برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

کاتالوگ

مقالات

مشاوره تجهیز باشگاه

اخبار بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

لیست باشگاه بدنسازی

تبلیغات

برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

مقالات

اخبار بدنسازی

کاتالوگ

مشاوره تجهیز باشگاه

تبلیغات

لیست باشگاه بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

منو
برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

کاتالوگ

مقالات

مشاوره تجهیز باشگاه

اخبار بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

لیست باشگاه بدنسازی

تبلیغات

برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

مقالات

اخبار بدنسازی

کاتالوگ

مشاوره تجهیز باشگاه

تبلیغات

لیست باشگاه بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

فهرست مطالب

مـی خـواهید وزنتان را کاهش دهید. شنیده اید که بهترین راه برای کاهش وزن ورزش و داشـتـن یـک بـرنـامـه غـذایی خوب است. اما در مورد داروهای از بین برنده کربوهیدراتهـا و چربی ها هم که به کاهش وزن کمک میـکنـند چیزهایـی شنیده اید. آیا باید آن را باور کنید؟

داروهای بلوکر کربوهیدرات و چربی چه هستند؟
بلوکرهای کربوهیدرات به طور کلی از عصاره لوبیا و گندم – به خصوص لوبیا سفید — تشکیل شده است چون گفته می شود که این مواد دارای آنزیم هایی هستند که به هضم غذا کمک کرده و غذاهایی را که حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات هستند مثل پاستا، سیب زمینی و نان را به راحتی هضم می کنند. این مسئله باعث می شود که این کربوهیدرات ها دیگر جذب بدن نشده و به جای آن کاملاً هضم شده و بعد دفع شوند. این قرص ها از جذب تقریباً ۳۰ تا ۴۵ درصد از کربوهیدرات ها به بدن جلوگیری می کند.

بلوکرهای چربی حاوی کیتوسان هستند که شبیه به فیبرهای رژیمی است و از لاک حلزون به دست می آید. مثل فیبر این ماده هم بدون اینکه خود هضم شود وارد عملیات گوارش می شود، اما این ماده به هضم چربی ها در طی عمل گوارش کمک می کند.

چه زمان باید از این قرص ها استفاده کنید؟
هر دو نوع این قرص ها را بهتر است که دقیقاً بعد از صرف غذا استفاده کنید تا بتواند از جذب چربی ها و کربوهیدرات ها در بدن جلوگیری کند و وزنتان را کاهش دهد. اما بعدها که به وزن دلخواهتان رسیدید، برای باقی نگاه داشتن این وزن می توانید فقط قبل از غذاهای پر چربی یا پر کربوهیدرات از این قرص ها استفاده کنید.

آیا این قرص ها عوارض جانبی هم دارند؟
در دهه ۸۰ از فروش بسیاری از این بلوکرهای کربوهیدرات جلوگیری به عمل آمد چون بی مصرف شناخته شده بودند و بسیاری از خریداران از عوارض جانبی آن مثل باد آوردن، حالت تهوع، استفراغ و احساس خفگی شکایت کرده بودند. حتی در انواع جدید این داروها با فرمول های جدید هم چنین عوارض جانبی دیده شده است. خیلی جالب است که سازنده ها و تولید کننده های این داروها می گویند که این نشان دهنده این است که این داروها خوب کار می کنند.

بلوکرهای چربی هم باعث احساس خفگی، دل پیچه و حالت تهوع می شود، اما علاوه بر اینها عوارض جانبی دیگری نیز دارند. از انجا که بعضی ویتامین ها از قبیلA ،D ، E ،F و K حلال چربی به حساب می آیند، استفاده طولانی مدت از این قرص ها ممکن است باعث کمبود ویتامین در بدن شود. علاوه بر این بعضی چربی های مفید برای بدن نیز در این عملیات از بین خواهند رفت.

قیمت این قرص ها چقدر است؟
اگرچه قیمت این قرص ها بیشتر به مارکشان بستگی دارد، اما به هر حال انتظار نداشته باشید که کمتر از ۱۵ یا ۲۰ هزار تومان به ازای ۱۲۰ کپسول برایش قیمت بگذارند.

آیا واقعاً تاثیر گذارند؟
فکر می کنید با اینکه عوارض جانبی دارند، اما نتایج خوبی به بار می آورند، اینطور نیست؟ متاسفانه، کارکرد زیادی از بلوکرهای کربوهیدرات دیده نشده است. تحقیقات بسیاری در دهه ۸۰ نشان داد که عصاره های لوبیا موجود در بلوکرهای کربوهیدرات تاثیری روی کاهش وزن نداشته اند. هرچند، تحقیقات جدیدتری نشان داده است که اگر مقدار این عصاره ها بالاتر رود هضم کربوهیدرات ها را در بدن کند تر می کند. اما متاسفانه هنوز ثابت نشده است که کند شدن هضم کربوهیدرات ها به کاهش وزن کمک می کند. به هر حال میزان عصاره موجود در قرص هایی که امروزه در فروشگاه ها می بینیم بسیار کمتر از آن مقدار است که بتواند تاثیری روی کاهش وزن داشته باشد.

اما در مورد بلوکرهای چربی تحقیقات بسیاری نشان داده است که کاملاً بی تاثیر هستند و به هیچ وجه کمکی به کاهش وزن نمی کنند.

نا امید نشوید
اگر برای کاهش وزن اضافیتان انتظار معجزه داشته اید، می دانم که الان کاملاً نا امید شده اید. اما این حقیقت است که اگر واقعاً قرصی برای سوزاندن چربی وجود داشت، این چاقی همه گیر در دنیا امروزه به این وضع نبود.

میلیون ها بار تا به حال گفته ام که تنها راه برای کاهش وزن داشتن یک برنامه غذایی مناسب و ورزش منظم است. پس دیگر به این قرص ها فکر نکنید و به جای آن سعی کنید در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کنید.

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اولین امتیاز را بدهید
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درج آگهی بدنسازی

حداکثر 10 عکس مجاز می باشد