فهرست مطالب

نقش چربی های رژیمی

  • تولید انرژی برای سلول ها
  • کنترل مواد داخل شده و همچنین خارج شده به سلول
  • تعیین تجمع (اجتماع) بافت های عصبی
  • کمک به تولید هورمون در بدن

انواع مختلفی از چربی ها وجود دارند ولی در کل می توان چربی ها را به چهار دسته کلی طبقه بندی کرد.

  • چربی های اشباع (سیر شده)
  • چربی های غیر اشباع تکی
  • چربی های غیر اشباع چند تایی
  • اسیدهای چرب ترانس (اسیدهای چرب واحدهای سازنده چربی ها هستند.)

چربی های اشباع: (Fatty acids Saturated)

اصطلاح اشباع در واقع به تعداد اتم های هیدروژن موجود در زنجیره اسیدهای چرب گفته می شود از این رو در اسیدهای چرب اشباع هر باند کربن شامل یک اتم هیدروژن می شود.

موضوع جالب در مورد چربی های اشباع این است که اینگونه چربی ها نسبت به چربی های رژیمی انرژی بیشتری در موقع سوخت آزاد می کنند، منبع اصلی چربی های اشباع اساساً در منابع حیوانی موجود است.

متأسفانه این چربی ها اثر منفی روی بدن دارند، اثر منفی این چربی ها این است که باعث بالا رفتن سطح کلسترول خون می شوند. در مطالعات پزشکی انجام شده دانشمندان یک رابطه مستقیم بین کلسترول تجمع یافته در بدن (خون) و بیماری های قلبی به دست آورده اند. بنابراین رژیم هایی که سرشار از چربی های اشباع باشند، ریسک مبتلا شده به بیماری های قلبی را بالا می برد، که این بیماری های قلبی شامل تصلب شرائین و سکته قلبی می باشد (تصلب شرائین در واقع سخت شدن جداره عروق کرونر قلب می باشد که وظیفه اکسیژن رسانی به عضله قلب را دارند).

همانطور که گفته شد همه ی اسیدهای چرب اشباع برای سلامت انسان مضر هستند ولی از این میان دو اسید چرب اشباع به نام های میریستیک اسید (Myristic acid) که شامل ۱۴ کربن در طول زنجیره اش می باشد و پالمیتیک اسید (PALMITIC ACID) که شامل ۱۶ کربن در طول زنجیره می باشد. بیشترین سهم را در بالا بردن کلسترول خون دارند که در گوشت قرمز و لبنیات پر چرب به وفور یافت می شود.

از طرف دیگر استئاریک اسید (Stearic acid) که در طول زنجیره خود ۱۸ کربن دارد به نسبت بقیه اسیدهای چرب اشباع، کمترین سهم را در بالا بردن کلسترول خون دارد که مهم ترین منابع آن کره کاکائو (کره ای که از گیاه CoCon تهیه می شود) و گوشت گاو می باشد.

اسید چرب غیر اشباع تکی: (mono unsaturated fatty acids)

دسته دوم از طبقه بندی چربی ها، همان چربی های رژیمی (اسیدهای چرب غیر اشباع) تکی می باشد که ما به اختصار آن را MUSF می نامیم.

MUSF ها یا همان اسیدهای چرب غیر اشباع تکی در طول زنجیره خود فقط از یک طرف شامل هیدروژن هستند و در واقع از یک طرف غیر اشباع هستند. تحقیقات نشان داده است که تغییر از یک رژیم سرشار از چربی های اشباع به یک رژیم که سرشار از چربی های غیر اشباع تکی باشد به بدن کمک می کند که سطح LDL خون (کلسترول بد) پایین بیاید و همچنین سطح HDL خون (کلسترول خوب) پایدار بماند و افت محسوس نداشته باشد.

به علاوه در مطاالعات مشخص شده است، بیمارانی که دچار دیابت نوع (۲) هستند با تغییر رژیم غذایی خود از رژیم سرشار از چربی های غیر اشباع چند تایی (که بعداً توضیح داده خواهد شد) به رژیم پر از چرب های غیر اشباع تکی می توانند مقاومت انسولینی بدن خود را کاهش داده و ریسک بیماری های تصلب شرائین را نیز پایین بیاورند. منبع مفید گیاهی این گونه اسیدها روغن کانولا است و صد البته روغن زیتون نیز جز این منابع می باشد.

اسیدهای چرب غیر اشباع چند تایی: (Polyunsafurated fatty acids)

سومین دسته از چربی ها. چربی های رژیمی (اسیدهای چرب غیر اشباع چند تایی) هستند که ما به اختصار به آن ها pusf می گوییم.

Pusf ها در دو جهت یا بیشتر غیر اشباع می باشند، به همین جهت به آن ها اسیدهای چرب غیر اشباع چند تایی می گویند.

اسیدهای ترانس: (fatty acids trans)

آخرین دسته بندی چربی ها شامل اسیدهای چربی ترانس است. بیشتر اسیدهای چرب ترانس نتیجه هیدروژناسیون صنعتی اسیدهای چرب غیر اشباع چند تایی می باشد. در واقع کارخانجات تولید روغن نباتی تا اندازه ای چربی ها را هیدروژنه می کنند تا روغن به دست آمده را راحت تر ملیغ شود و نسب به بقیه روغن ها مدت زمان طولانی تری بتوان آن را نگه داشت. مشکلی که در چربی های ترانس وجود دارد این است که باعث کاهش سطح کلسترول خوب بدن (HDL) می شود که در واقع سطح بالای HDL از بروز حملات قلبی جلوگیری می کند. مشکل دوم چربی های ترانس این است که مانع عملکرد و بخش امگا -۳ در بدن که خود عاملی برای جلوگیری از بیماری های قلب است می شود. به عنوان یک حاشیه برای این متن بنده فکر می کنم که یک مختصر توضیح راجع به رژیم کم چربی در مقابل رژیم کم کربوهیدرات باید داده شود کسانی که رژیم کم چربی و پر کربوهیدرات دارند در مقایسه با کسانی که رژیم کم کربوهیدرات را رعایت می کنند از میانبر سنتز (تولید) چربی بهره می گیرند. اساساً این میانبر باعث می شود که میتوکندری سلول ها (محل سوخت و ساز انرژی سلول ها) مقادیر زیادی مالونیل کوآنزیم (Malonyl-CoA) تولید کند که این کوآنزیم مانع فعالیت شکسته شدن اسیدهای چرب در بدن می شود.

بنابراین کسانی که رژیم پر کربوهیدرات دارند در مقایسه با کسانی که رژیم کم کربوهیدرات دارند چربی کمتری را از دست می دهند.

*

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه