مصرف ماریجوانا در بدنسازی !!!

مصرف مخدر ماریجوانا در بدنسازی !!!

مصرف ماریجوانا در بدنسازی در سالهای اخیر رواج زیادی پیدا کرده و حتی در میان ورزشکاران ؛ چنانچه
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

ماریجوانا و افزایش ریسک مرگ ناشی از پر فشاری خون

مصرف ماریجوانا در سال های اخیر رواج زیادی پیدا کرده حتی در میان ورزشکاران؛ چنانچه پس از کالبد شکافی جسد دالاس مک کارور، مشخص شد او نیز از این ماده مخدر استفاده کرده بود که البته میزان مصرفش کم بود و عامل اصلی مرگش نبود. ولی بر خلاف تصور رایج، این ماده ی مخدر نه تنها سودی برای فرد ندارد بلکه عوارض منفی مختلفی برای سلامتی خواهد داشت. مطالعه تازه ای نشان داده ماریجوانا باعث افت عملکرد ورزشی می شود، و به مقدار زیادی شانس مرگ ناشی از پر فشاری خون را افزایش می دهد.

تحقیق مروری انجام شده توسط مایکل کندی بر ۱۵ مطالعه منتشر شده در ژورنال علم و وطب در ورزش،از دانشگاه طب بیمارستان سنت وینست سیدنی استرالیا به این جمع بندی رسید که این ماده  باعث افت عملکرد در  ورزش های هوازی و استقامتی می شود. همچنین باعث بروز درد در طول تمرین در بیماران قلبی می شود، که می تواند در افراد مسن تر خطرناک باشد. در عین حال باعث کاهش قدرت عضلانی می شود تنها اثر مثبت آن کاهش ریسک حمله آسم ناشی از تمرین شدید بوده.

اما افت عملکرد ورزشی تنها نتیجه مصرف این ماده ی مخدر نیست. این ماده  همچنین با افزایش سه برابری ریسک مرگ ناشی از پر فشاری خون در ارتباط است، و به واسطه هر سال اضافی از مصرف این ماده مخدر، ریسک مذکور هم افزایش می یابد. علاوه بر این، ریسک قلبی عروقی ناشی از آن، بیش از ریسک ناشی از مصرف سیگار است بر اساس مطالعه تازه ای که نتایج آن در ژورنال اروپایی کاردیولوژی منتشر شده. در مقایسه با غیر مصرف کننده ها، مصرف کنندگان ماریجوانا ۳٫۴۲ برابر تحت ریسک بالاتری از مرگ ناشی از پر فشاری خون هستند و این مقدار در پی هر سال مصرف این مخدر به میزان ۱٫۰۴ افزایش می یابد. برای کشف ارتباط مقدار اثر مصرف ماریجوانا بر مرگ ناشی از بیماری قلبی و عروق مغزی نیاز به تحقیقات بیشتری است.

مدیر مطالعه باربارایانکی، دانشجویی دکترا در دانشکده سلامت عمومی دانشگاه جورجیا آنلانتا، می گوید:” نتایج ما نشان دهنده ریسک احتمالی مرگ ناشی از پر فشاری خون در پی مصرف ماریجوانا است. این مسئله غافل گیر کننده ای نیست، چرا که ماریجوانا به واسطه آثار منفی که بر سیستم قلبی عروقی دارد شناخته شده است. ماریجوانا سیستم عصبی سمپاتیک را تحریک می کند، و به افزایش ضربان قلب، فشار خون و نیاز به اکسیزن منجر می شود. بخش های اورژانس زیادی موارد آنژین و حمله قلبی را در پی مصرف ماریجوانا گزارش کرده اند.”

محققان همچنین نسبت به ریسک قلبی عروقی مرتبط با مصرف این ماده مخدر هشدار داده اند که می تواند بیش از ریسک مشکلات قلبی عروقی باشد که به سیگار نسبت داده می شود. یانکی می گوید:” ما ریسک بالاتری را در مورد مشکلات قلبی عروقی در ارتباط با مصرف ماریجوانا مشاهده کردیم در مقایسه با سیگار . این نشان می دهد مصرف این ماده می تواند حتی تبعات سنگین تری بر سیستم قلبی عروقی داشته باشد و در مقایسه با آنچه در مورد سیگار گزارش شده.” او می افزاید:” لازم به ذکر نیست که آثار مخرب این ماده ی مخدر بر عملکرد مغز هم بسیار بیش از سیگار است.” البته اخیراً دانشمندان در حال بررسی امکان استفاده از ماریجوانا در مقادیر مشخص با هدف کمک به کنترل یا درمان برخی بیماری ها هستند ضمناً از سوی آژانس جهانی ضد دوپینگ در لیست داروهای ممنوعه قرار دارد.

*

به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۸۴دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۵دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۷۴دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۲۱دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۴۹۸دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۱۳دیدگاه

ارسال دیدگاه

2 دیدگاه در “مصرف مخدر ماریجوانا در بدنسازی !!!

  1. Avatar
    1. اصغر مرادی

ارسال دیدگاه