افزایش می دهد. آرژنین برای کسانی که دارای بیماری های فشار خون پایین شدید، بیماری سلولی داسی هستند مضر است و بیماری شان را تشدید می کند.

یکی از شدیدترین عوارض جانبی که آرژنین دارد آنافیلاکسی (حساسیت شدید) است. این یک نوع بیماری واکنش آلرژیک شدید است که می تواند باعث شوک یا حتی منجر به مرگ  شود. در یک واکنش آنافیلاکتیک ممکن است علایم لرز ناگهانی، عرق کردن، لرزش، کهیر، استفراغ و اسهال، تنگی نفس، سرگیجه یا غش را به یکباره تجربه کنید. پس اگر هرگونه آلرژی دارید قبل از تست حساسیت به آن، آرژنین را مصرف نکنید.

ال آرژنین و رشد قدی انسان

اگر ال آرژنین باعث تحریک تولید پروتئین بخصوص کراتین می شود آیا نباید یک انتخاب طبیعی برای کمک به رشد انسان باشد؟ هم بله و هم خیر.

ما هنوز تمام اثرات ال آرژنین بر روی بدن را نمیدانیم. آرژنین توسط سازمان غذا و داروی امریکا برای آزمایش اختلالات رشد انسان تایید شده است. در این آزمایشات، ال آرژنین به بدن تزریق شد. وجود آن در بدن به پزشکان کمک کرد سطح رشد هورمون ها را مشخص کنند. ال آرژنین ممکن است فعالیت هورمون های خاصی مثل هورمون رشد انسان را افزایش دهد اما این تنها یک احتمال بزرگ است.

احتمال این وجود دارد که آرژنین قبل از تولد به رشد انسان کمک کند. هنوز تحقیقات کافی برای تعیین قطعی آن صورت نگرفته اما احتمال دارد که روزی زنان حامله مکمل های آرژنین را برای کمک به رشد جنین خود مصرف کنند. وزن پایین در بدو تولد عامل خطر اصلی مرگ نوزادان و مشکلات متعدد سلامتی آنها می باشد.

با این وجود حتی اگر آرژنین بعنوان مکمل رویایی بدنسازان تبلیغ شود، بعنوان تقویت کننده ی ورزشی از مایو کلینیک رتبه ی  D (چهارمین رتبه) را کسب می کند. پس بخاطر آن باشگاه را ترک نکنید. در جستجوی راهی برای تراشیده کردن عضلات و شکمی شش تکه بنظر می رسد هیچ راه میانبری وجود ندارد.

منبع : health.howstuffworks.com

به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر پرورش اندام در رشد قدی
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۵۵دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۱۸دیدگاه
دریافت برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۴۹۴دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۴۶۲دیدگاه
تغذیه قبل وبعد تمرین بدنسازی
قبل و بعد از تمرین بدنسازی چه ...
 
۳۳۵دیدگاه
راهنمایی مصرف مکملهای غذایی
بهترین راهنمایی مکمل ها برای م...
 
۳۱۶دیدگاه

ثبت دیدگاه

104 دیدگاه در مورد “ال آرژنین : آنچه که باید بدانید

  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
    1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
    1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
  1. مربی سایت:
    1. مربی سایت: