فهرست مطالب

اطلاعاتی درباره ی دوره‌های استروئیدی

  1. مدت زمان دوره‌ ها

اصولاً مدت زمان دوره‌های استروئیدی بر حسب اینکه ورزشکاری در دوران حجم به سر می‌برد یا بر عکس دوران خشک کردن یا تفکیک عضلات و کاملاً متفاوت است حتی در این مدت زمان به دارویی که مصرف می‌ کند نیز بستگی دارد برای مثال شما در مصرف دیانابول (متاندیون) وینسترول محدودیت دارید و هرگز نمی‌توانید این استروئیدها را بیش از ۶ هفته مصرف نمایید چرا که هم بسیار سمی و خطرناک  می‌ شوند و هم اینکه اثر معکوس خواهد داشت اما به طور کلی می‌ توان دوره‌ های استروئیدی را در دو زمان کلی بلند مدت و کوتاه‌ مدت تقسیم بندی نمود.

دوره‌های استروئیدی بلند مدت اصولاً دوره‌های هستند که تحت شرایط خاص بین ۳ تا ۴ چهار ماه طول می‌ کشند عوارض این داروها در صورتی که غیر علمی باشد و یا تقلیدی اشتباه از جداول چاپی موجود در انتهای کتاب‌ های خارجی و یا سایت های اینترنتی باشد بسیار سنگین خواهد بود.

دوره‌ های کوتاه مدت عموما برای مقاصد و شوک دادن های مقطعی صورت می‌ پذیرد و بین ۴ تا ۸ هفته است.

عوارض در دوره‌های استروئیدی کوتاه مدت بسیار کمتر و کنترل شده تر از عوارض در دوره‌ های بلند مدت است.

مصرف همزمان استروئیدها :

بر اساس یک قاعده کلی مصرف همزمان استروئیدها باعث تقویت اثرات آنابولیکی و حتی آندروژنی آن‌ ها می‌ شود بنابراین بهتر است بر اساس نیاز در هر دوره دو یا سه استروئید و با دارو گنجانده شود اما در این بین بایستی به یک نکته توجه داشت و آن هم همخوانی با و مطابقت استروئیدها با یکدیگر است که این انتخاب بر اساس استراتژی مصرف شما تعیین می‌ شود برای مثال استفاده همزمان از اکسی متالون و وین نیست اول وینسترول عملاً دور ریختن پول و صرف یک هزینه بیخود می‌ باشد چرا که اهداف این دو استروئید کاملاً با هم متفاوت است ضمن اینکه در بسیاری از موارد استروئیدهای ناهمخوان باعث کاهش اثر و تاثیرگذاری یکدیگر می‌ شوند و به جای رسیدن به هدف، شخص را از محصول دورتر نیز می‌ کنند بنابراین در انتخاب استروئیدها برای یک دوره حداکثر دقت را به عمل آورید.

حداقل اطلاعات از استروئیدها

* دوز مصرف داروها

همانطور که می دانید هر دارویی دارای یک دوز مؤثر یک میزان حداقل و مصرف و یک میزان حداکثر مصرف است انتخاب اینکه چه کسی باید دوز موثر را مصرف نماید، یا با حداکثر یا حداقل دوز مصرف دارو استفاده نمایند به عهده یک پزشکی ورزشی و یا یک مربی آگاه و با مطالعه و باسواد مطلع به اصول برنامه‌ ریزی داروها و استروئیدها است بنابراین انتخاب دیمی و شانسی دوز مصرفی باعث کم اثر شدن دوره شما و پرخطر شدن آن می‌ گردد. بنابراین توصیه اکید می‌ شود که برای تعیین دوز دقیق مصرفی با یک فرد کاملاً آگاه مشورت نمایید ضمن اینکه در تعیین دوز مصرفی سوابق استفاده شما از استروئیدها و داروها نیز بسیار تعیین کننده است.

روش هرمی:

متاسفانه در کشور ما باب شده برای هر بدنسازی که قصد دوره رفتن دارد بدون هیچ فکر و برنامه‌ ای بعضی از مربی نماها تنها چند استروئید را انتخاب کرده و سپس آن را از کم به زیاد تا متوسط تا وسط دوره و سپس از زیاد به کم از وسط دوره تا انتهای آن تنظیم می‌ نماید که این مسئله باز هم همانند استفاده از جداول چاپی که متذکر شدیم می‌ باشد و مانند این است که یک پزشک قبل از دیدن آزمایش‌ های مریض و شنیدن شرح حال وی نسخه ای حدسی و اتفاقی برای وی تنظیم نماید!

اگرچه استفاده از سیستم هرمی برای بعضی از استروئیدها و بنا به دلایلی که در بحث ما نمی‌گنجد بسیار سودمند و مفید خواهد بود اما این سیستم هرمی برای تمام داروها و استروئیدهایی که مصرف می‌نماییم کارساز نمی‌ باشد برای مثال اگر در برنامه ورزشکاری بر حسب نیاز روزانه ۱۰ میلی گرم تاموکسی در نظر گرفته شود هرمی کردن آن به صورت ۱۰،۲۰،۳۰،۱۰،۲۰، در هفته‌ ها و مدت‌های زمانهای مختلف و تنها سودی ندارد بلکه خود باعث بروز عوارض نا خواسته نیز می‌ شود.

*پیشگیری از عوارض

متاسفانه عده‌ ای از دوستان پس از پایان دور تازه به فکر پیشگیری از عوارض آن می‌ افتند و به دنبال جلوگیری از عوارض ایجاد شده هستند این کار یعنی نوش دارو پس از مرگ سهراب و در بسیاری از موارد نه تنها هیچ فایده‌ ای ندارد بلکه خود این مسئله باعث بروز عوارض نا خواسته می‌شود برای مثال در بعضی از دوره‌ ها و برای بعضی از استروئیدها مصرف hcg بایستی از وسط هفته آخر شروع شود و استفاده از hcg پس از یک یا دو هفته از اتمام دوره نه تنها سودی نخواهد داشت بلکه بسیار عوارض نیز خواهد بود.

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه