نمایش بدن در ایران

نمایش بدن در ایران

زمانی که ورزش بدنسازی ابداع شد حرکات با وزنه و شبه وزنه در ایران غریبه نبود. ورزش باستانی

نمایش بدن در ایران

زمانی که ورزش بدنسازی ابداع شد حرکات با وزنه و شبه وزنه در ایران غریبه نبود.

ورزش باستانی ایران قبل از کار با وزنه سابقه دارد و بسیاری از قهرمانان و جنگاوران بنام ایران قدیم از این ورزش برای افزایش نیروی بدنی خود استفاده می نمودند.

شاید از ۵ قرن پیش این ورزش ریشه دارد و تا امروز هم زنده است و روش تمرینات آن هم مدرن و زیباتر شده است.

ایرانیان بعد از ورود هالتر و دمبل، علاقه زیادی به تمرین با آن نشان دادند ولی دلیل علاقه ایرانیان به ورزش های که پایه آن در نمایش بدن و قدرت فیزیک است ریشه تاریخی دارد.

مطمئنا میتوانیم بگوییم از زمانی که گرز و سپر و کمان اختراع  شده استفاده از وزنه ها با اشکال گوناگون مرسوم بوده. ابتدا ایرانیان بودند که این وسایل جنگی را در ورزش سنتی خود تبدیل به اسباب ورزش نمودند میل، کباده و سنگ از این نمونه وسایل است.

امروزه نیز شاید مردم جهان از تعداد زیاد کشتی گیران و پاورکاران با بدن های ورزیده و بدنسازان در رشته های پرورش اندام فیزیک و بادی کلاسیک تعجب کنند که چطور ممکن است در تمامی مسابقات مختلف امروزی هیچ رقابتی از حضور ایرانیان ورزیده خالی نیست.

دلیل آن آمیخته شدن رشته های ورزشی قدرتی و روحیه پهلوانی در ذات ایرانیان از قرون گذشته تا کنون است.

هیچ کجای دنیا شما این همه بدنساز قهرمان نمی بینید تا جایی که به اعتراف مسئولین فدراسیون جهانی سطح رقابت های قهرمانی کشور ایران از سطح مسابقات جهانی بالاتر است و تماشای آن هم با سیل تماشاگر همراه است دلیل مهم این امر علاقه عامه مردم به این گونه رشته ها واحترامیست که به قهرمانان می گذارند.

حال با آن تاریخچه مختصر میتوان گفت وقتی کشتی ورزش ایران باستان به نوعی مدیون وزنه ها و لوازم زورخانه است با مطالعه تاریخ ورزش در ایران و حتی تصاویر قهرمانان قدیم در می یابیم که فیگورها و نمایش بدن اولین بار در جهان توسط ایرانیان انجام شده و هیچ سابقه ای در هیچ کجای جهان از آن نمی یابید.

اگر هم در تاریخ نمونه ای در بعضی کشورها می بینید در نظر بگیرید که در آن زمان از تاریخ، مرز جغرافیایی و حکومتی ایران کجا قرار داشته است.

با این مقاله کوتاه دانشجویان علاقمند و پژوهشگران را به تحقیق جامع تری در این مورد که آغاز نمایش بدن ورزشکاران از کجا و به چه شکل شروع شده دعوت میکنم که خود می تواند موضوع کتاب و یا پایان نامه دانشگاهی باشد.

نویسنده: اصغر مرادی – مدیر سایت بادی فول

 

به اشتراک بگذارید:

ثبت دیدگاه