فهرست مطالب

غده تناسب اندام بدن کجا قرار دارد؟

غده تناسب اندام در ناحیه قدامی گردن و بالای جناق قرار دارد. کار غده تیروئید تنظیم سوخت و ساز بدن و رشد انسان است به علاوه، در تنظیم آب و الکترولیدها تاثیر می‌گذارد و به‌طور کلی با عملکرد تمامی سیستم‌ها به‌خصوص مغز، اعصاب و قلب رابطه مستقیم دارد و مهم‌ترین وظیفه آن تاثیر روی سیستم سوخت و ساز بدن است.

این نشانه‌ها را بشناسید

پرکاری تیروئید ۲‌نوع است: دائمی و موقت.

پرکاری موقت معمولا با مصرف دارو بعد از مدتی درمان می‌شود. در مورد پرکاری تیروئید دائم معمولا بیمار با بعضی علائم واضح به پزشک مراجعه می‌کند، مثلا بیمار در ناحیه قلب از تپش قلب زیاد و غیر عادی شکایت می‌کند و در موارد شدید دچار نارسایی قلبی می‌شود. گاهی اوقات بیمار در ناحیه ریه با تنگی نفس به‌ خصوص تنگی نفس فعالیتی به پزشک مراجعه می‌کند. علائم این بیماری در دستگاه گوارش به‌ صورت کاهش وزن و افزایش اشتها ظاهر می‌شود مگر در سنین بالا که میزان اشتهای افراد کاهش پیدا می‌کند. علاوه‌بر این، مهم‌ترین ارگانی که درگیر می‌شود سیستم مغز و اعصاب است که بیمار با نشانه‌هایی مانند اضطراب و عصبانیت غیر عادی رو به‌ رو می‌‌شود. تحمل گرما نداشتن یا تعریق بیش از حد نیز از موارد دیگری هستند که در سیستم سوخت و ساز بیمار رخ می‌دهند. بعضی از بیماران دچار علائم چشمی می‌شوند. در این شرایط بیمار از بیرون زدگی چشم شکایت می‌کند که گاهی میزان آن بسیار شدید می‌شود. پر کاری تیروئید اگر بیش از حد معمول طول بکشد یا توسط پزشک تشخیص داده نشود روی استخوان تاثیر منفی می‌گذارد و تراکم آن را کم می‌کند.

یک راه حل

روش‌های درمانی برای بیماری پرکاری تیروئید معمولا به ۳ دسته تقسیم می‌شوند. با تجویز داروهای مخصوص این بیماری را می‌توان به راحتی کنترل کرد، این داروها تولید هورمون از غده تیروئید را کاهش می‌دهند چون در پرکاری تیروئید تولید هورمون‌ ها در این غده بیش از حد معمول می‌شود. بنابراین مصرف دارو باعث می‌شود تا تولید چنین هورمون‌هایی به میزان کنترل شده‌ای برسند. ید رادیو اکتیو روش دیگری برای درمان پرکاری تیروئید است و بعد از دارو شایع‌ ترین روش درمانی برای این بیماری محسوب می‌شود. ید رادیو اکتیو می‌تواند غده تیروئید را از کنار بیندازد و در ۵۰ درصد موارد تحت‌تاثیر این ید غده تیروئید کم‌کار می‌شود. روش سوم که معمولا کمتر بکار گرفته می‌شود جراحی غده تیروئید است که به ندرت اتفاق می‌افتد.

اگر عادت ماهانه نامنظم دارید

یکی از علائم شایع بیماری کم کاری تیروئید در زنان اختلال در عادت ماهانه مانند افزایش یا نامرتب بودن خونریزی است و تا زمانی که خونریزی قطع شود این روند ادامه پیدا می‌کند البته این موارد می‌توانند در کنار نشانه‌های دیگر کم کاری تیروئید ایجاد شوند.
افزایش خونریزی زنان در این حالات آن‌ها را مستعد برای کم‌خونی می‌کند. به‌طور کلی بیماری که به کم‌کاری تیروئید دچار می‌شود با علائم کلی مثل درد عضلات، خستگی، ضعف، بی‌حالی، افزایش وزن، کاهش اشتها که جزو شایع‌ ترین نشانه‌ های این بیماری هستند به پزشک مراجعه می‌کند.

چطور گواتر نگیریم؟

یکی از فواید نمک یددار این است که مقدار ۱۰۰ تا ۱۵۰ میکروگرم در روز ید به بدن می‌رساند که این مقدار هم برای ساختن هورمون کافی است، هم عموما برای جلوگیری از بزرگ شدن غده تیروئید که آن را گواتر می‌نامیم مفید و موثر است. اگر از نمک ید دار استفاده می‌کنید و خیلی غذاهای دریایی مصرف نمی‌کنید، این موضوع خیلی برای‌تان مشکل‌ ساز نمی‌شود.

ید بخورید

وقتی هورمون‌های تیروئید ساخته می‌شوند، داخل آن‌ها مقدار زیادی ید وجود دارد و اگر ما میزان مناسبی ید مصرف نکنیم، این غده نمی‌تواند هورمون بسازد یعنی ید یکی از مواد اولیه سازنده هورمون تیروئید است. هنگامی که شما ید مصرف می‌کنید غده تیروئید آن را جذب کرده و در مرحله بعد آن را با یک یا ۲ نوع پروتئین ترکیب می‌کند و زمانی که این ترکیب اتفاق می‌افتد، غده تیروئید از آن هورمون می‌سازد. در نهایت این هورمون تیروئید است که سوخت‌وساز بدن را تنظیم می‌کند و تقریبا روی بیشتر اعضای بدن به‌ طور جداگانه تاثیر می‌گذارد. بنابراین وقتی شما مقدار کمی ید مصرف کنید، غده تیروئید مواد اولیه برای ساختن هورمون را ندارد به همین دلیل این غده ابتدا شروع به بزرگ شدن می‌کند که در نهایت به گواتر تبدیل می‌شود.

پف دور چشم، هشداری جدی

در مورد کم کاری تیروئید می‌توان گفت؛ علائم آن تا حدی برعکس پرکاری تیروئید است. اگر بخواهیم از علائم این بیماری در ارگان‌های مختلف بدن شروع کنیم خشکی پوست یکی از نشانه‌های آن است. بیمار معمولا از خشکی بیش از حد پوست و احساس سرما شکایت می‌کند. پف غیر عادی دور چشم به‌ خصوص وقتی بیمار صبح از خواب بیدار می‌شود می‌تواند یکی دیگر از علامت‌های کم کاری تیروئید باشد. کم خونی یکی دیگر از علائم کم کاری تیروئید است که در نتایج آزمایشات خون بیمار مشخص می‌شود. تنگی نفس فعالیتی در دستگاه تنفسی، یبوست و کاهش اشتها در دستگاه گوارش از دیگر نشانه‌های بیماری کم کاری تیروئید است که می‌تواند بیمار را از بروز این ناراحتی آگاه کند.

رژیم غذایی‌تان را محدود نکنید

یکی از اشتباهاتی که در این زمینه رخ می‌دهد این است که به بیمارانی که مشکل تیروئید دارند توصیه می‌شود، ماهی صرف نکنند یا برای مثال کلم و کاهو نخورند چون این مواد ید دارند، خب باید به این نکته اشاره کنم که اصولا در بیماری کم‌ کاری و پرکاری تیروئید رژیم غذایی خاصی وجود ندارد. مطالعات علمی و پزشکی نشان می‌دهد، مصرف خوراکی‌هایی مانند کلم و مانند آن در صورتی می‌تواند برای تیروئید مشکل‌ساز شود که به میزان چند کیلوگرم در روز استفاده شود و از آنجایی که هیچ انسان عاقلی این مقدار کلم را در روز نمی‌خورد بنابراین عموما مصرف مواد خوراکی مانند کلم، انواع سبزی‌ها و ماهی نه باعث کم‌کاری تیروئید می‌شوند و نه در پرکاری این غده ممنوعیتی دارند. بنابراین هیچ اثبات علمی در مورد بعضی از رژیم‌های شایعی در میان مردم درباره غده تیروئید وجود ندارد، همانطور که گفتیم هیچ رژیم غذایی برای بیماری‌های تیروئید وجود ندارد مگر این‌که فرد به سرطان تیروئید دچار شود که بحث آن کاملا متفاوت است.

در سرما بیشتر مواظب باشید!

تیروئید روی تمام ارگان‌های بدن انسان تاثیر می‌گذارد و درصورتی‌که فرد هنگام بروز علائم به موقع به پزشک مراجعه نکند تمام عوارضی که به آن اشاره کردیم تشدید می‌شود. پوست، چشم، سیستم خونی و قلب و عروق، گوارش، دستگاه ریوی، باروری، مغز و اعصاب و عضلات ارگان‌هایی هستند که تحت‌تاثیر عملکرد غده تیروئید قرار دارند. شدیدترین حالت کم‌ کاری تیروئید که گاهی هم در فصل سرما دیده می‌شود کمای ناشی از کم‌کاری تیروئید درمان نشده است. زمانی که بیمار کم‌ کاری تیروئید داشته باشد و برای درمان اقدام نکند ممکن است بعد از مدتی دچار کما شود و سطح هوشیاری‌ اش کاهش یابد، در این حالت فرد دیگر ارتباط برقرار نمی‌کند، عملکرد مغزش کم شده یا بیمار دچار افت درجه حرارت می‌شود، نبضش کند شده و تپش قلب هم کاهش پیدا می‌کند و تنفس فرد دچار مشکل می‌شود. این ناراحتی به‌ طور مستقیم در ۴ سیستم اصلی بدن یعنی قلب و عروق، سیستم مغز و اعصاب تاثیر گذاشته و علائم ناشی از آن در این سیستم شدید می‌شود. برای تشخیص قطعی کم‌کاری یا پرکاری تیروئید آزمایش خون ساده انجام می‌شود.

از مادرتان تیروئید نمی‌ گیرید

بیماری‌ های غده تیروئید به ندرت پیش می‌آید که به‌ صورت ارثی منتقل شوند، در این شرایط اختلالاتی به‌ صورت ژنتیک در ساختن و تاثیر هورمون‌ها به‌وجود می‌آید ولی این انتقال ارثی بسیار نادر اتفاق می‌افتد. بیشترین علت کم‌ کاری تیروئید، سیستم ایمنی بدن است یعنی سیستم ایمنی باعث می‌شود تا غده تیروئید کم‌کار شود و در نهایت از کار بیفتد. از علل دیگر کم کاری تیروئید مصرف ید رادیواکتیو هنگام پرکاری تیروئید است که گفتیم آن را کم کار می‌کند و البته عمل جراحی که باعث کم‌ کاری دائم غده تیروئید می‌شود.

زنان مستعد‌تر از مردان

اگر یکی از اعضای خانواده فرد به تیروئید مبتلا باشد چنانچه خود فرد علائم کم‌ کاری تیروئید مانند خشکی پوست، پف صورت به‌ خصوص صبح‌ ها، تنگی نفس، یبوست، اختلال سیکل قاعدگی، گرفتگی و ضعف عضلانی داشته باشد، لازم است تا برای تشخیص عملکرد تیروئید خود حتما آزمایش تیروئید انجام دهد و کم‌ کاری تیروئید بررسی شود. پرکاری و کم‌ کاری تیروئید معمولا در زنان ۲۰ تا ۴۰ سال شایع‌ تر و همچنین آمار این بیماری‌ ها در زنان نسبت به مردان بیشتر است.

پوکی استخوان نمی‌گیرید اگر…

قرص لووتیروکسین برای درمان کم‌ کاری تیروئید تجویز می‌شود؛ شواهد علمی نشان می‌دهد اگر دوز مصرفی این قرص مناسب نباشد، می‌تواند مقداری از تراکم استخوان در زنان بعد از دوران یائسگی را کاهش دهد بنابراین مصرف لووتیروکسین به‌جز در دوران یائسگی تاثیری روی بدن نمی‌گذارد. زنانی که در دوران یائسگی بیش از حد مجاز داروی لووتیروکسین مصرف کنند و دوز آن بیشتر مقدار مورد نیاز باشد، احتمال دارد به میزان بسیار کمی؛ سالی یک درصد، تراکم استخوان‌ شان کاهش پیدا کند. اگر خانم‌ ها تحت نظر پزشک باشند و به‌ طور مرتب آزمایشات دوره‌ای دهند تا دوز داروهای‌ شان تنظیم شود دیگر با این مشکل مواجه نمی‌شوند. پس توجه داشته باشید که مصرف لووتیروکسین در دوز مناسب باعث پوکی استخوان نمی‌شود به علاوه پزشک متخصص از آنجایی که هر۶ ماه یک‌ بار آزمایشات لازم را روی بیمار انجام می‌دهد باید مراقب باشد تا دوز دارو بیش از حد مجاز نشود. این دارو هم مانند داروهای دیگر اگر بیش از حد مجاز مصرف شود قطعا عوارض جانبی مخصوص به‌ خود را خواهد داشت. قرص لووتیروکسین را می‌توان ۳۰ دقیقه قبل از صبحانه یا ۲تا ۳ ساعت بعد از شام هنگام خواب مصرف کرد. در مورد کسانی که گاهی قرص را به‌ جای این‌که به‌ صورت ناشتا مصرف کنند با غذا می‌خورند باید بگوییم که حدود ۱۰ تا ۱۵ در صد از جذب این قرص به بدن کاسته می‌شود و عوارض چندانی ندارد.

تیروئید گره‌ ای

از علت‌ های پرکاری غده تیروئید می‌توان به ناراحتی در سیستم ایمنی بدن (به نام گریوز) اشاره کنیم یا ابتلا به گواترهای که برای مدت طولانی زمان آن‌ها طول کشیده‌ و به‌صورت گره‌ای در می‌آیند و این گره‌ها باعث تیروئید پرکار می‌شوند و سومین علت آن‌ که نسبت به موارد دیگر کمیاب‌تر است و تا ۵ درصد بیشتر رخ نمی‌دهد یک گره تک تیروئید است که باعث تولید بیش از حد هورمون می‌شود.

خانم‌ها بعد از زایمان مراقب باشند

گاهی ممکن است خانم‌ها بعد از زایمان با کم‌ کاری یا پرکاری تیروئید موقت مواجه شوند؛ این ناراحتی معمولا در ۳ تا ۶ ماه اول زایمان رخ می‌دهد و بین ۳ تا ۶ ماه هم طول می‌کشد، در این صورت پزشک می‌تواند با انجام آزمایش این بیماری را متوجه شود ولی درمان این بیماری هم به‌ صورت موقتی است و بعد از مدتی که فرد داروهایش را مصرف می‌کند دوباره پزشک وضعیت بیمار را بررسی می‌کند تا متوجه شود که عملکرد تیروئید به حالت اولیه خود بازگشته یا نه و اگر فرد کم‌کاری یا پرکاری تیروئید فرد رفع شود دیگر نیازی به ادامه دادن داروها نیست ولی گاهی‌اوقات حدود ۳۰ درصد ممکن است کم‌ کاری موقتی تیروئید ادامه پیدا کند که در اینجا عملکرد تیروئید از دائم تبدیل به موقت می‌شود و بیمار باید همیشه تحت مراقبت و درمان قرار گیرد.

موقتی و زودگذر

معمولا کم‌کاری و پرکاری تیروئید به‌ طور متوسط بین ۳ تا حداکثر ۴ماه طول می‌کشد و خیلی زود درمان می‌شوند و خیلی وقت‌ها هم قابل تشخیص نیستند چون علائم آن آنقدر ناگهانی و آزاردهنده نیست که بیمار متوجه شود و به پزشک مراجعه کند. بنابراین در اکثر اوقات خود به‌ خود خوب می‌شوند اما اگر بیماری فرد تشخیص داده شود معمولا بین ۳ تا ۴ ماه زمان می‌برد تا بیماری با درمان دارو رفع شود. مهم‌ترین نوع کم‌کاری یا پرکاری تیروئید موقت همانطور که گفتیم مربوط به دوران بعد از زایمان می‌شود که حتما باید فرد تحت نظر پزشک درمان شوند و بعد از ۶ ماه تا یک سال وضعیت بیمار مجدد بررسی شود و اگر مشکل تیروئید رفع شده باشد مصرف دارو را باید قطع ‌کند. بیمارانی که به تیروئید کم‌کار یا پرکار مبتلا هستند باید هر ۶ ماه یک‌ بار به پزشک متخصص خود مراجعه کنند و حداقل سالی یک‌بار آزمایش‌های لازم را انجام دهند تا دوز داروهای‌شان هم تنظیم شود.

برای آنان که لب مرز هستند

به وضعیت کسانی که نتیجه آزمایش‌ های‌شان به‌ گونه‌ای است که لب مرز هستند و با توجه به توصیه پزشک نیازی نیست که دارو مصرف کنند، پرکاری خفیف تیروئید می‌گویند. باید پرکاری خفیف را هر ۳ تا ۶ ماه بررسی کنیم البته این بیماری بعد از مدتی به‌ طور خود به‌ خود از بین می‌رود. در مواردی که سن بیمار بالا ست و بیماری زمینه‌ای یا گواتر واضح داشته باشد، باید حتما تحت درمان قرار گیرند اما معمولا افراد جوانی که بیماری زمینه‌ ای ندارند برای پرکاری خفیف تیروئید نیازی به درمان نیست چون با پیگیری پزشک مشخص می‌شود که تا حدود۵۰ درصد این بیماری به‌ طور خودبه‌خودی درمان رفع می‌شود.

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اولین امتیاز را بدهید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه