فهرست مطالب

تمرینات سنگین بدنسازی

وزنه های افراطی

هر از گاهی ممکن است در چیزهایی که خوب هستند نیز دچار افراط شوید تمرینات سنگین بدنسازی یک ایده بسیار خوب به حساب می آید اما تا جایی که مربوط به افزایش سایز عضله می شود از لیست ضروریات خارج می شود.
برای افزایش سایز باید از سنگین ترین وزنه ممکن با فرم درست در قالب ۱۶ الی ۱۰ تکرار استفاده کنید و از حرکات پایه ای بهره ببرید. خیلی از بدنسازان تمرکزشان روی استفاده از حداکثر وزنه با دامنه تکرارهای کمتر یا فرم حرکتی نادرستی است.

اگر ست به ست، حرکت به حرکت بخواهید کمتر از ۶ تکرار اجرا کنید به احتمال زیاد چیزی به غیر از درد مفصل و تاندون به دست نخواهید آورد. اگر همیشه از وزنه هایی استفاده کنید که شما را ناچار به تقلب در فرم حرکت کند، یعنی که به طور مشخص روی عضله هدف خود استرس وارد نمی کنید. اگر نمی خواهید بزرگتر شوید همیشه می توانید از انجام ۶ تکرار را به تنهایی ندارید.

بد فرمی

بعضی اوقات یک وزنه اضافی باعث خراب شدن فرم حرکت می شود، اما خیلی اوقات تقلب زیاد در حرکت حتی با وجود وزنه مناسب اتفاق می افتد. حقیقت این است که حتی بعضی بدنسازان که سال ها تجربه تمرین دارند نیز موثرترین روش اجرایی برخی از حرکات را نمی شناسند تا روی عضله اصلی فشار اعمال کنند. آنها همیشه یک حرکت را اشتباه انجام می دهند و هیچ وقت هم برای تغییر دادن آن تفکر نمی کنند. بعضی ها هم به صورت رو به رشدی عادات به حرکتی خود را گسترش و توسعه می دهند. اگر نمی خواهید رشد کنید و عضلات بزرگتری بسازید، می توانید وزنه ها را با تقلب در فرم حرکت جابجا کنید، از حرکات پرتابی استفاده کنید. این کارها نه تنها رشد را محدود می کند بلکه یک روش مطمئن برای آسیب دیدگی است.

فقدان شدت

برای جلوگیری از رشد سریع هرگز یک ست را با ناتوانی پا فراتر از آن انجام ندهید. هرگز زمانی که عضلات خسته شده اند تکرارهای سخت تر را انجام ندهید و نباید از آنچه قبلا انجام داده اید فراتر بروید. با کوچک ترین حس خستگی و درد در عضله ست را به پایان ببرید و از بکارگیری روش هایی مثل تکرارهای اضافی، سوپرست و ست های کم کردنی اجتناب کنید. همه اینها باعث می شود شدت تمرین پائین بماند و چون خستگی ایجاد نمی کند رشدی هم نخواهید کرد.

 تاکید روی نقاط قوت

اگر می خواهید بی تناسب ترین فیزیک ممکن را داشته باشید با اکثر وقت در باشگاه خود را صرف تاکید روی نقاط قوت بدن کنید و برای عضلات ضعیف خود هم کمترین وقت را اختصاص دهید. در مورد حرکات هم این ماجرا صادق است یعنی تاکید ویژه روی حرکاتی که در آن ها قوی هستید و توجه اندک به حرکاتی که در آن ضعیف هستید باعث می شود عدم تناسب در بدن تان رشد کند. با این رویه نقاط قوت قوی تر می شوند و نقاط ضعف تان هم تغییری نمی کنند و نتیجه اش این می شود که فیزیکتان روز به روز بی تناسب تر و نا زیباتر می شود.

مقدار تمرینات سنگین

برای ایجاد وقفه و یا حتی معکوس کردن رشد در کمترین زمان توصیه می کنیم که فقط تمرین کنید، تمرین کنید و تمرین کنید. انجام مداوم ۴۰ ست تمرین شدید روی عضلات ران هفته ای ۲ نوبت به شما نشان خواهد داد که پاها چگونه کوچکتر می شوند. در این صورت خرید شلوار برای تان راحت تر می شود. تمرین زدگی با مقدار زیادی از تمرین راهی ضمانت شده برای عدم رشد است. این مهم را در یک مدت زمان طولانی انجام دهید تا عضله سوزی را ببینید.

صرف نظر از گرم کردن و حرکات کششی

بعضی بدنسازان گرم کردن و حرکات کششی را به منزله تبلیغات قبل از یک برنامه تلویزیونی نگاه می کنند. آنها با این نگرش یا به طور کلی صرفنظر می کنند یا اینکه با سرعت از روی آن رد می شوند تا به تمرین اصلی برسند. این روش فقط زمانی توصیه می شود که هدف تان ایجاد کشیدگی یا پارگی در ضلع یا تاندون باشد. اگر می خواهید به خودتان آسیب بزنید و در نتیجه روند رشد خود را معکوس کنید، همیشه بدون گرم کردن و حرکات کششی تمرین کنید.

 تاکید اضافی روی حرکات دستگاه

دستگاه هایی که در باشگاه هستند مفید هستند اما درست مثل صحبت کردن با موبایل، تماشای تلویزیون و گوش دادن به موزیک، همگی حین رانندگی بسیار خطرناک هستند و می توانند فاجعه به بار بیاورند. تاکید انحصاری روی حرکات باشگاه هم مشابه آن، یک روش مطمئن است برای کند کردن پیشرفت. در اکثر اوقات وزنه های آزاد دامنه حرکتی وسیع تری نسبت به حرکات با دستگاه دارند و همچنین موثرترین راه هستند برای انجام حرکات اصلی مثل اسکوات، پرس سینه و ددلیفت، البته دستگاهها نیز ابزاری ضروری برای بدنسازی هستند اما همیشه انتخاب مدل مکانیکی یک حرکت وترجیح دادن آن به مدل وزنه آزادش تقریباً می تواند رشدتان را محدود نماید.

ریکاوری نا کافی

هرچه بیشتر تمرین کنید، بیشتر رشد خواهید کرد. یکی از عقاید نادرست بدنسازی است که سالهای زیادی است هنوز از بین نرفته است. به ندرت در این رابطه توضیح درستی ارائه شده است. به اکثر بدنسازان گفته شده که در باشگاه عضلات تخریب می شوند و تنها با تغذیه و ریکاوری کلی رشد خواهند کرد هنوز سخت است که بخواهیم کار کمتری انجام دهیم تا رشد بیشتری به دست آوریم. شیب همیشه تقریبا به سمت بیشتر است. تمرینات سنگین تمرینات طولانی تر، هوازی بیشتر، بیشتر و بیشتر. اگر در حال اجرای یک برنامه عادی یک تقسیم تمرین عادی هستید. که با انجام کار بیشتری، به رشد کمتری می رسید.

غفلت از عضلات کوچکتر

اکثر تاکید روی افزایش سایز تمرکز روی انجام حرکات بزرگ با وزنه های سنگین است مثل ددلیفت، هالتر خم، پرس پا و … است که باعث می شود خیلی از بدنسازان از عضلاتی مثل پشت پا، ساق، شکم و ساعد غافل شوند. منطقی به نظر می رسد که برای افزایش بیشترین عضله باید بیشترین تعداد عضلات را تمرین دهید و همان منطق با کسانی که فکر می کنند همه چیز در حکات اصلی خلاصه می شود همراهی نمی کند. اگر علاقه ای ندارید که یک فیزیک کاملاً متناسب و توسعه یافته داشته باشید، بعضی از عضلات را نادیده بگیرید و در کل خودتان را برای  تمرین دادن این عضلات اذیت و آزار نکنید.

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه