فهرست مطالب

اول خواب، دوم غذا، سوم تمرین این تجربه من است همه ما در قبال عضلانی که با زحمت ساخته ایم حساس هستیم اما گاهی فراموش می کنیم که می توانیم در تخریب آنها نیز نقش داشته باشیم. من حالا که دیگر مسابقه نمی دهم این موضوع را بهتر درک می کنم چون حرفه ای های زیادی را هدایت می کنم.

خواب برای جلوگیری از تخریب عضلات فاکتور خیلی مهمی به حساب می آید. وقتی که می خوابید بدن وارد مراحل متفاوتی از استراحت می شود. مرحله چهارم خواب دلتا نام دارد یا به عبارت درست تر موج دلتا. در این مرحله بدن هورمون هایی منجر شونده به رشد را ترشح می کند. مهم ترین آنها هورمون رشد است که تحت عنوان سوماتروپین هم می شناسید.

این هورمون در غده هیپوفیز مغز ساخته می شود. این هورمون چند پپتایدی نقش مهمی در رشد انسانی با تاثیر روی رشد استخوان ها دارد. هورمون رشد که هورمونی آنابولیک است حدود ۲ ساعت بعد از خواب راحت به بیشترین اندازه خودش می رسد که برای اکثر افراد (۹۰درصد) این اتفاق در مرحله موج دلتا رخ می دهد. هورمون رشد برای تنظیم انسولین در متابولیسم گلوکز، سنتز پروتئین و نقل و انتقال آمینواسیدها در سلول ها نقش دارد. وقتی که به سلول های هدف می رسد ترشح فاکتورهای رشد مثل  IGF-1  را بهبود میدهد که در افزایش حجم استخوانی، حجم عضلات و چربی سوزی نقش دارند.

هورمون رشد تحریک کننده که همگی منجر به تخریب عضلانی کمتر می شوند من اعتقاد دارم که خواب مهمترین بخش بدنسازی است. بعضی ها می گویند مهم ترین قسمت تمرین است اما برای من خواب اولویت نخست را داراست. وقتی که می خوابید بدن ریکاوری شده و رشد می کند. بعد از آن تغذیه مهم است و در پایان هم تمرین.

اول خواب، دوم غذا، سوم تمرین

اقزایش کورتیزول

کورتیزول هورمونی کاتابولیک است که با واکنش استرسی بدن در ارتباط می باشد. این هورمون توسط غدد آدرنال ترشح می شود و نقش مهمی در عملکرد متابولیک بدن دارد. به طوری که عملکرد قلبی عروقی را تسهیل می کند، متابولیسم کربوهیدرات را بهتر می کند و سنتز پروتئین را هم یاری می بخشد.هرچه که کورتیزول بیشتری را هم یاری می بخشد. هر چه که کورتیزول بیشتری در بدن آزاد شود، عضله تبدیل به گلوکز می شوند تا انرژی را تامین کنند.

کورتیزول همچنین نقشی بلوک کننده برای بافت جدید عضله برای رشد دارد چون با تبدیل شدن آمینو اسیدها به بافت عضله جلوگیری می کند. خواب برای کنترل ترشح کورتیزول خیلی مهم است. خواب اجازه می دهد که بدن ریکاوری شده و خود را بازسازی نماید.

کسری خواب بدن را در وضعیت پر استرس قرار می دهد و در نتیجه ترشح کورتیزول بالا می رود. تمرین زدگی نیز باعث ترشح کورتیزول می شود وقتی که شما تمرین زده می شوید به عضلات خود آسیب می زنید. این مشکل خیلی از بدنسازان است، ما همیشه دوست داریم که بیشتر تمرین کنیم. اما بیشتر به معنای بهتر نیست . این ماجرا من را به یاد لی هنی قهرمان افسانه ای المپیا می اندازد که می گفت: عضله را تحریک کنید، نابود نکنید.

برای جلوگیری از کورتیزول باید بدون استرس باشید می دانم که غیر ممکن است اما استرس در هر شکلی که باشد برای رشد یا حفظ عضله خوب نیست.

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اولین امتیاز را بدهید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه