اصول صحیح کاهش وزن

اصول صحیح کاهش وزن

هدف اصلی بسیاری از ورزشکارانی که به باشگاه های پرورش اندام می آیند کاهش وزن و کاهش چربی
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

اصول صحیح کاهش وزن

هدف اصلی بسیاری از ورزشکارانی که به باشگاه های پرورش اندام می آیند کاهش وزن و کاهش چربی ها – بخصوص در ناحیه شکم و پهلوها – می باشد. اما بسیاری از آنها بعد از ماهها تمرین به هدف خود نمی رسند و نا امیدانه به سراغ داروهای غیر مجاز و راههای پر خطر دیگری از این دست میروند و حتی بسیاری از آنها باشگاه را برای مدتی ترک می کنند. اما به راستی مشکل کجاست؟

تاثیر گرما بر چربی های شکم

در ذیل اصول صحیح کاهش وزن و چربی، حضورتان ارائه می شود:

اصل اول: هیچگاه هدف نامعقولی برای خودتان تعیین نکنید و همیشه سعی کنید برای خود اهداف دست یافتنی مناسبی تعیین کنید.

اصل دوم: سعی کنید تنها بخاطر خواسته خود برای کاهش وزن تلاش کنید و اگر دیگران به شما گفته اند که باید لاغر شوید مطمئن باشید نتیجه ای نخواهید گرفت. پس ابتدا خود را از درون و با تمام وجود آماده کاهش چربی های اضافه بدن خود کنید و سپس برای آن تلاش کنید.

اصل سوم: بهتر است علاوه بر رژیم غذایی کاهش وزن زمانی برای تمرینات با وزنه برای خود اختصاص دهید. چرا که بافت چربی برای بقا و زنده ماندن به کالری بسیار کمتری در قیاس با بافت های عضلانی نیاز دارد.

اصل چهارم: کاهش دریافت مواد مغذی و محدود کردن این مواد نه تنها باعث کاهش وزن نمی شود بلکه باعث کاهش انرژی، بروز بیماری ها، کمبود انرژی در طول تمرینات و … میشود. پس سعی کنید در طراحی رژیم غذایی کاهش وزن خود از یک متخصص تغذیه و در صورت امکان متخصص تغذیه ورزشی کمک بخواهید.

اصل پنجم: روزانه حداقل بین ۵ تا ۶ وعده غذایی کم حجم میل کنید. این کار برای افزایش متابولیسم و سرعت در چربی سوزی می شود.

اصل ششم: انجام تمرینات هوازی سه الی چهار بار در روز و هر بار به مدت حداقل ۳۰ دقیقه و حداکثر ۶۰ دقیقه به روند چربی سوزی شما کمک شایانی خواهد کرد مخصوصا اگر این زمان قبل از صبحانه با شکم خالی انجام شود شاهد پیشرفت بیشتری خواهید بود چرا که بدن شما در آن زمان سوختی به جز چربی های ذخیره شده در اختیار ندارد و آنها را می سوزاند.

اصل هفتم: مصرف کربوهیدرات ها بعد از غروب آفتاب ممنوع و یا بسیار محدود شود. کربوهیدرات ها انرژی فعالیت های شما را فراهم می کند . در ساعات پس از غروب آفتاب تا صبح به جز عده معدود که شامل پرستاران و کارمندان شیفت شب بیمارستان ها و یا افراد مشابه می شود، بقیه افراد به انرژی آنچنانی نیاز نخواهند داشت و در صورت مصرف کربوهیدرات های پیچیده به دلیل عدم نیاز بدن به این مواد آنها به صورت چربی ذخیره خواهند شد.

اصل هشتم: مصرف سبزیجات تازه و مواد حاوی فیبر به عنوان یک جزء بسیار مهم و تاثیر گذار در روند چربی سوزی و کاهش اضافی چربی بدن به حساب می آید. چرا که مصرف آنها باعث سیری کاذب به دلیل پر شدن معده خواهد شد و همچنین این مواد برای هضم به زمان بیشتری نسبت به مواد دیگر خواهد داشت به همین دلیل فرد مصرف کننده این مواد، مدت زمان زیادی احساس سیری خواهد کرد. به این دلیل است که مصرف سبزیجات تازه و سالاد کاهو بدون افزودنی و سس، غذای مناسبی در کنار غذای اصلی شما می باشد.

اصل نهم: اشتباه بسیاری از مردم و ورزشکاران عادی این است که در زمان کاهش وزن مصرف آب باید محدود شود! اما این نظریه کاملا اشتباه و غلط است. چرا که آب کمک می کند تا مواد زائد سمی بدن بسیار زودتر از بافت ها و ارگان های داخلی بدن خارج شود. پس سعی کنید روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید. نکته مهم این است که مقصود ما چای یا قهوه یا سایر نوشیدنی ها نیست، بلکه تنها مقصود آب است.

 

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۸۴دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۵دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۷۴دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۲۷دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۵۰۲دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۱۳دیدگاه

ارسال دیدگاه