فهرست مطالب

چگونه چاق می شوند؟

بیان تفاضل مقدار کالری جذب شده در بدن و مقدار کالری مصرف شده نمی تواند دلیل کافی برای زیاد شدن وزن بدن شود.
به عبارت دیگر باقیمانده کالری در بدن بیانگر وجود چربی ذخیره نیست. بنابراین زیاد شدن وزن بدن دلیل بیشتری دارد که ذیلا شرح داده می شود.

انسولین

تولید چربی ذخیره یا تولید نشدن آن بستگی مستقیم به ترشح انسولین دارد. در شرح این فصل ابتدا لازم است مطالبی درباره این هورمون گفته شود.
انسولین هورمونی است که در لوزالمعده ترشح کرده و در متابولیسم نقش حیاتی دارد.

وظیفه انسولین اثر گذاشتن روی گلوکز است (یعنی قندی که در خون وجود دارد) به طوری که آن را وارد بافت های بدن کند. در این مرحله، گلوکز یا برای رفع نیاز انرژی لازم و فوری بدن، یا در صورت زیاد بودن مقدار ان، برای تولید چربی ذخیره در بدن مورد استفاده قرار می گیرد. برای اینکه معین شود در چه شرایطی و با چه نوعی از غذاها و بالاخره در چه اندازه و میزانی، ذخیره ای از چربی در بدن ایجاد می شود، فرض های مختلفی به شرح زیر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

گلوسید در معده

اگر یک تیکه نان خورده شود، نشاسته نان به گلوکز تبدیل شده و مستقیما وارد خون میشود. بنابراین مقدار قند خون افزایش می یابد. در این موقع لوزالمعده شروع به ترشح انسولین می کند.

ترشح انسولین برای دو منظور است:

۱-ثابت کردن گلوکز در بافت بدن خواه برای تولید انرژی ذخیره در یک مدت کوتاه جهت رفع نیازهای حیاتی و فوری بدن گلیکوژن و یا برای انبار کردن آن در مدت طولانی به شکل یک ذخیره چربی.

۲-پایین آوردن مقدار قند خون

اگر مقداری نان و کره خورده شود، پدیده متابولیکی آن مانند پدیده متابولیکی قند در میوه است. قند تبدیل به گلوکز می شود. مقدار قند خون افزایش می یابد و لوزالمعده شروع به ترشح انسولین می کند. اما اختلاق اساسی با حالت قبلی در این است که چربی موجود در خون تغییر شکل داده و به اسید چرب تبدیل می شود. چنانچه لوزالمعده در وضع عادی خود باشد، مقدار ترشح انسولین برای اثر گذاشتن روی گلوکز، دقیقا در ارتباط با کمیت گلوکز خواهد بود. برعکس، چنانچه وضع لوزالمعده عادی نباشد مقدار ترشح انسولین برای اثر کردن بر روی گلوکز، بیش از حد لازم خواهد بود.

به این ترتیب از انرژی چربی (که در موقع عادی از بدن خارج شده بود)به طرز غیر عادی به شکل ذخیره در بدن انبار می شود. از این امر معلوم می شود، علت اینکه بعضی از اشخاص گرایش به چاق شدن دارند، ولی بعضی از افراد هرچه که می خورند چاق نمی شوند. فقط به حالت و وضع لوزالمعده آنها در ترشح انسولین بستگی دارد.

بنابراین در اقراد چاق میزان ترشح انسولین زیاد است.

چربی ها در معده

مثلا اگر مقداری پنیر خورده شود، متابولیسم چربی هیچگونه اثری در قند نخواهد داشت، یعنی گلوکز در خون آزاد نمی شود. در نتیجه لوزالمعده انسولین ترشح نمی کند. سپس با فقدان انسولین به هیچ وجه چربی در بدن ذخیره نخواهد شد.
عدم ترشح انسولین به وسیله لوزالمعده دلیل بر آن نیست که دخول غذا را در معده بی فایده بدانیم. زیرا در طول هضم غذا بدن از مواد غذایی که داخل معده شده است تمام مواد ضروری برای سوخت و ساز خود را به ویژه انرژی، پروتئین ها، ویتامین ها اسیدهای چرب اصلی و نمک های معدنی را استخراج کرده و به مصرف اندام های مختلف می رساند.

باید دانست که استدلال فوق الذکر به طور ساده بیان شده است زیرا در حقیقت، ارائه مطلب کمی پیچیده است. در عوض، این استدلال و توجیه ساده از ارگانیسم، نکته اساسی پدیده مورد بحث را مشخص می کند. نکته اساسی که قواعد بنیادی آن باید از ابتدای شروع به کار شناخته شود.

با تمام اهمیتی که می توان از نظر مشخص شدن و دلیل ذخیره چربی در بدن، قائل شد، هنوز توضیحات داده شده کافی به نظر نمی رسد، زیرا هنوز معلوم نشده است به چه علت افرادی که به اندازه کافی از غذاهای “مختلف “می خورند، در مرحله دوم وزن خود را در یک سطح مطلوب حفظ کنند.

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اولین امتیاز را بدهید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه