تمرینات کتل بل

تمرینات کتل بل-بادی فول-

تمرینات کتل بل برخواستن ترکی (TGU) یک تمرین برجسته برای افزایش قدرت، قابلیت انعطاف، استواری و استحکام سراسر

تمرینات کتل بل
برخواستن ترکی (TGU) یک تمرین برجسته برای افزایش قدرت، قابلیت انعطاف، استواری و استحکام سراسر بدن است. این حرکت مخصوصا خود را به عنوان یک تمرین توانبخشی و نوسازی برای شانه ها ثابت کرده. اضافه بر آن، استادی در TGU تمامی حرکات تمرینی در بالای سر را آسانتر و ایمن تر خواهد کرد.

 

کتل بل

در تاریخ قدیم، برخواستن ترکی یک جزء اصلی تمرین برای مردان نیرومند و کشتی گیران بود. گفته شده که در زمان قدیم، این اولین و تنها حرکتی بود که به وزنه برداران پر اشتیاق برای تمرین، آموزش داده می شد.بطور فرض هیچ حرکت دیگری برای تمرین آموزش داده نمی شد تا اینکه شاگرد میتوانست حرکت برخواستن ترکی را با یک وزنه ۴۵ کیلو گرمی با هر کدام از دستهایش انجام دهد!
اول، من فکر کردم که این ممکن است یک افسانه اجدادی وزنه برداری باشد. به هر حال تصمیم گرفتم که آن را امتحان کنم و خیلی سریع متوجه وجود یک خردمندی و فرزانگی در پشت این شیوه شدم.
در درجه اول، انجام این کار نیاز به سرسختی و تعهد برای پیروزی یافتن بر این کار برجسته قدرتی دارد و در درجه دوم، این کار بطور آهسته ولی استوار و پی در پی، یک زیر بنای سخت و قابل اطمینان قدرتی که تقریبا ضد صدمه است برای بدن می سازد که ورزشکار را برای تمریناتی که سخت و طاقت فرسا ترند آماده می کند. در درجه سوم نیز این حرکت بطور قابل توجه ای، عضلات گروهی اصلی، عضلات کوچک متعادل کننده و بافت های متصل کننده را قوی می کند.
برای مثال من حتی قبل از سن بلوغ هم دچار مشکلات شانه بودم و به علت اینکه از مشکلات تنفسی در ناحیه بینی رنج می بردم و هنگام شنا کردن دچار ناراحتی تنفسی می شدم، لذا خیلی به انجام حرکت شنای کرال پشت علاقه مند بودم که لازم به بردن سر به زیر آب نباشد. ولی به علتی که در قبل ذکر کردم، شانه ام اجازه این کار را نمی داد. بعدها هم که شروع به تمرین با وزنه کردم مشکل شانه ام بدتر شد. حتی بعد از سالیان زیاد تمرین با وزنه و به دست آوردن تجربه و یاد گرفتن شیوه صحیح تمرین کردن و انجام حرکات درمانی با وزنه، هیچوقت از عملکرد شانه های خود راضی نبودم و این مسئله حتی تا آخرین مسابقه جهانی پاورلیفتینگ که شرکت کردم ادامه داشت؛ تا اینکه کتل بل و بعد از آن، حرکت برخواستن ترکی را کشف کردم. بنابراین در کمتر از یک سال، مشکل شانه ای که تمام عمر از آن رنج می بردم ناپدید شد! و اکنون شانه هایم با ثبات تر و قویتر از تمامی طول عمرم شده اند و دامنه حرکت آن به حالت مطلوبی رسیده است.
ورزشکارانی هم که دچار مشکل شانه بودند و به آنها این حرکت را آموزش دادم، از برطرف شدن مشکلات شانه های خود به من خبر می دهند. حتی برخی از اشخاص که بطور قطع، احتیاج بع عمل جذاحی شانه داشته اند با انجام این حرکت-به مرور زمان- دیگر از این مشکل رنج نبرده و احتیاجی به جراحی نداشته اند.
با آگاهی ای که اکنون دارم کاملا متقاعد شده ام که با انجام این حرکت می توان از بسیاری عملهای جراحی جلوگیری کرد.
تالیف:مانی خسروی

بادی فول


ثبت دیدگاه