چرا شب ها گرسنه می شویم ؟

آیا تا به حال توجه کرده اید که در طول روز اراده خیلی زیادی برای تعهد به رژیم

آیا تا به حال توجه کرده اید که در طول روز اراده خیلی زیادی برای تعهد به رژیم غذایی و اهداف تمرینی خود دارید اما هر چه به سمت شب نزدیک می شوید این نیرو کمتر می شود ؟ اگر این طوری است بدانید که تنها نیستید . دلیل اینکه چرا شب ها بیشتر میل به خوردن دارید ساده است . شاید چون شب ها کمتر مشغله دارید و کمتر برنامه ریزی دارید ، ذهن تان بیشتر معطوف خوردن می شود . شاید هم برای خود عادت هایی درست کرده اید که حالا شکستن آنها برایتان دشوار است که از جمله آنها می شود به ناخونک زدن حین درست کردن شام اشاره کرد یا خوردن دسر بعد از غذا یا خوردن اسنکهای کوچک حین تماشای تلویزیون یا پای اینترنت و وب گردی . به هر حال در این مورد فاکتورهای روانی دخالت دارند .

بیولوژی بر علیه شما

چرا شب ها گرسنه می شویم بله ، شاید بیولوژی بر علیه تان باشد .تحقیقات اخیر فاش کرده که ساعت درونی بدن تحت عنوان سیستم سیر کادیان باعث افزایش گرسنگی و سیگنال دهی برای خوردن غذاهای شیرین، نمکی و پرنشاسته به ویژه اطراف ساعت ۸ شب می شود . این میل طبیعی بدن به غذاهای نشاسته دار ، نمکی به هزاران سال قبل باز می گردد که اجداد ما بتوانند بر اساس آن ذخایر چربی و انرژی خود را در زمان کسری غذا پر کنند . اما این خصوصیت در نیای امروز یک عیب به حساب می آید چون ما دائم دور و اطراف مان سرشار از غذاهای پر کالری است و در روندی روبه رشد زندگی مان به سمت بی حرکتی سوق می یابد که در نهایت منجر به افزایش وزن می شود.

نور هم به ضررتان است

چرا شب ها گرسنه می شویممحققان بر این باورند که چون نورهای مصنوعی باعث می شوند شما تا دیر وقت بیدار بمانید ( بیشتر از حدی که باید باشید ). در ساعاتی بیدار هستید که بیشترین میل را برای غذاخوردن دارید . این یک سیکل معیوب است چون نه تنها کالری بیشتری دفع می کنید . بلکه همچنین کمتر از نیاز بدن هم می خوابید و این ۲ فاکتور می تواند باعث افزایش وزن شود .

نکاتی برای شکستن سیکل

تمرین برای تغذیه آگاهانه

چرا شب ها گرسنه می شویماغلب اوقات شما بدون برنامه غذا می خورید . اگرچند کار را همزمان انجام دهید این اتفاق رخ می دهد و معمولا در جوامع شلوغ امروزی چنین رخدادهایی شایع است . اگر با عجله در حالی که ایمیل های خود را می خوانید شام هم میل می کنید یا در حال غذا دادن به کودکان خود هستید و شام خودتان ناتمام می ماند و درگیر انجام وظایف پدر و مادری خود هستید یعنی که به چگونگی تغذیه خود اهمیتی نمی دهید . برای غذا خوردن باید پشت میز بنشینید، تلویزیون و کامپیوتر را خاموش کنید و به آرامی مشغول غذا خوردن شوید. به حس درونی خود توجه کنید تا یه حس سیری برسید و زمانی که حس کردید کافی است از خوردن دست بکشید .

تغییر برنامه شبانه

اگر شب ها بیشتر از آنچه که باید غذا می خورید راههایی برای برهم زدن زمینه های غذاخوردن خود پیدا کنید و دنبال رویه سالم تر باشد . اگر تمایل دارید که حین غذا درست کردن به آن ناخونک می زنید تا آماده کردن کامل شام، آدامس بجوید .به جای اینکه جلوی تلویزیون کلی هله هوله بخورید . می توانید کارهای کوچک مثل شستشوی لباسها، دسته کردن ایمیل ها و پرداختن قبوض خود را به شبها موکول کنید تا سرتان شلوغ باشد و بتوانید عادات غلط و قطر کمر خود را تغییر دهید .

آماده سازی جلوتر وعده های غذایی

وقتی بحث تعهد به رژیم سالم است. یکی از بزرگترین قدمهایی که می توانید بردارید تا به هدف خود برسید این است که وعده های خود را از قبل آماده کنید . داشتن گزینه های سالم که نیمه آماده هستید می توانند برنامه غذای شبانه شما را سامان دهند .
آماده داشتن سبزیجات از قبل پاک شده یکی از این روش هاست . تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که پروتئین را آماده کنید و شام را میل کنید .

بزرگ ترین وعده اول باشد

طوری رژیم خود را طرح ریزی کنید که بزرگترین وعده غذایی روز را ناهار یا صبحانه میل کنید . با این روش می توانید از سوخت آن استفاده بهتری کنید چرا که بدن در روز فعال تر است . تحقیقات نشان داده کسانی که در این ساعات وعده های پر کالری خود را مصرف کرده اند کاهش وزن را تجربه کرده اند .

خواب زود هنگام تر

به خودتان یک زمان مشخص برای خواب بدهید و سعی کنید که دائم ۸ الی ۹ ساعت خواب شبانه داشته باشید .
این عادت سالم کمک خواهد کرد تا هورمون های تنظیم کننده اشتها در بدن تان تحت کنترل باشند. سعی کنید در ساعات مشخص به خواب بروید و از خواب هم بیدار شوید . قبل از خواب می توانید کتاب بخوانید تا فعالیت های ریلکس کننده دیگری انجام دهید .

چرا شب ها گرسنه می شویم


ثبت دیدگاه