برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

کاتالوگ

مقالات

مشاوره تجهیز باشگاه

اخبار بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

لیست باشگاه های بدنسازی

تبلیغات

منو
برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

کاتالوگ

مقالات

مشاوره تجهیز باشگاه

اخبار بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

لیست باشگاه های بدنسازی

تبلیغات

فهرست مطالب

خبر از چاقی …!

در افراد چاق، وارد شدن فشار گردن روی نای هنگام خواب موجب اختلال در تنفس آن ها می شود.

نتیجه یک تحقیق دانشمندان دانشگاه هاپکینز آمریکا نشان می دهد که چاقی، کار شش­ ها را افزایش می دهد.

دانشمندان معتقدند شش­ های افراد چاق تحت فشار قرار دارند، گویی در داخل محفظه­ ای قرار گرفته و قادر به حرکت نیستند.

با اضافه شدن وزن به میزان ۵ تا ۱۰ کیلوگرم، درصد بیماری های قلبی در زنان حدود ۲۵ درصد افزایش می یابد و با افزوده شدن وزن به حدود ۲۰ کیلوگرم درصد بیماری های قلبی به میزان ۲۵ درصد بیشتر می شود.

به گفته این دانشمندان ۵ کیلوگرم اضافه وزن، فشار بسیار زیادی بر استخوان­ های پشت و زانو وارد می کند و بیماری آرتروز را به میزان ۵۰ درصد افزایش می دهد. در ۲۵ درصد افرادی که در بزرگسالی به بیماری دیابت مبتلا می شوند علت ابتلا به این بیماری اضافه وزن است که این موضوع ۵ کیلو اضافه وزن را هم شامل می شود.

در دوره انسان های اولیه که همواره و به طور مرتب، به غذا دسترسی نداشته اند، ذخیره چربی یک عامل حیات بخش به شمار می آمده است. اما در عصر زندگی ماشینی این عامل حیات بخش به عنوان معضل چاقی و اضافه وزن در آمده است.

تاکنون حدود ۳۰ ژن شناخته شده اند که اثر غیرمستقیم در افزایش وزن دارند. اما ژنی که به تازگی کشف شده و به عقیده برخی دانشمندان اثر مستقیم روی چاقی و همچنین فشار خون و دیابت دارد که به همراه عوامل محیطی و رفتاری (عادت های غذایی بد، نداشتن تحرک کافی) می تواند باعث چاقی فرد شود.

برابر بررسی­ های صورت گرفته، کسانی که دو نسخه از این ژن را دارند سه بار بیش از افرادی که فاقد این ژن هستند یا یک نسخه از آن را دارند مستعد چاقی هستند. همچنین افراد با وزن بالا در ۸ درصد موارد دو نسخه این ژن را دارند، در حالی که در ۲۳ درصد افراد چاق دو نسخه این ژن به چشم می خورد. از نظر توزیع این ژن در میان نژادهای گوناگون می تواند گفت ۶۰ درصد سیاه پوستان، ۲۰ درصد آسیایی و ۱۰۰ درصد سفید پوستان اروپا و آمریکای شمالی ۲ نسخه از این ژن را دارند که تقریباً با میزان بروز چاقی در هر یک از این گروه های نژادی تناسب دارد.

یکی از اثرات ثابت شده این ژن، باقی مانده اضافه وزن ناشی از بارداری پس از زایمان است. دانشمندان امیدوارند با شناختن بهتر این ژن و ماده ای که تولید می کند بتوانند داروهای مؤثر برای کاهش وزن و نیز بیماری های فشار خون و دیابت تولید کنند. اما هیچ شکلی وجد ندارد که ژن مربوطه و دیگر ژن ها تنها استعداد به چاقی را فراهم کرده و این عوامل محیطی و رفتاری هستند که در نهایت باعث اضافه وزن می شوند. اگر کسی تنها حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در روز ورزش کند حتی با داشتن ژن چاقی هم از وزن مطلوبی برخوردار خواهد شد.

دو پروتئین جدید که تنظیم فرایند چاقی را بر عهده دارند شناسایی شد. محققان دانشگاه هاروارد با مطالعه روی موش ­های آزمایشگاهی دریافتند که پروتئین­ های گاتا ۲ و گاتا ۳ در تبدیل سلول ها به بافت چربی نقش دارند. این پروتئین ها حکم مراقبت سلول ها را دارند و سلول ها برای تبدیل شدن به بافت چربی باید از این پروتئین مجوز عبور بگیرند.

دکتر تونگ استاد دانشگاه­ هاروارد و سرپرست پژوهشگران می­گوید: جهش در ژن­ های تنظیم کننده گاتا ۲ و ۳ موجب اختلال در عملکرد این پروتئین­ ها می­شود. در حالت عادی وقتی فرد غذای زیادی مصرف می­کند و مقدار کمی از انرژی دریافتی را می­ سوزاند سلول ها به بافت چربی تبدیل می­شوند. اما با جهش ژن های تنظیم­ کننده گاتا ۲ و ۳ بدون مصرف غذای اضافی هم بافت چربی تولید می­شود.

دکتر هاتامیسگیلیل یکی دیگر از پژوهشگران می گوید با دستکاری های ژنتیکی روی ژن های تنظیم کننده پروتئی­ن های گاتا ۲ و ۳ می توان عملکرد آن را کنترل کرد و تعداد سلول هایی را که باید به بافت چربی تبدیل شوند تعیین کرد. بدین وسیله می توان در فرآیند چاقی اختلال ایجاد کرد. پژوهشگران پروتئین­ های گاتا ۲ و ۳ را از اهداف مهم درمانی آینده برای چاقی می دانند.

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اولین امتیاز را بدهید
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه

درج آگهی بدنسازی

حداکثر 10 عکس مجاز می باشد